Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi, lexikografi och fraseologi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Folkmun.se: A Study of a User-Generated Dictionary of Swedish
Emma Sköldberg, Lena Wenner
International Journal of Lexicography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Material Philology Meets Digital Onomastic Lexicography: The NordiCon Database of Medieval Nordic Personal Names in Continental Sources
Michelle Waldispühl, Dana Dannélls, Lars Borin
Proceedings of The 12th Language Resources and Evaluation Conference, Marseille, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Språkkrav som migrationspolitiskt verktyg
Maria Rydell, Tommaso M. Milani
Perspektiv på skolans problem Vad säger forskningen?, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Training a Swedish Constituency Parser on Six Incompatible Treebanks
Richard Johansson, Yvonne Adesam
Proceedings of the 12th International Conference on Language Resources and Evaluation (LREC 2020), European Language Resources Association (ELRA), Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Making the threatening other laughable: Ambiguous performances of urban vernaculars in Swedish media
Rickard Jonsson, Anna Gradin Franzén, Tommaso M. Milani
Language & Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Diachronic Treebank of Russian Spanning More Than a Thousand Years
Aleksandrs Berdicevskis, Hanne Eckhoff
Proceedings of the 12th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC 2020), pp. 5253–5258, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Profession, praktikfält och pengar
Anna Nordenstam, Per Holmberg
Litteraturdidaktik : Språkämnen i samverkan / Ylva Lindberg och Anette Svensson (red.)., Stockholm, Natur och kultur, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Om sexuell läggning och könsidentitet i en enspråkig svensk ordbok
Stellan Petersson, Emma Sköldberg
Kontroversielle ord i nordiske ordbøker. Symposium, Lysebu, 20–22 februari 2020. Nordisk forening for leksikografi. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Faarlund, Jan Terje: The Syntax of Mainland Scandinavian
Elisabet Engdahl
Norsk lingvistisk tidsskrift, Recension 2020
Recension

Personer

Visar 1 - 50 av 112

Namn Titel Telefon E-post
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Almroth, Klas Universitetsadjunkt klas.almroth@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Kristoffer Forskningsingenjör 031-786 4549 kristoffer.andersson@gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Sören Universitetsadjunkt 031-786 4156 soren.andersson@svenska.gu.se
Andersson Lilja, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson.lilja@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Universitetslektor 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Bauer, Simon Projektassistent simon.bauer@gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare 031-786 3681 aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Bobeck, Gabriel Universitetsadjunkt gabriel.bobeck@gu.se
Bodelson, Ulla Universitetsadjunkt 031-786 3818 ulla.bodelson@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Byrman, Ylva Universitetsadjunkt 031-786 5298 ylva.byrman@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doktorand 031-786 6411 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 3806 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Carlson, Marie Forskare, Professor emerita vid inst för sociologi och arbetsvetenskap marie.carlson@gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Christiansson, Lizelotte Ekonomiadministratör 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Eide, Stian Rødven Doktorand 031-786 1083 stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare susanne.brunnander@conservation.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Professor, Viceprefekt 031-786 5282 stina.ericsson@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt 031-786 4584 markus.forsberg@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Forskningsingenjör 031-786 5214 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Seniorforskare 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Prefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Horn, Greta Doktorand greta.horn@gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 6422 camilla.hakansson@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Doktorand 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Ibrahim, Samah Projektassistent samah.ibrahim@gu.se
Ivarsson, Ingela Universitetsadjunkt ingela.ivarsson@gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Karlsson, Susanna Universitetslektor, Studierektor 031-786 3051 susanna.karlsson@svenska.gu.se
Katsogiannos, Eléni Studievägledare 031-786 5093 eleni.katsogiannos@svenska.gu.se
Ketelsen, Stefan Universitetsadjunkt 031-786 4838 stefan.ketelsen@gu.se
Kierkemann, Jenny Administratör 031-786 1074 jenny.kierkemann@gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 112

Visar 61 - 70 av 1847

2019

The Koala Part-of-Speech Tagset
Yvonne Adesam, Gerlof Bouma
Northern European Journal of Language Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Northern Jutland: Local Positioning and Global Orientation
Kristine Køhler Mortensen
Standardization as Sociolinguistic Change: A Transversal Study of Three Traditional Dialect Areas / edited by Marie Maegaard, Malene Monka, Kristine Køhler Mortensen, Andreas Candefors Stæhr, New York , Routledge , Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Language Ideologies: A Key to Understanding Language Standardization
Jann Scheuer, Anne Larsen, Marie Maegaard, Malene Monka, Kristine Køhler Mortensen
Standardization as Sociolinguistic Change: A Transversal Study of Three Traditional Dialect Areas / edited by Marie Maegaard, Malene Monka, Kristine Køhler Mortensen, Andreas Candefors Stæhr, New York , Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Transversal Perspectives on Standardization as Sociolinguistic Change
Marie Maegaard, Malene Monka, Kristine Køhler Mortensen, Andreas Candefors Stæhr
Standardization as Sociolinguistic Change: A Transversal Study of Three Traditional Dialect Areas / edited by Marie Maegaard, Malene Monka, Kristine Køhler Mortensen, Andreas Candefors Stæhr, New York , Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Multilingual prediction of Alzheimer’s disease through domain adaptation and concept-based language modelling
Kathleen Fraser, Nicklas Linz, Kristina Lundholm Fors, Frank Rudzicz, Alexandra König et al.
Proceedings of the 2019 Conference of the North American Chapter of the Association for Computational Linguistics: Human Language Technologies, Volume 1 (Long and Short Papers), June 2 - June 7, 2019, Minneapolis, Minnesota / Jill Burstein, Christy Doran, Thamar Solorio (Editors) , Stroudsburg, PA , Association for Computational Linguistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Reading and mild cognitive impairment
Kristina Lundholm Fors, Malin Antonsson, Dimitrios Kokkinakis, Kathleen Fraser
Proceedings of the 10th International Conference of Experimental Linguistics, 25-27 September 2019, Lisbon, Portugal / edited by Antonis Botinis, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Lexical diversity and mild cognitive impairment
Sofie Johansson, Kristina Lundholm Fors, Malin Antonsson, Dimitrios Kokkinakis
Proceedings of the 10th International Conference of Experimental Linguistics, 25-27 September 2019, Lisbon, Portugal / edited by Antonis Botinis, Athens, Greece, ExLing Society, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Speech and Mild Cognitive Impairment detection
Charalambos Themistocleous, Dimitrios Kokkinakis
Proceedings of the 10th International Conference of Experimental Linguistics, 25-27 September 2019, Lisbon, Portugal / edited by Antonis Botinis, ExLing Society, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 61 - 70 av 1847

Sidansvarig: Sven Lindström|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?