Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi, lexikografi och fraseologi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

From Linguistic Descriptions to Language Profiles
Shafqat Virk, Harald Hammarström, Lars Borin, Markus Forsberg, Søren Wichmann
Proceedings of the 7th Workshop on Linked Data in Linguistics (LDL-2020), European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

The DReaM Corpus: A Multilingual Annotated Corpus of Grammars for the World’s Languages
Shafqat Virk, Harald Hammarström, Markus Forsberg, Søren Wichmann
Proceedings of The 12th Language Resources and Evaluation Conference, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

"Dock medgifver jag, at af et års Rön ej kan göras någon allmän slutsats" Clas Bjerkander konstruerar och positionerar sig som vetenskaplig skribent
Hans Landqvist, Lena Rogström, Greta Horn
Språkmöte och språkhistoria. Studier i svensk språkhistoria 15. Red. Daniel Sävborg, Eva Liina Asu & Anu Laanemets (Nordistica Tartuensia 21), Tartu, University of Tartu Press, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

No-go zones in Sweden: The infectious communicability of evil
Tommaso M. Milani
Language, Culture and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The challenges and prospects of the intersection of humanities and data science: A White Paper from The Alan Turing Institute
Barbara McGillivray, Beatrice Alex, Sarah Ames, Guyda Armstrong, David Beavan et al.
White paper, Övrigt 2020
Övrigt

Explicit and Implicit Knowledge of Article Semantics in Belarusian Learners of English: Implications for Teaching
Anders Agebjörn
Formal Linguistics and Language Education. New Empirical Perspectives / edited by Trotzke, A. & Kupisch, T. , Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Hur många djur du kommer på kan avslöja hur din hjärna mår
Dimitrios Kokkinakis, Kristina Lundholm Fors
Språkbruk, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Emergent literacy instruction: 'continua of biliteracy' among newly immigrated adolescents
Anna Winlund
Language and Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intersectionality, affect and discourse
Kristine Køhler Mortensen, Tommaso M. Milani
The Cambridge Handbook of Discourse Studies ed. by Anna De Fina and Alexandra Georgakopoulou, Cambridge ; New York , Cambridge University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Personer

