Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

The meanings of list constructions: Explicating interactional polysemy
Susanna Karlsson
Ethnopragmatics and Semantic Analysis Vol 1 edited by Kerry Mullan, Bert Peeters, and Lauren Sadow, Singapore, Springer Nature, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The semiotics of spatial turbulence: Re/deterritorializing Israel-Palestine at a South African University
Natalija Cerimaj, Tommaso M. Milani, E. Dimitris Kitis
Reterritorializing Linguistic Landscapes: Questioning Boundaries and Opening Spaces ed. by David Malinowski and Stefania Tufi, London, Bloomsbury, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Youth styles
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Grammatik i funktionellt perspektiv
Per Holmberg
Att bli lärare i svenska / Caroline Liberg, Jon Smidt (red.)., Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Multilingual prediction of Alzheimer’s disease through domain adaptation and concept-based language modelling
Kathleen Fraser, Nicklas Linz, Kristina Lundholm Fors, Frank Rudzicz, Alexandra König et al.
Proceedings of the 2019 Conference of the North American Chapter of the Association for Computational Linguistics: Human Language Technologies, Volume 1 (Long and Short Papers), June 2 - June 7, 2019, Minneapolis, Minnesota / Jill Burstein, Christy Doran, Thamar Solorio (Editors) , Stroudsburg, PA , Association for Computational Linguistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Temporal Analysis of Semantic Verbal Fluency Tasks in Persons with Subjective and Mild Cognitive Impairment.
Nicklas Linz, Kristina Lundholm Fors, Hali Lindsay, Marie Eckerström, Jan Alexandersson et al.
Sixth Workshop on Computational Linguistics and Clinical Psychology: Reconciling Outcomes. Minneapolis, Minnesota, USA, June 6, 2019 / Kate Niederhoffer, Kristy Hollingshead, Philip Resnik, Rebecca Resnik, Kate Loveys (Editors), Stroudsburg, PA , Association for Computational Linguistics , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Towards Assessing Argumentation Annotation - A First Step
Anna Lindahl, Lars Borin, Jacobo Rouces
Proceedings of the 6th Workshop on Argument Mining, August 1, 2019, Florence, Italy / Benno Stein, Henning Wachsmuth (Editors), Stroudsburg, PA, Association for Computational Linguistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Mediatizing intersectionality
Marie Maegaard, Tommaso M. Milani, Kristine Køhler Mortensen
Discourse, Context & Media, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Framing Constructicography
H C Boas, Benjamin Lyngfelt, T T Torrent
Lexicographica : Internationales Jahrbuch für Lexikographie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Typfall och mönsterigenkänning. Konstruktionsbaserad andraspråksundervisning i praktiken
Camilla Håkansson, Benjamin Lyngfelt, Matilda Brasch
Svenskans beskrivning 36 : Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017 / Redigerad av Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister,Maria Westman & Carin Östman, Uppsala, Institutionen för nordiska språk , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 51 - 100 av 112

