Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Lena Rogström

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Ordböcker som språkhistoriska källor
Emma Sköldberg, Louise Holmer
Svenskläraren. Tidskrift för svenskundervisning, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Korp 6 - Technical Report
Martin Hammarstedt, Johan Roxendal, Maria Öhrman, Lars Borin, Markus Forsberg et al.
Institutionen för svenska språket, Göteborgs universitet, Rapport 2017
Rapport

Korp 6 - Användarmanual
Martin Hammarstedt, Lars Borin, Markus Forsberg, Johan Roxendal, Anne Schumacher et al.
Institutionen för svenska språket, Göteborgs universitet, Rapport 2017
Rapport

Data Collection from Persons with Mild Forms of Cognitive Impairment and Healthy Controls - Infrastructure for Classification and Prediction of Dementia
Dimitrios Kokkinakis, Kristina Lundholm Fors, Eva Björkner, Arto Nordlund
Proceedings of the 21st Nordic Conference on Computational Linguistics, NoDaLiDa, 22-24 May 2017, Gothenburg, Sweden, Linköping, Linköping University Electronic Press, Linköpings universitet, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

On the Uses of Word Sense Change for Research in the Digital Humanities
Nina Tahmasebi, Thomas Risse
To appear in Procceding of the 21st edition of the International Conference on Theory and Practice of Digital Libraries, Springer Verlag, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Voice acoustic parameters for detecting signs of early cognitive impairment
Eva Björkner, Kristina Lundholm Fors, Dimitrios Kokkinakis, Arto Nordlund
PEVOC (PanEuropean Voice Conference) 12, August 30th - September 1st 2017, Ghent, Belgium, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

"En mer meningsfull tillvaro". Mål och effekter i texter från en kulturpolitisk satsning på kultur för äldre
Malin Sandberg
Föredrag vid Forum för textforskning (FoT) 12, Linnéuniversitetet i Växjö den 13–14 juni 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Med vardagens eller myndighetens ord? Ordval och kategoriseringar i offentliga e-servicemöten mellan enskilda och myndigheter
Andreas Nord, Marie Sörlin
Svenskans beskrivning 35, Förhandlingar vid trettiofemte sammankomsten, Göteborg 11–13 maj 2016 / Redigerad av Emma Sköldberg, Maia Andréasson, Henrietta Adamsson Eryd, Filippa Lindahl, Sven Lindström, Julia Prentice & Malin Sandberg, Göteborg, Institutionen för svenska språket, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Finding Individual Word Sense Changes and their Delay in Appearance
Nina Tahmasebi, Thomas Risse
To appear in Proceedings of Recent Advances in Natural Language Processing 2017, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Parameter Transfer across Domains for Word Sense Disambiguation
Sallam Abualhajia, Nina Tahmasebi, Diane Forin, Karl-Heinz Zimmermann
To appear in Proceedings of Recent Advances in Natural Language Processing 2017, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 105

Namn Titel Telefon E-post
Adamsson Eryd, Henrietta Doktorand 031-786 5293 henrietta.adamsson.eryd@svenska.gu.se
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Ahlberg, Malin Systemutvecklare 031-786 5054 malin.ahlberg@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Almroth, Klas Universitetsadj 031-786 3808 klas.almroth@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Sören Universitetsadj 031-786 4156 soren.andersson@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Universitetslektor 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Blensenius, Kristian Forskare 031-786 1074 kristian.blensenius@gu.se
Bodelson, Ulla Universitetsadj 031-786 3818 ulla.bodelson@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Byrman, Ylva Doktorand 031-786 5298 ylva.byrman@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doktorand 031-786 4537 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadj 031-786 5225 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Christiansson, Lizelotte "lotta" Utbildnings adm 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Eide, Stian Rødven Doktorand stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare 031-786 5093 susanne.eklof.brunnander@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor 031-786 5214 elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadj 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Universitetslektor 031-786 5282 stina.ericsson@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt markus.forsberg@svenska.gu.se
Franker, Qarin Universitetslektor 031-786 4464 qarin.franker@svenska.gu.se
Fraser, Kathleen Postdoktor 031-786 4533 kathleen.fraser@svenska.gu.se
Gistedt, Maud Universitetsadj 031-786 4569 maud.gistedt@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Grönberg, Anna Ulrika Gunnarsdotter Universitetslektor 031-786 6417 anna.gronberg@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Systemutvecklare 031-786 4529 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Hannesdottir, Anna Professor, Proprefekt 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Hansen, Kirsti Universitetslektor 031-786 4538 kirsti.hansen@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadj 031-786 6422 camilla.hakansson@svenska.gu.se
Jakobson, Liivi Doktorand 031-786 3903 liivi.jakobson@svenska.gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Karlsson, Susanna Universitetslektor 031-786 3051 susanna.karlsson@svenska.gu.se
Klintenberg, Britt Universitetsadjunkt britt.klintenberg@gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Korpus, Einar Universitetsadj 031-786 4539 einar.korpus@svenska.gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
La Bontee, Richard Doktorand 031-786 4757 richard.la.bontee@svenska.gu.se
Lander, Eric Postdoktor eric.lander@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 105

