Till startsida
Sitemap
To content Read more about how we use cookies on gu.se

Department of Swedish

at Faculty of Humanities

Department of Swedish
PO Box 200
SE405 30 Göteborg
Delivery address: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Visiting address: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Web Page: www.svenska.gu.se
Email: svenska.exp@svenska.gu.se

Head of Department: Karin Helgesson

Latest publications

Kvantitet i kvalitetens tjänst: verktyg för filologiska studier baserade på Språkbankens historiska material
Klas Hjortstam, Joakim Lilljegren, Anna Helga Hannesdottir
Språkmöte och språkhistoria / Daniel Sävborg, Eva Liina Asu & Anu Laanemets (red.), Tartu, University of Tartu Press, Chapter in book 2020
Chapter in book

Youth language
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Chapter in book 2020
Chapter in book

No-go zones in Sweden: The infectious communicability of evil
Tommaso M. Milani
Language, Culture and Society, Journal article 2020
Journal article

Creating an Annotated Corpus for Aspect-Based Sentiment Analysis in Swedish
Jacobo Rouces, Lars Borin, Nina Tahmasebi
Proceedings of the 5th conference in Digital Humanities in the Nordic Countries, Conference paper 2020
Conference paper

Older English Words Are More Polysemous
Aleksandrs Berdicevskis
The Evolution of Language: Proceedings of the 13th International Conference (EvoLang13), Conference paper 2020
Conference paper

People

Showing 51 - 100 of 111

Name Title Phone Email
Kierkemann, Jenny Administrator +46 31 7861074 jenny.kierkemann@gu.se
Roxendal, Johan Research engineer +46 31 7865214 johan.roxendal@svenska.gu.se
Uppström, Jonatan Research engineer +46 31 7864529 jonatan.uppstrom@svenska.gu.se
Prentice, Julia Senior lecturer +46 31 7862592 julia.prentice@svenska.gu.se
Thyberg, Kajsa Doctoral student +46 31 7865293 kajsa.thyberg@svenska.gu.se
Andersson, Karin Finance officer +46 31 7866957 karin.andersson@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Senior lecturer, Head of Department +46 31 7865283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Warmenius, Karin Systems developer karin.warmenius@svenska.gu.se
Larsson Tannerud, Kerstin Lecturer +46 31 7865225 kerstin.larsson.tannerud@svenska.gu.se
Almroth, Klas Lecturer klas.almroth@svenska.gu.se
Køhler Mortensen, Kristine Postdoctor kristine.kohler.mortensen@gu.se
Andersson, Kristoffer Research engineer +46 31 7864549 kristoffer.andersson@gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor +46 31 7864544 lars.borin@svenska.gu.se
Olsson, Leif-Jöran Research engineer +46 31 7866415 leif-joran.olsson@svenska.gu.se
Rogström, Lena Senior lecturer +46 31 7864869 lena.rogstroem@svenska.gu.se
Larsson, Lina Lecturer lina.larsson@gu.se
Sjöström, Linda Human resources administrator +46 31 7865058 linda.sjostrom@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doctoral Student +46 31 7866411 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Rudebeck, Lisa Project assistant lisa.rudebeck@gu.se
Christiansson, Lizelotte Finance administrator +46 31 7864178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Olvegård, Charlotta Senior lecturer +46 31 7866412 lotta.olvegard@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doctoral student +46 31 7864662 louise.holmer@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Senior lecturer +46 31 7864202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Lindfors, Maja Senior lecturer maja.lindfors@svenska.gu.se
Sandberg, Malin Doctoral Student +46 31 7863770 malin.sandberg@svenska.gu.se
Wideberg Blix, Malin Lecturer malin.wideberg.blix@svenska.gu.se
Öhrman, Maria Research engineer +46 31 7864529 maria.ohrman@svenska.gu.se
Carlson, Marie Researcher marie.carlson@gu.se
Rydenvald, Marie Senior lecturer, Director of Studies +46 31 7862680 marie.rydenvald@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Researcher, Deputy Head +46 31 7864584 markus.forsberg@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Research engineer +46 31 7865214 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Nordenfors, Mikael Senior lecturer, Deputy Head +46 31 7866421 mikael.nordenfors@svenska.gu.se
Nyberg, Monica Lecturer +46 31 7864547 monica.nyberg@svenska.gu.se
Martens, Monica Systems developer +46 31 7864598 monica.martens@gu.se
Zechner, Niklas Researcher +46 31 7863681 niklas.zechner@gu.se
Tahmasebi, Nina Researcher, Data Science, AI, NLP, lexical semantic change detection, sentiment analysis, digital hu... +46 31 7866953 nina.tahmasebi@gu.se
Holmberg, Per Professor +46 31 7864468 per.holmberg@svenska.gu.se
Andersson Lilja, Peter Senior lecturer +46 31 7864647 peter.andersson.lilja@svenska.gu.se
Sjöberg, Robert Lecturer, Director of Studies +46 31 7864467 robert.sjoberg@svenska.gu.se
Rydstedt, Rudolf Lecturer +46 31 7864463 rudolf.rydstedt@svenska.gu.se
Ibrahim, Samah Project assistant samah.ibrahim@gu.se
Kraft, Sanna Doctoral student +46 31 7864757 sanna.kraft@svenska.gu.se
Nilsson, Sara Lecturer sara.nilsson@svenska.gu.se
Virk, Shafqat Mumtaz Researcher +46 31 7861093 shafqat.virk@svenska.gu.se
Bauer, Simon Project assistant simon.bauer@gu.se
Johansson, Sofie Researcher +46 31 7864203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Andersson, Sören Lecturer +46 31 7864156 soren.andersson@svenska.gu.se
Ketelsen, Stefan Lecturer +46 31 7864838 stefan.ketelsen@gu.se
Petersson, Stellan Lecturer +46 31 7862958 stellan.petersson@svenska.gu.se