Namn Titel Telefon E-post
Christiansson, Lizelotte Ekonomiadministratör 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Universitetslektor 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Milani, Tommaso Professor, Proprefekt 031-786 4418 tommaso.milani@svenska.gu.se
Sköldberg, Emma Universitetslektor 031-786 4429 emma.skoldberg@svenska.gu.se
Wallgren Hemlin, Barbro Universitetslektor 031-786 4438 barbro.wallgren-hemlin@svenska.gu.se
Rydstedt, Rudolf Universitetsadjunkt 031-786 4463 rudolf.rydstedt@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Seniorforskare 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Sjöberg, Robert Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4467 robert.sjoberg@svenska.gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Uppström, Jonatan Forskningsingenjör 031-786 4529 jonatan.uppstrom@svenska.gu.se
Öhrman, Maria Forskningsingenjör 031-786 4529 maria.ohrman@svenska.gu.se
Lindström, Sven Kommunikatör 031-786 4531 sven.lindstrom@svenska.gu.se
Oscarsson, Jessica Kommunikatör 031-786 4531 jessica.oscarsson@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Hansen, Kirsti Universitetslektor 031-786 4538 kirsti.hansen@svenska.gu.se
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Nyberg, Monica Universitetsadjunkt 031-786 4547 monica.nyberg@svenska.gu.se
Yeshalem, Abraham Doktorand 031-786 4547 abraham.yeshalem@svenska.gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Andersson, Kristoffer Forskningsingenjör 031-786 4549 kristoffer.andersson@gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt 031-786 4584 markus.forsberg@svenska.gu.se
Andersson Lilja, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson.lilja@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
Västerdal, Ida Doktorand 031-786 4757 ida.vasterdal@svenska.gu.se
Lindfors, Maja Universitetslektor 031-786 4838 maja.lindfors@svenska.gu.se
Rogström, Lena Universitetslektor 031-786 4869 lena.rogstroem@svenska.gu.se
Wengelin, Åsa Professor 031-786 4909 asa.wengelin@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Sjöström, Linda Personaladministratör 031-786 5058 linda.sjostrom@svenska.gu.se
Wallin Nyman, Gunilla Universitetsadjunkt 031-786 5063 gunilla.wallin.nyman@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare 031-786 5093 susanne.eklof.brunnander@svenska.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Forskningsingenjör 031-786 5214 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Roxendal, Johan Forskningsingenjör 031-786 5214 johan.roxendal@svenska.gu.se
Larsson Tannerud, Kerstin Universitetsadjunkt 031-786 5225 kerstin.larsson.tannerud@svenska.gu.se
Nord, Andreas Universitetslektor 031-786 5278 andreas.nord@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Professor, Viceprefekt 031-786 5282 stina.ericsson@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Prefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Thyberg, Kajsa Doktorand 031-786 5293 kajsa.thyberg@svenska.gu.se

Visar 51 - 100 av 112

Visar 1741 - 1750 av 1778

1998

Fika, fotboll och frikyrkor. Om ungdomskultur och dialektförändringar i Alingsås
Anna Gunnarsdotter Grönberg
Kris och förnyelse. Humanistdag-boken nr 11, Artikel i övriga tidskrifter 1998
Artikel i övriga tidskrifter

1997

Modersmål och smutsiga ungar
Anna Helga Hannesdottir
Svenska som andraspråk och andra språk. Festskrift till Gunnar Tingbjörn, Göteborg, Kapitel i bok 1997
Kapitel i bok

Dina ögon såg mig. En kärlekssaga
Sjón, Anna Gunnarsdotter Grönberg
Göteborg, Anamma Bokförlag, Övrigt 1997
Övrigt

Svenskt författningsspråk i Sverige och Finland. En licentiatuppsats och några kommentarer
Hans Landqvist, Marianne Nordman
Språkbruk. Tidskrift utgiven av Svenska språkbyrån, Artikel i övriga tidskrifter 1997
Artikel i övriga tidskrifter

Alfabetisering - på vems villkor?
Qarin Franker
Andersson, A-B, Enström, I, Källström, R &Nauclér, K (red.), Svenska som andraspråk och andra språk. Festskrift till Gunnar Tingbjörn. , Göteborg, Institutionen för svenska språket, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 1997
Kapitel i bok

Textlingvistisk analys av författningstexter - en pilotstudie
Hans Landqvist
Wilske, D. (red.), Fackspråk och översättningsteori. VAKKI-symposium XVII. (Publikationer av forskargruppen för översättningsteori och fackspråk vid Vasa universitet 22.), Paper i proceeding 1997
Paper i proceeding

"Memma", "semlor" och "örfilar". Är finlandssvenska ett eget språk?
Hans Landqvist
Vad menar de egentligen? (Humanistdag-boken 10), Artikel i övriga tidskrifter 1997
Artikel i övriga tidskrifter

"Straff" och "påföljd". Om pressens användning av två termer under tre decennier
Hans Landqvist
Språk och stil, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1997
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1741 - 1750 av 1778

Sidansvarig: Jessica Oscarsson|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?