Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

The meanings of list constructions: Explicating interactional polysemy
Susanna Karlsson
Ethnopragmatics and Semantic Analysis Vol 1 edited by Kerry Mullan, Bert Peeters, and Lauren Sadow, Singapore, Springer Nature, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The semiotics of spatial turbulence: Re/deterritorializing Israel-Palestine at a South African University
Natalija Cerimaj, Tommaso M. Milani, E. Dimitris Kitis
Reterritorializing Linguistic Landscapes: Questioning Boundaries and Opening Spaces ed. by David Malinowski and Stefania Tufi, London, Bloomsbury, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Youth styles
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Grammatik i funktionellt perspektiv
Per Holmberg
Att bli lärare i svenska / Caroline Liberg, Jon Smidt (red.)., Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Multilingual prediction of Alzheimer’s disease through domain adaptation and concept-based language modelling
Kathleen Fraser, Nicklas Linz, Kristina Lundholm Fors, Frank Rudzicz, Alexandra König et al.
Proceedings of the 2019 Conference of the North American Chapter of the Association for Computational Linguistics: Human Language Technologies, Volume 1 (Long and Short Papers), June 2 - June 7, 2019, Minneapolis, Minnesota / Jill Burstein, Christy Doran, Thamar Solorio (Editors) , Stroudsburg, PA , Association for Computational Linguistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Temporal Analysis of Semantic Verbal Fluency Tasks in Persons with Subjective and Mild Cognitive Impairment.
Nicklas Linz, Kristina Lundholm Fors, Hali Lindsay, Marie Eckerström, Jan Alexandersson et al.
Sixth Workshop on Computational Linguistics and Clinical Psychology: Reconciling Outcomes. Minneapolis, Minnesota, USA, June 6, 2019 / Kate Niederhoffer, Kristy Hollingshead, Philip Resnik, Rebecca Resnik, Kate Loveys (Editors), Stroudsburg, PA , Association for Computational Linguistics , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Towards Assessing Argumentation Annotation - A First Step
Anna Lindahl, Lars Borin, Jacobo Rouces
Proceedings of the 6th Workshop on Argument Mining, August 1, 2019, Florence, Italy / Benno Stein, Henning Wachsmuth (Editors), Stroudsburg, PA, Association for Computational Linguistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Mediatizing intersectionality
Marie Maegaard, Tommaso M. Milani, Kristine Køhler Mortensen
Discourse, Context & Media, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Framing Constructicography
H C Boas, Benjamin Lyngfelt, T T Torrent
Lexicographica : Internationales Jahrbuch für Lexikographie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Typfall och mönsterigenkänning. Konstruktionsbaserad andraspråksundervisning i praktiken
Camilla Håkansson, Benjamin Lyngfelt, Matilda Brasch
Svenskans beskrivning 36 : Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017 / Redigerad av Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister,Maria Westman & Carin Östman, Uppsala, Institutionen för nordiska språk , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 112

Namn Titel Telefon E-post
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Kierkemann, Jenny Administratör 031-786 1074 jenny.kierkemann@gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doktorand 031-786 6411 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Eide, Stian Rødven Doktorand 031-786 1083 stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Horn, Greta Doktorand greta.horn@gu.se
Håkansson, Camilla Doktorand 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
Lindahl, Anna Doktorand 031-786 1083 anna.lindahl@svenska.gu.se
Lindholm, Anna Doktorand 031-786 3687 anna.lindholm@kau.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Sandberg, Malin Doktorand 031-786 3770 malin.sandberg@svenska.gu.se
Thyberg, Kajsa Doktorand 031-786 5293 kajsa.thyberg@svenska.gu.se
Västerdal, Ida Doktorand 031-786 4757 ida.vasterdal@svenska.gu.se
Yeshalem, Abraham Doktorand 031-786 4547 abraham.yeshalem@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se
Christiansson, Lizelotte Ekonomiadministratör 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Antonsson, Malin Forskare 031-786 1078 malin.antonsson@neuro.gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare 031-786 3681 aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Carlson, Marie Forskare, Professor emerita vid inst för sociologi och arbetsvetenskap marie.carlson@gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt 031-786 4584 markus.forsberg@svenska.gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Lundholm Fors, Kristina Forskare 031-786 1078 kristina.lundholm@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Tahmasebi, Nina Forskare 031-786 6953 nina.tahmasebi@gu.se
Themistocleous, Charalambos Forskare charalambos.themistocleous@gu.se
Virk, Shafqat Mumtaz Forskare 031-786 1093 shafqat.virk@svenska.gu.se
Volodina, Elena Forskare 031-786 5431 elena.volodina@svenska.gu.se
Wojahn, Daniel Forskare daniel.wojahn@gu.se
Zechner, Niklas Forskare 031-786 3681 niklas.zechner@gu.se
Andersson, Kristoffer Forskningsingenjör 031-786 4549 kristoffer.andersson@gu.se
Hammarstedt, Martin Forskningsingenjör 031-786 5214 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Olsson, Leif-Jöran Forskningsingenjör 031-786 6415 leif-joran.olsson@svenska.gu.se
Rosén, Dan Forskningsingenjör 031-786 1087 dan.rosen@svenska.gu.se
Roxendal, Johan Forskningsingenjör 031-786 5214 johan.roxendal@svenska.gu.se
Schenström, Carl-Johan Forskningsingenjör carl-johan.schenstrom@svenska.gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 1087 anne.schumacher@svenska.gu.se
Uppström, Jonatan Forskningsingenjör 031-786 4529 jonatan.uppstrom@svenska.gu.se
Öhrman, Maria Forskningsingenjör 031-786 4529 maria.ohrman@svenska.gu.se
Lindström, Sven Kommunikatör 031-786 4531 sven.lindstrom@svenska.gu.se
Oscarsson, Jessica Kommunikatör 031-786 4531 jessica.oscarsson@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 112

