Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
40530 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 40530 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Lena Rogström

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska, svenska som andraspråk och svenska som främmande språk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa Nordenkunskap, isländska och danska.

Utbildningar

Förutom de ordinarie kurserna som står i kurskatalogen erbjuder vi ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen: nordiska språk, svenska som andraspråk och språkvetenskaplig databehandling.

Om du vill bli lärare i svenska eller svenska för tidigare åldrar läser du speciellt avpassade lärarkurser i svenska hos oss och på institutionen för litteratur, idéhistoria och religion.

Hitta hit

Vid institutionen forskar vi också inom många områden. Några fokusområden är lexikografi/lexikologi, språkteknologi och svenska som andraspråk.

Om du vill veta mer om våra kurser och utbildningar kan du ta kontakt med vår studievägledare, läsa i kurskatalogen eller besöka oss på institutionen!

Institutionen är utspridd i olika lokaler runt om Näckrosdammen, Lennart Torstenssonsgatan 6-8 och i två korridorer (F och G) på Humanistens entréplan (plan 3). Institutionens gemensamma expedition hittar du på Humanisten, Renströmsgatan 6.

Fakta

Ansvarsställe: 1170
Organisationsnummer: 202100-3153
Momsreg nr/ VAT No: SE202100315301
Bankgiro: 5051-8646 
Kontakta vår ekonom eller ekonomiadministratör före inbetalning. Tack! 

Senaste publikationer

Att undersöka texter som deltagande. Systemisk-funktionell analys av elevers skrivande
Per Holmberg
Text och kontext. Perspektiv på textanalys, Malmö, Gleerups, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Skriftbruksansatser - en introduktion
Hans Landqvist
Text och kontext. Perspektiv på textanalys, Malmö, Gleerups Utbildning AB, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Maktutövning, styrdokument och gymnasieelever. Kritisk diskursanalys och ämnesplanerna i svenska inom gymnasieutbildningen
Hans Landqvist
Text och kontext. Perspektiv på textanalys, Malmö, Gleerups Utbildning AB, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Avslutning
Karin Helgesson, Hans Landqvist, Anna Lyngfelt, Andreas Nord, Åsa Wengelin
Text och kontext. Perspektiv på textanalys, Malmö, Gleerups Utbildning AB, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Inledning
Karin Helgesson, Hans Landqvist, Anna Lyngfelt, Andreas Nord, Åsa Wengelin
Text och kontext. Perspektiv på textanalys, Malmö, Gleerups Utbildning AB, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Text och kontext. Perspektiv på textanalys
Karin Helgesson, Hans Landqvist, Anna Lyngfelt, Andreas Nord, Åsa Wengelin
Malmö, Gleerups Utbildning AB, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Röster i teknikens värld. Termer, språkexperter och fackexperter
Hans Landqvist, Niina Nissilä, Nina Pilke
Ääniä – Röster – Voices – Stimmen, VAKKI-symposiumi XXXVII, Vaasa 9–10.2.2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Hockeyspråk. Uttrycken som präglar istiden.
Joel Olofsson
Språktidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Paths to academic writing in a globalized world. A longitudinal study of content and language integrated learning in upper secondary school in Sweden
Maria Lim Falk, Per Holmberg
Recherches en écritures. Regards pluriels, Lorraine, Centre de recherche sur les médiations, Université de Lorraine, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Svenska med didaktisk inriktning. Ett forskningsområde i rörelse
Per Holmberg, Anna Nordenstam
Framtida berättelser. Perspektiv på nordisk modersmålsdidaktisk forskning och praktik, Vasa, Åbo akademi, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 109

Namn Titel Telefon E-post
Adamsson Eryd, Henrietta Doktorand 031-786 5293 henrietta.adamsson.eryd@svenska.gu.se
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Ahlberg, Malin Systemutvecklare 031-786 5054 malin.ahlberg@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Almroth, Klas Universitetsadj 031-786 3808 klas.almroth@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor 031-786 4465 lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Sören Universitetsadj 031-786 4156 soren.andersson@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Universitetslektor, Forskarassistent 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Björkner, Eva Forskare 031-786 4540 eva.bjorkner@svenska.gu.se
Blensenius, Kristian Forskare 031-786 1074 kristian.blensenius@gu.se
Bodelson, Ulla Universitetsadj 031-786 3818 ulla.bodelson@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Byrman, Ylva Doktorand 031-786 5298 ylva.byrman@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doktorand 031-786 4537 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadj 031-786 5225 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Carlund, Carina Universitetsadj 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Christiansson, Lizelotte "Lotta" Utbildnings adm 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Eide, Stian Rødven Doktorand stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare 031-786 5093 susanne.eklof.brunnander@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor 031-786 5214 elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadj 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Universitetslektor stina.ericsson@ling.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt markus.forsberg@svenska.gu.se
Franker, Qarin Universitetslektor 031-786 4464 qarin.franker@svenska.gu.se
Friberg Heppin, Karin Forskare 031-786 4549 karin.friberg.heppin@svenska.gu.se
Gistedt, Maud Universitetsadj, undervisning 031-786 4569 maud.gistedt@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Grönberg, Anna Gunnarsdotter Universitetslektor 031-786 6417 anna.gronberg@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Systemutvecklare 031-786 4529 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Hannesdottir, Anna Professor, Proprefekt 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Hansen, Kirsti Universitetslektor 031-786 4538 kirsti.hansen@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Holmlid, Kristina Informatör, Webbredaktör/​informatör 031-786 4535 kristina.holmlid@svenska.gu.se
Hult, Ann-Kristin Forskare 031-786 4568 ann-kristin.hult@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadj 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Jakobson, Liivi Doktorand 031-786 3903 liivi.jakobson@svenska.gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Klintenberg, Britt Universitetsadj 031-786 4536 britt.klintenberg@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Korpus, Einar Universitetsadj 031-786 4539 einar.korpus@svenska.gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
La Bontee, Richard Doktorand 031-786 4757 richard.la.bontee@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 109

Visar 51 - 60 av 1407

2016

Karp: Språkbanken’s Open Lexical Infrastructure
Malin Ahlberg, Lars Borin, Markus Forsberg, Olof Olsson, Anne Schumacher et al.
Globalex 2016, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Svaren på Rökstenens gåtor. En socialsemiotisk analys av meningsskapande och rumslighet
Per Holmberg
Futhark: International Journal of Runic Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nordiska ordböcker och pedagogik
Henrik Lorentzen, Emma Sköldberg, Christian Becker-Christensen, Sturla Berg-Olsen, Annika Karlholm et al.
Samlingsverk 2016
Samlingsverk

Predicting proficiency levels in learner writings by transferring a linguistic complexity model from expert-written coursebooks
Ildikó Pilán, Elena Volodina, Torsten Zesch
Proceedings of the 26th International Conference on Computational Linguistics (COLING), Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

Esaias Tegnérs kyrkliga tal – en vetenskaplig kritisk utgåva
Barbro Wallgren Hemlin
Abstract till Svenska språkets historia 14. Enheten för nordiska språk vid Vasa universitet, 9–10 juni 2016, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Approaches to Latin and Swedish in two Swedish 17th century legal handbooks – an early sign of changing language policy among members of the legal profession?
Lena Rogström, Hans Landqvist
ALAPP 2016 Transnational flows and professional practice. The 6th International Applied Linguistics and Professional Practice Conference. ALAPP 2016 3 - 5 November 2016 University of Copenhagen, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Morfologi för lärarstudenter
Monica von Martens, Kristian Blensenius
LexicoNordica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 1407

Sidansvarig: Kristina Holmlid|Sidan uppdaterades: 2016-07-02
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?