Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi, lexikografi och fraseologi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Explicit and Implicit Knowledge of Article Semantics in Belarusian Learners of English: Implications for Teaching
Anders Agebjörn
Formal Linguistics and Language Education. New Empirical Perspectives / edited by Trotzke, A. & Kupisch, T. , Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Upper secondary students’ discursive writing in two languages
Britt Marie Apelgren, Per Holmberg
Writing & Pedagogy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Dock medgifver jag, at af et års Rön ej kan göras någon allmän slutsats" Clas Bjerkander konstruerar och positionerar sig som vetenskaplig skribent
Hans Landqvist, Lena Rogström, Greta Horn
Språkmöte och språkhistoria. Studier i svensk språkhistoria 15. Red. Daniel Sävborg, Eva Liina Asu & Anu Laanemets (Nordistica Tartuensia 21), Tartu, University of Tartu Press, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

The DReaM Corpus: A Multilingual Annotated Corpus of Grammars for the World’s Languages
Shafqat Virk, Harald Hammarström, Markus Forsberg, Søren Wichmann
Proceedings of the 12th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC 2020), Marseille, 11–16 May 2020 / Editors : Nicoletta Calzolari, Frédéric Béchet, Philippe Blache, Khalid Choukri, Christopher Cieri, Thierry Declerck, Sara Goggi, Hitoshi Isahara, Bente Maegaard, Joseph Mariani, Hélène Mazo, Asuncion Moreno, Jan Odijk, Stelios Piperidis, Paris, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

From Linguistic Descriptions to Language Profiles
Shafqat Virk, Harald Hammarström, Lars Borin, Markus Forsberg, Søren Wichmann
Proceedings of the 7th Workshop on Linked Data in Linguistics (LDL-2020). Language Resources and Evaluation Conference (LREC 2020), Marseille, 11–16 May 2020 / Edited by : Maxim Ionov, John P. McCrae, Christian Chiarcos, Thierry Declerck, Julia Bosque-Gil, and Jorge Gracia, Paris, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

No-go zones in Sweden: The infectious communicability of evil
Tommaso M. Milani
Language, Culture and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The challenges and prospects of the intersection of humanities and data science: A White Paper from The Alan Turing Institute
Barbara McGillivray, Beatrice Alex, Sarah Ames, Guyda Armstrong, David Beavan et al.
White paper, Övrigt 2020
Övrigt

Hur många djur du kommer på kan avslöja hur din hjärna mår
Dimitrios Kokkinakis, Kristina Lundholm Fors
Språkbruk, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Emergent literacy instruction: 'continua of biliteracy' among newly immigrated adolescents
Anna Winlund
Language and Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intersectionality, affect and discourse
Kristine Køhler Mortensen, Tommaso M. Milani
The Cambridge Handbook of Discourse Studies ed. by Anna De Fina and Alexandra Georgakopoulou, Cambridge ; New York , Cambridge University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 51 - 100 av 108