Visar 1731 - 1740 av 1778

1999

Fikaflickor & skejtare. Om dialekt, kultur och storstadsidentitet.
Anna Gunnarsdotter Grönberg
Feministiskt perspektiv, Artikel i övriga tidskrifter 1999
Artikel i övriga tidskrifter

1998

Tack till tusen - om innehåll och form i avhandlingsförord
Hans Landqvist
Kriser och förnyelser. (Humanistdag-boken 11), Kapitel i bok 1998
Kapitel i bok

"Renkarl", "besvågrad" och "nöjdförklaring". Lite grann om knepiga ord i lagtexter
Hans Landqvist
Till Mayvor från oss. En liten hälsning från några vänner och kolleger vid institutionen för svenska språket i maj 1998, Kapitel i bok 1998
Kapitel i bok

"Först och främst vill jag tacka ...". Något om avhandlingsförord som genre
Hans Landqvist
Lundqvist, A. et al. (red.), Form - innehåll - effekt. Stilistiska och retoriska studier tillägnade Peter Cassirer på 65-årsdagen, Kapitel i bok 1998
Kapitel i bok

Nöt och nötter - en kulinarisk resa i språkhistorien
Anna Gunnarsdotter Grönberg
Till Mayvor från oss. En liten hälsning från några vänner och kolleger vid institutionen för svenska språket i maj 1998, Artikel i övriga tidskrifter 1998
Artikel i övriga tidskrifter

Skimmer, chimärer och chimairor
Anna Helga Hannesdottir
Form, innehåll och effekt. Stilistiska och retoriska studier tillägnade Peter Cassirer på 65-årsdagen, Göteborg, Kapitel i bok 1998
Kapitel i bok

Lexikografihistorisk spegel. Den enspråkiga svenska lexikografins utveckling ur den tvåspråkiga
Anna Helga Hannesdottir
Göteborg, University of Gothenburg, Doktorsavhandling 1998
Doktorsavhandling

Jaga draken, snorta och dila. Drogrelaterade uttryck i en flerspråkig termdatabas
Maja Lindfors Viklund, Yvonne Cederholm
Kriser och förnyelser. Humanistdagboken 11, Artikel i övriga tidskrifter 1998
Artikel i övriga tidskrifter

Chasing the Dragon -Drug related Terminology in A Multilingual Perspective
Maja Lindfors Viklund, Yvonne Cederholm
Proceedings of the 9th International Symposium of Lexicography, Paper i proceeding 1998
Paper i proceeding

"Finlandssvenska" - omläsning av en klassiker. Om Hugo Bergroths språksyn utifrån sociolingvistiska perspektiv
Hans Landqvist
Folkmålsstudier. Meddelanden från Föreningen för nordisk filologi, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1998
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1731 - 1740 av 1778

Sidansvarig: Jessica Oscarsson|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://svenska.gu.se/om-oss/?pageNumber=1&selectedTab=2&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fsvenska.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FpageNumber%3D3%26selectedTab%3D2%26print%3Dtrue%26sortBy%3DemploymentPosition%2ClastName%2CfirstName%26publicationPageNumber%3D174%26languageId%3D100001&sortBy=employmentPosition,lastName,firstName&publicationPageNumber=174
Utskriftsdatum: 2019-12-08