Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
40530 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 40530 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Lena Rogström

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska, svenska som andraspråk och svenska som främmande språk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa isländska och danska.

Utbildningar

Förutom de ordinarie kurserna som står i kurskatalogen erbjuder vi ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen: nordiska språk, svenska som andraspråk och språkvetenskaplig databehandling.

Om du vill bli lärare i svenska eller svenska för tidigare åldrar läser du speciellt avpassade lärarkurser i svenska hos oss och på institutionen för litteratur, idéhistoria och religion.

Hitta hit

Vid institutionen forskar vi också inom många områden. Några fokusområden är lexikografi/lexikologi, språkteknologi och svenska som andraspråk.

Om du vill veta mer om våra kurser och utbildningar kan du ta kontakt med vår studievägledare, läsa i kurskatalogen eller besöka oss på institutionen!

Institutionen är utspridd i olika lokaler runt om Näckrosdammen, Lennart Torstenssonsgatan 6-8 och i två korridorer (F och G) på Humanistens entréplan (plan 3). Institutionens gemensamma expedition hittar du på Humanisten, Renströmsgatan 6.

Fakta

Ansvarsställe: 1170
Organisationsnummer: 202100-3153
Momsreg nr/ VAT No: SE202100315301
Bankgiro: 5051-8646 
Kontakta vår ekonom eller ekonomiadministratör före inbetalning. Tack! 

Senaste publikationer

Med vardagens eller myndighetens ord? Ordval och kategoriseringar i offentliga e-servicemöten mellan enskilda och myndigheter
Andreas Nord, Marie Sörlin
Svenskans beskrivning 35, Förhandlingar vid trettiofemte sammankomsten, Göteborg 11–13 maj 2016., Göteborg, Institutionen för svenska språket, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Svenska ord – men vilka? Om uppslagsorden i Svensk ordbok utgiven av Svenska Akademien
Emma Sköldberg, Anna Helga Hannesdottir
Svenskans beskrivning 35, Förhandlingar vid trettiofemte sammankomsten, Göteborg 11–13 maj 2016., Göteborg, Göteborgs universitet, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Ordförråd och språkfärdighet : lexikal komplexitet i (bedömning av) svenska som andraspråk
Anders Agebjörn
Svenskans beskrivning 35. Förhandlingar vid trettiofemte sammankomsten. Göteborg 11-13 maj 2016, Göteborg, Institutionen för svenska språket, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Workshop: estlandssvenska
Henrik Rosenkvist
Ideologi, identitet, intervention. Nordisk dialektologi 10 / Jan-Ola Östman, Caroline Sandström, Pamela Gustavsson, Lisa Södergård (eds.) , Helsingfors, Nordica, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Negationsharmoni på svensk språkgrund
Henrik Rosenkvist
Ideologi, identitet, intervention. Nordisk dialektologi 10 / Jan-Ola Östman, Caroline Sandström, Pamela Gustavsson, Lisa Södergård (eds.), Helsingfors, Nordica, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

A multilingual FrameNet-based grammar and lexicon for controlled natural language
Normunds Gruzitis, Dana Dannélls
Language resources and evaluation, Forskningsöversiktsartikel 2017
Forskningsöversiktsartikel

Ordboksanvändning på nätet : en undersökning av användningen av Lexins svenska lexikon.
Ann-Kristin Hult
Göteborg, Göteborgs universitet, institutionen för svenska språket, Doktorsavhandling 2017
Doktorsavhandling

Analys och textsamtal om multimodala digitala elevtexter
Anna Lyngfelt, Sylvana Sofkova Hashemi, Peter Andersson
Text och kontext. Perspektiv på textanalys, Malmö, Gleerups, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 110

