Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi, lexikografi och fraseologi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Explicit and Implicit Knowledge of Article Semantics in Belarusian Learners of English: Implications for Teaching
Anders Agebjörn
Formal Linguistics and Language Education. New Empirical Perspectives / edited by Trotzke, A. & Kupisch, T. , Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Hur många djur du kommer på kan avslöja hur din hjärna mår
Dimitrios Kokkinakis, Kristina Lundholm Fors
Språkbruk, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Emergent literacy instruction: 'continua of biliteracy' among newly immigrated adolescents
Anna Winlund
Language and Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intersectionality, affect and discourse
Kristine Køhler Mortensen, Tommaso M. Milani
The Cambridge Handbook of Discourse Studies ed. by Anna De Fina and Alexandra Georgakopoulou, Cambridge ; New York , Cambridge University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Queer counterpoints: Making ‘mistakes’ in loveLife’s ‘Make Your Move’
Tommaso M. Milani, Scott Burnett
Sexualities, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Higher Education Marketization: a Case of Language and Colliding Interests
Tom Karlsson, Susanna Karlsson
Public Organization Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dataset for Temporal Analysis of English-French Cognates
Esteban Frossard, Mickael Coustaty, Antoine Doucet, Adam Jatowt, Simon Hengchen
Proceedings of The 12th Language Resources and Evaluation Conference, Marseille, France, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Supervised OCR Post-Correction of Historical Swedish Texts: What Role Does the OCR System Play?
Dana Dannélls, Persson Simon
Digital Humanities in the Nordic countries (DHN), CEUR, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Folkmun.se: A Study of a User-Generated Dictionary of Swedish
Emma Sköldberg, Lena Wenner
International Journal of Lexicography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 108

Namn Titel Telefon E-post
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Almroth, Klas Universitetsadjunkt klas.almroth@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Kristoffer Forskningsingenjör 031-786 4549 kristoffer.andersson@gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Sören Universitetsadjunkt 031-786 4156 soren.andersson@svenska.gu.se
Andersson Lilja, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson.lilja@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Universitetslektor 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare 031-786 3681 aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Bobeck, Gabriel Universitetsadjunkt gabriel.bobeck@gu.se
Bodelson, Ulla Universitetsadjunkt 031-786 3818 ulla.bodelson@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Byrman, Ylva Universitetsadjunkt 031-786 5298 ylva.byrman@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doktorand 031-786 6411 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 3806 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Carlson, Marie Forskare, Professor emerita vid inst för sociologi och arbetsvetenskap marie.carlson@gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Christiansson, Lizelotte Ekonomiadministratör 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare susanne.brunnander@conservation.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Professor, Viceprefekt 031-786 5282 stina.ericsson@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt 031-786 4584 markus.forsberg@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Forskningsingenjör 031-786 5214 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Seniorforskare 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Prefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Hengchen, Simon Forskare simon.hengchen@gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Horn, Greta Doktorand greta.horn@gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 6422 camilla.hakansson@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Doktorand 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Ivarsson, Ingela Universitetsadjunkt ingela.ivarsson@gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Karlsson, Susanna Universitetslektor, Studierektor 031-786 3051 susanna.karlsson@svenska.gu.se
Katsogiannos, Eléni Studievägledare 031-786 5093 eleni.katsogiannos@svenska.gu.se
Ketelsen, Stefan Universitetsadjunkt 031-786 4838 stefan.ketelsen@gu.se
Kierkemann, Jenny Administratör 031-786 1074 jenny.kierkemann@gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
Køhler Mortensen, Kristine Postdoktor, Doktor kristine.kohler.mortensen@gu.se

Visar 1 - 50 av 108

Visar 1751 - 1760 av 1859

2002

Arv och lån. Juridiska termer, ord och fraser i svenskan 1800-2000
Hans Landqvist
Ohlsson, S. Ö. & V. Voodla (utg.), Studier i svensk språkhistoria 7. Svenska språkets historia i Östersjöområdet. (Nordistica Tartuensia 7.), Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Swedish legal vocabulary in the 19th and 20th centuries - Some aspects on indigenous words and loan-words
Hans Landqvist
Koskela, M. et al. (ed.), Porta Scientiae I-II. Lingua specialis. Proceedings from the 13th European Symposium on LSP. (Proceedings of the University of Vaasa. Reports 95.), Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

"Alibi", "muntlighet" och "hingstbesiktningstvång" - några aspekter på svensk juridisk terminologi 1800-2000
Hans Landqvist
Sundman, M. & A-M. Londen (utg.), Svenskans beskrivning, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

Ungdomar + dialekt = sant?
Anna Gunnarsdotter Grönberg
Jallaspråk, slanguage og annet ungdomsspråk i Norden, Paper i proceeding 2002
Paper i proceeding

2001

Overall på! Om viktning av argument
Barbro Wallgren Hemlin
Retorikmagasinet, Artikel i övriga tidskrifter 2001
Artikel i övriga tidskrifter

Som man frågar får man svar
Henrik Rosenkvist
Rhetorica Scandinavica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Språklagstiftning ur ett språkvetenskapligt perspektiv. En jämförelse mellan svenska och finländska förhållanden i början av 2000-talet
Hans Landqvist
Tidskrift, utgiven av Juridiska föreningen i Finland, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2001
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1751 - 1760 av 1859

Sidansvarig: Sven Lindström|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://svenska.gu.se/om-oss/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fsvenska.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FpublicationPageNumber%3D176%26selectedTab%3D3%26feedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fsvenska.gu.se%252Fenglish%252Fabout-us%252F%253Fprint%253Dtrue%2526languageId%253D100001%26recipientName%3DWebbredaktionen%26encodedEmail%3Dd2ViYnJlZGFrdGlvbmVuQHN2ZW5za2EuZ3Uuc2U%26print%3Dtrue%26languageId%3D100001&publicationPageNumber=176&selectedTab=3&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fsvenska.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3Fprint%3Dtrue%26languageId%3D100001&recipientName=Webbredaktionen&encodedEmail=d2ViYnJlZGFrdGlvbmVuQHN2ZW5za2EuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-07-16