Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

The semiotics of spatial turbulence: Re/deterritorializing Israel-Palestine at a South African University
Natalija Cerimaj, Tommaso M. Milani, E. Dimitris Kitis
Reterritorializing Linguistic Landscapes: Questioning Boundaries and Opening Spaces ed. by David Malinowski and Stefania Tufi, London, Bloomsbury, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Youth styles
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Trump, existential threats and the banality of evil – Or why sociolinguists should (re)read Hannah Arendt
Tommaso M. Milani
Working Papers in Urban Language and Literacies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Israel as homotopia: Language, space, and vicious belonging
Tommaso M. Milani, Erez Levon
Language in society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Navigating normativities: Gender and sexuality in text and talk
Kira Hall, Erez Levon, Tommaso M. Milani
Language in society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Grammatical accuracy and complexity in a speaking proficiency test
Anders Agebjörn
Teachability and Learnability Across Languages / edited by Ragnar Arntzen, Gisela Håkansson, Arnstein Hjelde, Jörg-U. Keßler, Amsterdam, John Benjamins Publishing Company, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Brev, chatt eller lite av varje? Språk- och textnormer i ett digitalt kommunforum för medborgarservice
Andreas Nord
Språk i Norden 2019 – Tema: Språket i sociala medier / Gabriella Sandström (red.) , Nätverket för språknämnderna i Norden, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Vilka är det som bidrar med ordboksartiklar till Folkmun.se?
Emma Sköldberg, Lena Wenner
Språk i Norden, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Det i svenskan – referentiellt eller icke-referentiellt? Att klassificera mindre tydliga fall av referentialitet
Kajsa Thyberg
Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Red. Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 102., Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Folkmun.se: A Study of a User-Generated Dictionary of Swedish
Emma Sköldberg, Lena Wenner
International Journal of Lexicography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 111

Namn Titel Telefon E-post
Yeshalem, Abraham Doktorand 031-786 4547 abraham.yeshalem@svenska.gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Rauer, Alma Universitetsadjunkt 031-786 3806 alma.rauer@gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Nord, Andreas Universitetslektor 031-786 5278 andreas.nord@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Malmberg, Anja Universitetslektor 031-786 3820 anja.malmberg@svenska.gu.se
Randahl, Ann-Christin Universitetslektor 031-786 3687 ann-christin.randahl@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Professor 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Lindahl, Anna Doktorand 031-786 1083 anna.lindahl@svenska.gu.se
Lindholm, Anna Doktorand 031-786 3687 anna.lindholm@kau.se
Winlund, Anna Universitetsadjunkt 031-786 3903 anna.winlund@gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 1087 anne.schumacher@svenska.gu.se
Jonsson, Annkatrin Universitetsadjunkt annkatrin.jonsson@svenska.gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Wengelin, Åsa Professor 031-786 4909 asa.wengelin@svenska.gu.se
Wallgren Hemlin, Barbro Universitetslektor 031-786 4438 barbro.wallgren-hemlin@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Wikhall, Bodil Utbildningsadministratör 031-786 2520 bodil.wikhall@bioenv.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 6422 camilla.hakansson@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Doktorand 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Schenström, Carl-Johan Forskningsingenjör carl-johan.schenstrom@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Themistocleous, Charalambos Forskare charalambos.themistocleous@gu.se
Palm, Clara Universitetsadjunkt clara.palm@gu.se
Rosén, Dan Forskningsingenjör 031-786 1087 dan.rosen@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Wojahn, Daniel Forskare daniel.wojahn@gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Volodina, Elena Forskare 031-786 5431 elena.volodina@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 3806 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Sköldberg, Emma Universitetslektor 031-786 4429 emma.skoldberg@svenska.gu.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Lindahl, Hedvig Filippa Maria Postdoktor 031-786 4128 filippa.lindahl@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Horn, Greta Doktorand greta.horn@gu.se
Wallin Nyman, Gunilla Universitetsadjunkt 031-786 5063 gunilla.wallin.nyman@svenska.gu.se
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Västerdal, Ida Doktorand 031-786 4757 ida.vasterdal@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Larsson, Isabelle Utbildningsadministratör 031-786 6393 isabelle.larsson@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 111

Visar 11 - 20 av 1749

2019

Crossing boundaries: Visceral landscapes of Israeli nationalism
Tommaso M. Milani, E. Levon, R. Glocer
Sociolinguistic Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Klippt och skuret. Rekontextualisering i en statlig satsning på kultur för äldre
Malin Sandberg
Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Red. Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 102., Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Evaluation and refinement of an enhanced OCR process for mass digitisation.
Dana Dannélls, Torsten Johansson, Lars Björk
Proceedings of the Digital Humanities in the Nordic Countries 4th Conference (DHN 2019), Copenhagen, Denmark, March 5-8, 2019. Edited by: Costanza Navarretta, Manex Agirrezabal, Bente Maegaard, Copenhagen, University of Copenhagen, Faculty of Humanities, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

För anslagstavlan i tiden: Vad händer på svenska anslagstavlor?
Andreas Nord, Johan Järlehed, Christopher Kullenberg
Bianchi, Marco, Håkansson, David, Melander, Björn, Pfister, Linda, Westman, Maria & Östman, Carin (red.), Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017., Uppsala, Institutionen för nordiska språk, Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Lärka: From Language Learning Platform to Infrastructure for Research on Language Learning
David Alfter, Lars Borin, Ildikó Pilán, Therese Lindström Tiedemann, Elena Volodina
Linköping Electronic Conference Proceedings, Linköping, Linköping University Press, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Sista striden för de, dem, dom
Lena Lind Palicki, Susanna Karlsson
Språktidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

The present perfect, context dependence, and event semantics
Stellan Petersson
Filosofidagarna/The Swedish Congress of Philosophy , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 11 - 20 av 1749

Sidansvarig: Jessica Oscarsson|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?