Namn Titel Telefon E-post
Adamsson Eryd, Henrietta Doktorand 031-786 5293 henrietta.adamsson.eryd@svenska.gu.se
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Ahlberg, Malin Systemutvecklare 031-786 5054 malin.ahlberg@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Almroth, Klas Universitetsadj 031-786 3808 klas.almroth@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Sören Universitetsadj 031-786 4156 soren.andersson@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Universitetslektor, Forskarassistent 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Björkner, Eva Forskare 031-786 4540 eva.bjorkner@svenska.gu.se
Blensenius, Kristian Forskare 031-786 1074 kristian.blensenius@gu.se
Bodelson, Ulla Universitetsadj 031-786 3818 ulla.bodelson@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Byrman, Ylva Doktorand 031-786 5298 ylva.byrman@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doktorand 031-786 4537 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadj 031-786 5225 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Christiansson, Lizelotte "lotta" Utbildnings adm 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Eide, Stian Rødven Doktorand stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare 031-786 5093 susanne.eklof.brunnander@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor 031-786 5214 elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadj 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Universitetslektor stina.ericsson@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt markus.forsberg@svenska.gu.se
Franker, Qarin Universitetslektor 031-786 4464 qarin.franker@svenska.gu.se
Fraser, Kathleen Postdoktor kathleen.fraser@svenska.gu.se
Gistedt, Maud Universitetsadj, undervisning 031-786 4569 maud.gistedt@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Grönberg, Anna Gunnarsdotter Universitetslektor 031-786 6417 anna.gronberg@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Systemutvecklare 031-786 4529 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Hannesdottir, Anna Professor, Proprefekt 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Hansen, Kirsti Universitetslektor 031-786 4538 kirsti.hansen@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Holmlid, Kristina Informatör, Webbredaktör/​informatör 031-786 4535 kristina.holmlid@svenska.gu.se
Hult, Ann-Kristin Forskare 031-786 4568 ann-kristin.hult@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadj 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Jakobson, Liivi Doktorand 031-786 3903 liivi.jakobson@svenska.gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Klintenberg, Britt Universitetsadj 031-786 4536 britt.klintenberg@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Korpus, Einar Universitetsadj 031-786 4539 einar.korpus@svenska.gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
La Bontee, Richard Doktorand 031-786 4757 richard.la.bontee@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 110

Visar 51 - 60 av 1434

2016

Learning the languages of trade and industry: A Swedish study.
Ingrid Henning Loeb, Lotta Olvegård
2016 National Conference on VET Teaching & VET Teacher Education, ACDEVEG, Sydney, 8 - 9 December 2016, Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

Proceedings of the joint workshop on NLP for Computer Assisted Language Learning and NLP for Language Acquisition at SLTC, Umeå, 16th November 2016
Elena Volodina, Gintarė Grigonytė, Ildikó Pilán, Kristina Nilsson Björkenstam, Lars Borin
Linköping, Linköping University Electronic Press, Proceeding 2016
Proceeding

SweLLex: second language learners' productive vocabulary.
Elena Volodina, Ildikó Pilán, Lorena Llozhi, Baptiste Degryse, Thomas François
Linköping Electronic Conference Proceedings. Proceedings of the joint workshop on NLP for Computer Assisted Language Learning and NLP for Language Acquisition at SLTC, Umeå, 16th November 2016, Linköping, Linköping University Electronic Press, Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

SVALex: en andraspråksordlista graderad enligt CEFR nivåer.
Elena Volodina, Ildikó Pilán
Svenskans Beskrivning 35, Göteborg 2016, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

SweLL – en korpus med L2 uppsatser för CEFR studier.
Elena Volodina, Ildikó Pilán, Ingegerd Enström, Peter Lundkvist, Gunlög Sundberg et al.
Svenskans Beskrivning 35, Göteborg 2016, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

SweLL on the rise: Swedish Learner Language corpus for European Reference Level studies.
Elena Volodina, Ildikó Pilán, Ingegerd Enström, Lorena Llozhi, Peter Lundkvist et al.
Proceedings of the Tenth International Conference on Language Resources and Evaluation (LREC 2016), May 23-28, 2016, Portorož, Slovenia, Paris, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

SVALex: a CEFR-graded lexical resource for Swedish foreign and second language learners.
Thomas François, Elena Volodina, Ildikó Pilán, Anaïs Tack
Proceedings of the Tenth International Conference on Language Resources and Evaluation (LREC 2016), May 23-28, 2016 Portorož, Slovenia, Paris, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

Vilka översättare finns (ännu inte) med i Svenskt översättarlexikon? Några iakttagelser utifrån översättningssociologiska och metalexikografiska perspektiv
Hans Landqvist
Den andra halvan av nationallitteraturen Om översättningarnas plats i svensk litteratur-, språk- och kulturhistoria. En konferens anordnad av Svenskt översättarlexikon, Tolk- och översättarinstitutet och Institutionen för kultur och estetik vid Stockholms universitet 26 november 2016, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Språkbanken’s Open Lexical Infrastructure
Malin Ahlberg, Lars Borin, Markus Forsberg, Olof Olsson, Anne Schumacher et al.
SLTC 2016. The Sixth Swedish Language Technology Conference. Umeå University, 17-18 November, 2016, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 51 - 60 av 1434

Sidansvarig: Kristina Holmlid|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?