Showing 51 - 100 of 111

Showing 1741 - 1750 of 1833

2001

Exotismer, romanticismer och vanliga överdrifter. Mönster och metaforer i svensk drogslang
Maja Lindfors Viklund
Göteborg, University of Gothenburg, Doctoral thesis 2001
Doctoral thesis

Språk i ständig förändring. Något om några aktuella utvecklingstendenser i sverigesvenskan
Hans Landqvist
Språkbruk. Tidskrift utgiven av Svenska språkbyrån, Magazine article 2001
Magazine article

Informellare, försiktigare och internationellare. Lite om några aktuella tendenser i sverigesvenskan
Hans Landqvist
POPPIS. Svensklärarna i Finland rf:s medlemsbrev för läshungriga och individualister, Magazine article 2001
Magazine article

Texter emellan 3. Examensarbeten vid översättarutbildningen 1999-2001
Monica Haglund-Dragic, Hans Landqvist, Lars Lindvall, Aina Lundqvist, Sven-Göran Malmgren et al.
Göteborg, University of Gothenburg, Edited book 2001
Edited book

Hur används "finlandssvensk(a)"? Om "finl.", "finl. o. åld.", "högtidligt o. finl." samt andra bruklighetsbeteckningar i SAOL12
Hans Landqvist
Nordman, M. et al. (red.), Svenskan i Finland. Föredrag vid sjätte sammankomsten för beskrivningen av svenskan i Finland. Vasa 21-22.3.2000. (Vaasan yliopiston julkaisuja. Selvityksiä ja raportteja 75.), Conference paper 2001
Conference paper

Från "abolition" till "styckningsinstrument". Lånord i svensk juridisk terminologi 1800-2000
Hans Landqvist
Järvi, O. (red.), Fackspråk och översättningsteori. VAKKI-symposium XXI. (Publikationer av forskargruppen för översättningsteori och fackspråk vid Vasa universitet 28.), Conference paper 2001
Conference paper

"Han", "hon", "han eller hon" och "hon eller han". Generiska pronomen i svenskt författningsspråk
Hans Landqvist
Nordenstam, K. & K. Norén (utg.), Språk, kön och kultur. Rapport från fjärde nordiska konferensen om språk och kön Göteborg den 6-7 oktober 2000, Conference paper 2001
Conference paper

Disambiguering av homografa ord i Språkbanken med hjälp av Svensk morfologisk databas.
Sofie Johansson Kokkinakis
Festskrift till Martin Gellerstam: Gäller stam och suffix, Göteborg, Meijerbergs institut, Göteborgs universitet, Chapter in book 2001
Chapter in book

Bellmankonkordansen
Daniel Berg
Bellmansstudier utgivna av Bellmanssällskapet, Chapter in book 2001
Chapter in book

Ny språkformula? Om språk i blandning på förpackningar av kroppsvårdsprodukter.
Roger Källström
Gäller stam, suffix och ord. Festskrift till Martin Gellerstam., Journal article 2001
Journal article

Showing 1741 - 1750 of 1833

Page Manager: Webbredaktionen|Last update: 4/12/2017
Share:

The University of Gothenburg uses cookies to provide you with the best possible user experience. By continuing on this website, you approve of our use of cookies.  What are cookies?