Visar 81 - 90 av 1481

2016

Detecting Context Dependence in Exercise Item Candidates Selected from Corpora
Ildikó Pilán
Proceedings of the 11th Workshop on Innovative Use of NLP for Building Educational Applications, June 12 to June 17, 2016, San Diego, USA, Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

Svenska med didaktisk inriktning. Ett forskningsområde i rörelse
Per Holmberg, Anna Nordenstam
Framtida berättelser. Perspektiv på nordisk modersmålsdidaktisk forskning och praktik, Vasa, Åbo akademi, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Paths to academic writing in a globalized world. A longitudinal study of content and language integrated learning in upper secondary school in Sweden
Maria Lim Falk, Per Holmberg
Recherches en écritures. Regards pluriels, Lorraine, Centre de recherche sur les médiations, Université de Lorraine, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Summary
Hans Landqvist, Christer Laurén, Lieselott Nordman, Marianne Nordman, Maria Kvist
Juridik på svenska i Finland : perspektiv på språk och rätt / Hans Landqvist, Christer Laurén, Liselott Nordman, Marianne Nordman, Maria Kvist, Vasa, Förlagsaktiebolaget Scriptum, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Multimedia and Literacy Learning Among Children With Various Disabilities – Lessons Since the Nineties
M. Heimann, K. Nelson, M. Rudner, E. Holmer, M. Lundalv et al.
Technology and Media in Children's Development. Irvine, California: 27-30 October 2016, The Society for Research in Child Development (SRCD), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Classification of Swedish learner essays by CEFR levels
Elena Volodina, Ildikó Pilán, David Alfter
Proceedings of EuroCALL 2016. 24-27th August 2016, Cyprus., Research-publishing.net, Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

Modeling Individual Learner Knowledge in a Computer Assisted Language Learning System
David Alfter, Elena Volodina
Proceedings of the Sixth Swedish Language Technology Conference. Umeå University, 17-18 November, 2016, Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

Learning the languages of trade and industry: A Swedish study.
Ingrid Henning Loeb, Lotta Olvegård
2016 National Conference on VET Teaching & VET Teacher Education, ACDEVEG, Sydney, 8 - 9 December 2016, Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

Proceedings of the joint workshop on NLP for Computer Assisted Language Learning and NLP for Language Acquisition at SLTC, Umeå, 16th November 2016
Elena Volodina, Gintarė Grigonytė, Ildikó Pilán, Kristina Nilsson Björkenstam, Lars Borin
Linköping, Linköping University Electronic Press, Proceeding 2016
Proceeding

SweLLex: second language learners' productive vocabulary.
Elena Volodina, Ildikó Pilán, Lorena Llozhi, Baptiste Degryse, Thomas François
Linköping Electronic Conference Proceedings. Proceedings of the joint workshop on NLP for Computer Assisted Language Learning and NLP for Language Acquisition at SLTC, Umeå, 16th November 2016, Linköping, Linköping University Electronic Press, Paper i proceeding 2016
Paper i proceeding

Visar 81 - 90 av 1481

Sidansvarig: Webbredaktionen|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?