Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Lena Rogström

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Fackexperter, språkexperter och terminologiska frågor i Sverige 1941–1983. Förslag, slutsatser och rekommendationer
Saga Bendegard, Hans Landqvist, Niina Nissilä, Nina Pilke
Varför svenska? Svenskans beskrivning 36, 25-27 oktober 2017. Program, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

An analysis of eye-movements during reading for the detection of mild cognitive impairment
Kathleen Fraser, Kristina Lundholm Fors, Dimitrios Kokkinakis, Arto Nordlund
Proceedings of the 2017 Conference on Empirical Methods in Natural Language Processing, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

On the Uses of Word Sense Change for Research in the Digital Humanities
Nina Tahmasebi, Thomas Risse
Research and Advanced Technology for Digital Libraries - 21st International Conference on Theory and Practice of Digital Libraries, TPDL 2017, Thessaloniki, Greece, September 18-21, 2017, Springer Verlag, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Finland + juridik + svenska = SANT!!!
Hans Landqvist
Föredrag vid Bok & Bibliotek 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Queering multilingualism and politics: Regimes of mobility, citizenship and (in)visibility
Tommaso M. Milani, Erez Levon
Handbook of Language and Politics, London, Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Ordböcker som språkhistoriska källor
Emma Sköldberg, Louise Holmer
Svenskläraren. Tidskrift för svenskundervisning, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Korp 6 - Technical Report
Martin Hammarstedt, Johan Roxendal, Maria Öhrman, Lars Borin, Markus Forsberg et al.
Institutionen för svenska språket, Göteborgs universitet, Rapport 2017
Rapport

Korp 6 - Användarmanual
Martin Hammarstedt, Lars Borin, Markus Forsberg, Johan Roxendal, Anne Schumacher et al.
Institutionen för svenska språket, Göteborgs universitet, Rapport 2017
Rapport

Data Collection from Persons with Mild Forms of Cognitive Impairment and Healthy Controls - Infrastructure for Classification and Prediction of Dementia
Dimitrios Kokkinakis, Kristina Lundholm Fors, Eva Björkner, Arto Nordlund
Proceedings of the 21st Nordic Conference on Computational Linguistics, NoDaLiDa, 22-24 May 2017, Gothenburg, Sweden, Linköping, Linköping University Electronic Press, Linköpings universitet, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Voice acoustic parameters for detecting signs of early cognitive impairment
Eva Björkner, Kristina Lundholm Fors, Dimitrios Kokkinakis, Arto Nordlund
PEVOC (PanEuropean Voice Conference) 12, August 30th - September 1st 2017, Ghent, Belgium, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 104

Namn Titel Telefon E-post
Adamsson Eryd, Henrietta Doktorand 031-786 5293 henrietta.adamsson.eryd@svenska.gu.se
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Ahlberg, Malin Systemutvecklare 031-786 5054 malin.ahlberg@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Almroth, Klas Universitetsadjunkt 031-786 3808 klas.almroth@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Sören Universitetsadjunkt 031-786 4156 soren.andersson@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Universitetslektor 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Blensenius, Kristian Forskare 031-786 1074 kristian.blensenius@gu.se
Bodelson, Ulla Universitetsadjunkt 031-786 3818 ulla.bodelson@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Byrman, Ylva Doktorand 031-786 5298 ylva.byrman@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doktorand 031-786 4537 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 5225 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Christiansson, Lizelotte "lotta" Utbildnings adm 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Eide, Stian Rødven Doktorand stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare 031-786 5093 susanne.eklof.brunnander@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor 031-786 5214 elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Universitetslektor 031-786 5282 stina.ericsson@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt markus.forsberg@svenska.gu.se
Franker, Qarin Universitetslektor 031-786 4464 qarin.franker@svenska.gu.se
Fraser, Kathleen Postdoktor 031-786 4533 kathleen.fraser@svenska.gu.se
Gistedt, Maud Universitetsadjunkt 031-786 4569 maud.gistedt@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Grönberg, Anna Ulrika Gunnarsdotter Universitetslektor 031-786 6417 anna.gronberg@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Systemutvecklare 031-786 4529 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Professor, Proprefekt 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Hansen, Kirsti Universitetslektor 031-786 4538 kirsti.hansen@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 6422 camilla.hakansson@svenska.gu.se
Jakobson, Liivi Doktorand 031-786 3903 liivi.jakobson@svenska.gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Karlsson, Susanna Universitetslektor 031-786 3051 susanna.karlsson@svenska.gu.se
Klintenberg, Britt Universitetsadjunkt britt.klintenberg@gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Korpus, Einar Universitetsadj 031-786 4539 einar.korpus@svenska.gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
La Bontee, Richard Doktorand 031-786 4757 richard.la.bontee@svenska.gu.se
Lander, Eric Postdoktor eric.lander@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 104

Visar 1411 - 1420 av 1489

2000

Författningssvenska. Strukturer i nutida svensk lagtext i Sverige och Finland
Hans Landqvist
Göteborg, University of Gothenburg, Doktorsavhandling 2000
Doktorsavhandling

Tvåspråkig lexikografi och språkplanering i 1700-talets Sverige
Anna Helga Hannesdottir
Studier i svensk språkhistoria, Paper i proceeding 2000
Paper i proceeding

Skandinavisk – a language or what?
Anna Helga Hannesdottir
The Nordic languages and modern linguistics, Paper i proceeding 2000
Paper i proceeding

Ordböckernas roll i svenskans grammatiska standardisering
Anna Helga Hannesdottir
LexicoNordica, Artikel i övriga tidskrifter 2000
Artikel i övriga tidskrifter

GoDiS – an accommodating dialogue system
Staffan Larsson, Peter Ljunglöf, Robin Cooper, Elisabet Engdahl, Stina Ericsson
ANLP-NAACL'00 Workshop on Conversational Systems, Paper i proceeding 2000
Paper i proceeding

Språklagstiftning i Sverige - finns det någon sådan?
Hans Landqvist
POPPIS. Svensklärarna i Finland rf:s medlemsbrev för läshungriga och individualister, Artikel i övriga tidskrifter 2000
Artikel i övriga tidskrifter

Finländska fingeravtryck i nutida författningar - finns det några sådana?
Hans Landqvist
Språkråd. Statsrådets svenska språknämnd informerar, Artikel i övriga tidskrifter 2000
Artikel i övriga tidskrifter

Texter emellan 2. Examensarbeten vid översättarutbildningen 1998-2000
Monica Haglund-Dragic, Hans Landqvist, Lars Lindvall, Aina Lundqvist, Sven-Göran Malmgren et al.
Göteborg, University of Gothenburg, Samlingsverk 2000
Samlingsverk

Alfabetisering i Sverige - förutsättningar och möjligheter
Qarin Franker
Åhl, H (red.), Svenskan i tiden - verklighet och visioner., Stockholm, HLS förlag, Kapitel i bok 2000
Kapitel i bok

Visar 1411 - 1420 av 1489

Sidansvarig: Webbredaktionen|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?