Visar 51 - 100 av 108

Namn Titel Telefon E-post
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Larsson, Isabelle Utbildningsadministratör 031-786 6393 isabelle.larsson@svenska.gu.se
Larsson, Lina Universitetsadjunkt lina.larsson@gu.se
Larsson Tannerud, Kerstin Universitetsadjunkt 031-786 5225 kerstin.larsson.tannerud@svenska.gu.se
Lindahl, Anna Doktorand 031-786 1083 anna.lindahl@svenska.gu.se
Lindfors, Maja Universitetslektor maja.lindfors@svenska.gu.se
Lindström, Sven Kommunikatör 031-786 4531 sven.lindstrom@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Malmberg, Anja Universitetslektor 031-786 3820 anja.malmberg@svenska.gu.se
Martens, Monica Systemutvecklare 031-786 4598 monica.martens@gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Milani, Tommaso Professor, Proprefekt 031-786 4418 tommaso.milani@svenska.gu.se
Mohammed, Yousuf Ali Systemutvecklare yousuf.ali.mohammed@svenska.gu.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Nielsen, Carolina Universitetsadjunkt carolina.nielsen@gu.se
Nilsson, Sara Universitetsadjunkt sara.nilsson@svenska.gu.se
Nord, Andreas Universitetslektor 031-786 5278 andreas.nord@svenska.gu.se
Nordenfors, Mikael Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 6421 mikael.nordenfors@svenska.gu.se
Nyberg, Monica Universitetsadjunkt 031-786 4547 monica.nyberg@svenska.gu.se
Olsson, Leif-Jöran Forskningsingenjör 031-786 6415 leif-joran.olsson@svenska.gu.se
Olvegård, Charlotta Universitetslektor 031-786 6412 lotta.olvegard@svenska.gu.se
Palm, Clara Universitetsadjunkt clara.palm@gu.se
Petersson, Anne-Charlotte Utbildningsadministratör 031-786 2520 anne-charlotte.petersson@svenska.gu.se
Petersson, Stellan Universitetsadjunkt 031-786 2958 stellan.petersson@svenska.gu.se
Prentice, Julia Universitetslektor 031-786 2592 julia.prentice@svenska.gu.se
Randahl, Ann-Christin Universitetslektor 031-786 3687 ann-christin.randahl@svenska.gu.se
Rauer, Alma Universitetsadjunkt 031-786 3806 alma.rauer@gu.se
Rogström, Lena Universitetslektor 031-786 4869 lena.rogstroem@svenska.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Roxendal, Johan Forskningsingenjör 031-786 5214 johan.roxendal@svenska.gu.se
Rydenvald, Marie Universitetslektor, Studierektor 031-786 2680 marie.rydenvald@svenska.gu.se
Rydstedt, Rudolf Universitetsadjunkt 031-786 4463 rudolf.rydstedt@svenska.gu.se
Rødven-Eide, Stian Doktorand 031-786 1083 stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Sandberg, Malin Doktorand 031-786 3770 malin.sandberg@svenska.gu.se
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 4549 anne.schumacher@svenska.gu.se
Siekkinen, Frida Universitetsadjunkt frida.siekkinen@gu.se
Sjöberg, Robert Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4467 robert.sjoberg@svenska.gu.se
Sjöström, Linda Personaladministratör 031-786 5058 linda.sjostrom@svenska.gu.se
Sköldberg, Emma Universitetslektor 031-786 4429 emma.skoldberg@svenska.gu.se
Tahmasebi, Nina Forskare, Data Science, AI, NLP, lexical semantic change detection, sentiment analysis, digital huma... 031-786 6953 nina.tahmasebi@gu.se
Thyberg, Kajsa Doktorand 031-786 5293 kajsa.thyberg@svenska.gu.se
Uppström, Jonatan Forskningsingenjör 031-786 4529 jonatan.uppstrom@svenska.gu.se
Virk, Shafqat Mumtaz Forskare 031-786 1093 shafqat.virk@svenska.gu.se
Volodina, Elena Forskare 031-786 5431 elena.volodina@svenska.gu.se
Västerdal, Ida Doktorand 031-786 4757 ida.vasterdal@svenska.gu.se
Wallgren Hemlin, Barbro Universitetslektor 031-786 4438 barbro.wallgren-hemlin@svenska.gu.se
Wallin Nyman, Gunilla Universitetsadjunkt 031-786 5063 gunilla.wallin.nyman@svenska.gu.se
Warmenius, Karin Systemutvecklare karin.warmenius@svenska.gu.se

Visar 51 - 100 av 108

Visar 21 - 30 av 1864

2020

A Diachronic Treebank of Russian Spanning More Than a Thousand Years
Aleksandrs Berdicevskis, Hanne Eckhoff
Proceedings of the 12th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC 2020), pp. 5253–5258, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Profession, praktikfält och pengar
Anna Nordenstam, Per Holmberg
Litteraturdidaktik : Språkämnen i samverkan / Ylva Lindberg och Anette Svensson (red.)., Stockholm, Natur och kultur, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Om sexuell läggning och könsidentitet i en enspråkig svensk ordbok
Stellan Petersson, Emma Sköldberg
Kontroversielle ord i nordiske ordbøker. Symposium, Lysebu, 20–22 februari 2020. Nordisk forening for leksikografi. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

CHIELD: the causal hypotheses in evolutionary linguistics database
Sean Roberts, Anton Killin, Angarika Deb, Catherine Sheard, Simon Greenhill et al.
Journal of Language Evolution, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lexicography and Language Planning in 18th Century Sweden
Lena Rogström
Lexikos, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

På väg mot en allsidig skrivundervisning
Erika Sturk, Ann-Christin Randahl, Eva Lindgren
Svenskläraren, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Older English Words Are More Polysemous
Aleksandrs Berdicevskis
The Evolution of Language: Proceedings of the 13th International Conference (EvoLang13), pp. 14-21, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

The semiotics of spatial turbulence: Re/deterritorializing Israel-Palestine at a South African University
Natalija Cerimaj, Tommaso M. Milani, E. Dimitris Kitis
Reterritorializing Linguistic Landscapes: Questioning Boundaries and Opening Spaces ed. by David Malinowski and Stefania Tufi, London, Bloomsbury, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Visar 21 - 30 av 1864

Sidansvarig: Sven Lindström|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?