Namn Titel Telefon E-post
Milani, Tommaso Professor, Proprefekt 031-786 4418 tommaso.milani@svenska.gu.se
Sköldberg, Emma Universitetslektor 031-786 4429 emma.skoldberg@svenska.gu.se
Wallgren Hemlin, Barbro Universitetslektor 031-786 4438 barbro.wallgren-hemlin@svenska.gu.se
Rydstedt, Rudolf Universitetsadjunkt 031-786 4463 rudolf.rydstedt@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Seniorforskare 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Sjöberg, Robert Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4467 robert.sjoberg@svenska.gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Uppström, Jonatan Forskningsingenjör 031-786 4529 jonatan.uppstrom@svenska.gu.se
Öhrman, Maria Forskningsingenjör 031-786 4529 maria.ohrman@svenska.gu.se
Lindström, Sven Kommunikatör 031-786 4531 sven.lindstrom@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Nyberg, Monica Universitetsadjunkt 031-786 4547 monica.nyberg@svenska.gu.se
Yeshalem, Abraham Doktorand 031-786 4547 abraham.yeshalem@svenska.gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 4549 anne.schumacher@svenska.gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Andersson, Kristoffer Forskningsingenjör 031-786 4549 kristoffer.andersson@gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt 031-786 4584 markus.forsberg@svenska.gu.se
Martens, Monica Systemutvecklare 031-786 4598 monica.martens@gu.se
Andersson Lilja, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson.lilja@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
Västerdal, Ida Doktorand 031-786 4757 ida.vasterdal@svenska.gu.se
Ketelsen, Stefan Universitetsadjunkt 031-786 4838 stefan.ketelsen@gu.se
Rogström, Lena Universitetslektor 031-786 4869 lena.rogstroem@svenska.gu.se
Wengelin, Åsa Professor 031-786 4909 asa.wengelin@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Sjöström, Linda Personaladministratör 031-786 5058 linda.sjostrom@svenska.gu.se
Wallin Nyman, Gunilla Universitetsadjunkt 031-786 5063 gunilla.wallin.nyman@svenska.gu.se
Katsogiannos, Eléni Studievägledare 031-786 5093 eleni.katsogiannos@svenska.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Forskningsingenjör 031-786 5214 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Roxendal, Johan Forskningsingenjör 031-786 5214 johan.roxendal@svenska.gu.se
Larsson Tannerud, Kerstin Universitetsadjunkt 031-786 5225 kerstin.larsson.tannerud@svenska.gu.se
Nord, Andreas Universitetslektor 031-786 5278 andreas.nord@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Professor, Viceprefekt 031-786 5282 stina.ericsson@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Prefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Thyberg, Kajsa Doktorand 031-786 5293 kajsa.thyberg@svenska.gu.se
Byrman, Ylva Universitetsadjunkt 031-786 5298 ylva.byrman@svenska.gu.se
Volodina, Elena Forskare 031-786 5431 elena.volodina@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Larsson, Isabelle Utbildningsadministratör 031-786 6393 isabelle.larsson@svenska.gu.se

Visar 51 - 100 av 108

Visar 51 - 60 av 1864

2019

Working together towards an ideal infrastructure for language learner corpora
Egon Stemle, Adriane Boyd, Maarten Janssen, Nives Mikelić Preradović, Alexandr Rosen et al.
Widening the Scope of Learner Corpus Research. Selected papers from the fourth Learner Corpus Research Conference. Corpora and Language in Use – Proceedings 5, Louvain-la-Neuve: Presses universitaires de Louvain, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Nordiske ordbøker med to eller flere språk
Sturla Berg-Olsen, Emma Sköldberg, Anna Braasch, Kjetil Gundersen, Annika Karlholm et al.
LexicoNordica, Special / temanummer av tidskrift 2019
Special / temanummer av tidskrift

Inlärningsfokus i det svenska konstruktikonet
Julia Prentice, Sofia Tingsell
Svenskans beskrivning, Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Exploiting frame semantics and frame-semantic parsing for automatic extraction of typological information from descriptive grammars of natural languages
Shafqat Virk, Azam Sheikh Muhammad, Lars Borin, Muhammad Irfan Aslam, Saania Iqbal et al.
12th International Conference on Recent Advances in Natural Language Processing, RANLP 2019, Varna, Bulgaria, 2-4 September 2019, Shoumen, Bulgaria, INCOMA Ltd., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Sexual orientation and gender identity in a Swedish monolingual dictionary
Stellan Petersson, Emma Sköldberg
Lavender Languages and Linguistics 26, 2–4 May 2019, Gothenburg, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Lexikala analyser av muntlig, tangentbordsskriven och dikterad text producerad av barn med stavningssvårigheter
Sanna Kraft, Fredrik Thurfjell, John Rack, Åsa Wengelin
Nordic Journal of Literacy Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Proceedings of the 1st International Workshop on Computational Approaches to Historical Language Change
Nina Tahmasebi, Lars Borin, Adam Jatowt, Yang Xu
Stroudsburg, PA, Association for Computational Linguistics, Proceeding 2019
Proceeding

Issue Salience on Twitter During Swedish Party Leaders’ Debates
Linn Sandberg, Ulf Bjereld, Karina Bunyik, Markus Forsberg, Richard Johansson
Nordicom Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The SweLL Language Learner Corpus: From Design to Annotation
Elena Volodina, Lena Granstedt, Arild Matsson, Beáta Megyesi, Ildikó Pilán et al.
Northern European Journal of Language Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 1864

Sidansvarig: Sven Lindström|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?