Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
40530 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 41255 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 40530 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Lena Rogström

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska, svenska som andraspråk och svenska som främmande språk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa isländska och danska.

Utbildningar

Förutom de ordinarie kurserna som står i kurskatalogen erbjuder vi ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen: nordiska språk, svenska som andraspråk och språkvetenskaplig databehandling.

Om du vill bli lärare i svenska eller svenska för tidigare åldrar läser du speciellt avpassade lärarkurser i svenska hos oss och på institutionen för litteratur, idéhistoria och religion.

Hitta hit

Vid institutionen forskar vi också inom många områden. Några fokusområden är lexikografi/lexikologi, språkteknologi och svenska som andraspråk.

Om du vill veta mer om våra kurser och utbildningar kan du ta kontakt med vår studievägledare, läsa i kurskatalogen eller besöka oss på institutionen!

Institutionen är utspridd i olika lokaler runt om Näckrosdammen, Lennart Torstenssonsgatan 6-8 och i två korridorer (F och G) på Humanistens entréplan (plan 3). Institutionens gemensamma expedition hittar du på Humanisten, Renströmsgatan 6.

Fakta

Ansvarsställe: 1170
Organisationsnummer: 202100-3153
Momsreg nr/ VAT No: SE202100315301
Bankgiro: 5051-8646 
Kontakta vår ekonom eller ekonomiadministratör före inbetalning. Tack! 

Senaste publikationer

Klarspråksarbete och yrkeslivsskrivande: En forskningsöversikt
Andreas Nord
Språkrådet, Institutet för språk och folkminnen, Stockholm, Rapport 2017
Rapport

Med vardagens eller myndighetens ord? Ordval och kategoriseringar i offentliga e-servicemöten mellan enskilda och myndigheter
Andreas Nord, Marie Sörlin
Svenskans beskrivning 35, Förhandlingar vid trettiofemte sammankomsten, Göteborg 11–13 maj 2016., Göteborg, Institutionen för svenska språket, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Ordboksanvändning på nätet : en undersökning av användningen av Lexins svenska lexikon.
Ann-Kristin Hult
Göteborg, Göteborgs universitet, Institutionen för svenska språket, Doktorsavhandling 2017
Doktorsavhandling

Svenska ord – men vilka? Om uppslagsorden i Svensk ordbok utgiven av Svenska Akademien
Emma Sköldberg, Anna Helga Hannesdottir
Svenskans beskrivning 35, Förhandlingar vid trettiofemte sammankomsten, Göteborg 11–13 maj 2016., Göteborg, Göteborgs universitet, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Ordförråd och språkfärdighet : lexikal komplexitet i (bedömning av) svenska som andraspråk
Anders Agebjörn
Svenskans beskrivning 35. Förhandlingar vid trettiofemte sammankomsten. Göteborg 11-13 maj 2016, Göteborg, Institutionen för svenska språket, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Workshop: estlandssvenska
Henrik Rosenkvist
Ideologi, identitet, intervention. Nordisk dialektologi 10 / Jan-Ola Östman, Caroline Sandström, Pamela Gustavsson, Lisa Södergård (eds.) , Helsingfors, Nordica, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Negationsharmoni på svensk språkgrund
Henrik Rosenkvist
Ideologi, identitet, intervention. Nordisk dialektologi 10 / Jan-Ola Östman, Caroline Sandström, Pamela Gustavsson, Lisa Södergård (eds.), Helsingfors, Nordica, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 109

Namn Titel Telefon E-post
Adamsson Eryd, Henrietta Doktorand 031-786 5293 henrietta.adamsson.eryd@svenska.gu.se
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Ahlberg, Malin Systemutvecklare 031-786 5054 malin.ahlberg@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Almroth, Klas Universitetsadj 031-786 3808 klas.almroth@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Sören Universitetsadj 031-786 4156 soren.andersson@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Universitetslektor 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Björkner, Eva Forskare 031-786 4540 eva.bjorkner@svenska.gu.se
Blensenius, Kristian Forskare 031-786 1074 kristian.blensenius@gu.se
Bodelson, Ulla Universitetsadj 031-786 3818 ulla.bodelson@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Byrman, Ylva Doktorand 031-786 5298 ylva.byrman@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doktorand 031-786 4537 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadj 031-786 5225 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Christiansson, Lizelotte "lotta" Utbildnings adm 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Eide, Stian Rødven Doktorand stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare 031-786 5093 susanne.eklof.brunnander@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor 031-786 5214 elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadj 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Universitetslektor stina.ericsson@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt markus.forsberg@svenska.gu.se
Franker, Qarin Universitetslektor 031-786 4464 qarin.franker@svenska.gu.se
Fraser, Kathleen Postdoktor 031-786 4533 kathleen.fraser@svenska.gu.se
Gistedt, Maud Universitetsadj 031-786 4569 maud.gistedt@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Grönberg, Anna Gunnarsdotter Universitetslektor 031-786 6417 anna.gronberg@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Systemutvecklare 031-786 4529 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Hannesdottir, Anna Professor, Proprefekt 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Hansen, Kirsti Universitetslektor 031-786 4538 kirsti.hansen@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Holmlid, Kristina Informatör 031-786 4535 kristina.holmlid@svenska.gu.se
Hult, Ann-Kristin Forskare 031-786 4568 ann-kristin.hult@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadj 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Jakobson, Liivi Doktorand 031-786 3903 liivi.jakobson@svenska.gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Klintenberg, Britt Universitetsadj 031-786 4536 britt.klintenberg@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Korpus, Einar Universitetsadj 031-786 4539 einar.korpus@svenska.gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
La Bontee, Richard Doktorand 031-786 4757 richard.la.bontee@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 109

Visar 1411 - 1420 av 1439

1997

"Straff" och "påföljd". Om pressens användning av två termer under tre decennier
Hans Landqvist
Språk och stil, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1997
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Språk, identitet och livsstil bland ungdomar i en svensk småstad
Anna Gunnarsdotter Grönberg
Ungdom, språk og identitet. Rapport från et nettverksmøte, Paper i proceeding 1997
Paper i proceeding

"Att prata är sexigt!" Konferens om språk och kön i Norden
Anna Gunnarsdotter Grönberg
Feministiskt perspektiv, Forskningsöversiktsartikel 1997
Forskningsöversiktsartikel

1996

"Straff" och "påföljd" - finns det någon skillnad?
Hans Landqvist
Rättstrycket. Juridiska Föreningen i Göteborg, Artikel i övriga tidskrifter 1996
Artikel i övriga tidskrifter

Om skuldsanering stadgas i 8 kap. Svenskt författningsspråk i Sverige och Finland
Hans Landqvist
Ivars, A-M et al. (utg.), Svenskans beskrivning, Paper i proceeding 1996
Paper i proceeding

Hur personligt är "Personligt"? Några synpunkter på minilektbegreppet
Hans Landqvist
Wilske, D. (red.), Fackspråk och översättningsteori. VAKKI-symposium XVI. (Publikationer av forskargruppen för översättningsteori och fackspråk vid Vasa universitet 21.), Paper i proceeding 1996
Paper i proceeding

Svenskt författningsspråk i Sverige och Finland
Hans Landqvist
Laurén, C. & M. Nordman (red.), Fackspråk i olika kontexter. Forskning i Norden. (Vaasan yliopiston julkaisuja. Selvityksiä ja rapportteja 13.), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1996
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1411 - 1420 av 1439

Sidansvarig: Kristina Holmlid|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?