Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

The semiotics of spatial turbulence: Re/deterritorializing Israel-Palestine at a South African University
Natalija Cerimaj, Tommaso M. Milani, E. Dimitris Kitis
Reterritorializing Linguistic Landscapes: Questioning Boundaries and Opening Spaces ed. by David Malinowski and Stefania Tufi, London, Bloomsbury, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Youth styles
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Issue Salience on Twitter During Swedish Party Leaders’ Debates
Linn Sandberg, Ulf Bjereld, Karina Bunyik, Markus Forsberg, Richard Johansson
Nordicom Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Questionnaire Instrumentation for Strategic Vocabulary Learning in the Swedish as a Second Language Learning Context
Richard LaBontee
Studies in Second Language Learning and Teaching, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Interconnecting lexical resources and word alignment: How do learners get on with particle verbs?
David Alfter, Johannes Graën
Linköping Electronic Conference Proceedings, Linköping university, Linköping University Electronic Press, Linköpings universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

From river to bank: The importance of sense-based graded word lists
David Alfter, Elena Volodina
EUROCALL 2019 Book of Abstracts, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

LEGATO: A flexible lexicographic annotation tool.
David Alfter, Therese Lindström Tiedemann, Elena Volodina
Linköping Electronic Conference Proceedings, Linköping university, Linköping University Electronic Press, Linköpings universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

SVALA: Annotation of Second-Language Learner Text Based on Mostly Automatic Alignment of Parallel Corpora
Mats Wirén, Arild Matsson, Dan Rosén, Elena Volodina
CLARIN-2018 post-conference volume, Linköpings universitet, Linköping University Electronic Press, Linköpings universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Working together towards an ideal infrastructure for language learner corpora
Egon Stemle, Adriane Boyd, Maarten Janssen, Nives Mikelić Preradović, Alexandr Rosen et al.
Widening the Scope of Learner Corpus Research. Selected papers from the fourth Learner Corpus Research Conference. Corpora and Language in Use – Proceedings 5, Louvain-la-Neuve: Presses universitaires de Louvain, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SVALA: an Annotation Tool for Learner Corpora generating parallel texts
Elena Volodina, Arild Matsson, Dan Rosén, Mats Wirén
Proceedings of Learner Corpus Research conference (LCR-2019), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 112

Namn Titel Telefon E-post
Warmenius, Karin Systemutvecklare karin.warmenius@svenska.gu.se
Schenström, Carl-Johan Forskningsingenjör carl-johan.schenstrom@svenska.gu.se
Almroth, Klas Universitetsadjunkt klas.almroth@svenska.gu.se
Palm, Clara Universitetsadjunkt clara.palm@gu.se
Themistocleous, Charalambos Forskare charalambos.themistocleous@gu.se
Nilsson, Sara Universitetsadjunkt sara.nilsson@svenska.gu.se
Larsson, Lina Universitetsadjunkt lina.larsson@gu.se
Wojahn, Daniel Forskare daniel.wojahn@gu.se
Carlson, Marie Forskare, Professor emerita vid inst för sociologi och arbetsvetenskap marie.carlson@gu.se
Rudebeck, Lisa Projektassistent lisa.rudebeck@gu.se
Mohammed, Yousuf Ali Systemutvecklare yousuf.ali.mohammed@gu.se
Wideberg Blix, Malin Universitetsadjunkt malin.wideberg.blix@svenska.gu.se
Jonsson, Annkatrin Universitetsadjunkt annkatrin.jonsson@svenska.gu.se
Horn, Greta Doktorand greta.horn@gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Køhler Mortensen, Kristine Postdoktor, Doktor kristine.kohler.mortensen@gu.se
Kierkemann, Jenny Administratör 031-786 1074 jenny.kierkemann@gu.se
Lundholm Fors, Kristina Forskare 031-786 1078 kristina.lundholm@svenska.gu.se
Antonsson, Malin Forskare 031-786 1078 malin.antonsson@neuro.gu.se
Eide, Stian Rødven Doktorand 031-786 1083 stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Lindahl, Anna Doktorand 031-786 1083 anna.lindahl@svenska.gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 1087 anne.schumacher@svenska.gu.se
Rosén, Dan Forskningsingenjör 031-786 1087 dan.rosen@svenska.gu.se
Virk, Shafqat Mumtaz Forskare 031-786 1093 shafqat.virk@svenska.gu.se
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Wikhall, Bodil Utbildningsadministratör 031-786 2520 bodil.wikhall@bioenv.gu.se
Petersson, Anne-Charlotte Utbildningsadministratör 031-786 2520 anne-charlotte.petersson@gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Prentice, Julia Universitetslektor 031-786 2592 julia.prentice@svenska.gu.se
Rydenvald, Marie Universitetslektor, Studierektor 031-786 2680 marie.rydenvald@svenska.gu.se
Blensenius, Kristian Postdoktor 031-786 2937 kristian.blensenius@gu.se
Petersson, Stellan Universitetsadjunkt 031-786 2958 stellan.petersson@svenska.gu.se
Karlsson, Susanna Universitetslektor, Studierektor 031-786 3051 susanna.karlsson@svenska.gu.se
Zechner, Niklas Forskare 031-786 3681 niklas.zechner@gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare 031-786 3681 aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Randahl, Ann-Christin Universitetslektor 031-786 3687 ann-christin.randahl@svenska.gu.se
Lindholm, Anna Doktorand 031-786 3687 anna.lindholm@kau.se
Sandberg, Malin Doktorand 031-786 3770 malin.sandberg@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 3806 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Rauer, Alma Universitetsadjunkt 031-786 3806 alma.rauer@gu.se
Bodelson, Ulla Universitetsadjunkt 031-786 3818 ulla.bodelson@svenska.gu.se
Malmberg, Anja Universitetslektor 031-786 3820 anja.malmberg@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Winlund, Anna Universitetsadjunkt 031-786 3903 anna.winlund@gu.se
Lindahl, Hedvig Filippa Maria Postdoktor 031-786 4128 filippa.lindahl@svenska.gu.se
Andersson, Sören Universitetsadjunkt 031-786 4156 soren.andersson@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 112

Visar 1731 - 1740 av 1772

1998

Lexikografihistorisk spegel. Den enspråkiga svenska lexikografins utveckling ur den tvåspråkiga
Anna Helga Hannesdottir
Göteborg, University of Gothenburg, Doktorsavhandling 1998
Doktorsavhandling

Jaga draken, snorta och dila. Drogrelaterade uttryck i en flerspråkig termdatabas
Maja Lindfors Viklund, Yvonne Cederholm
Kriser och förnyelser. Humanistdagboken 11, Artikel i övriga tidskrifter 1998
Artikel i övriga tidskrifter

Chasing the Dragon -Drug related Terminology in A Multilingual Perspective
Maja Lindfors Viklund, Yvonne Cederholm
Proceedings of the 9th International Symposium of Lexicography, Paper i proceeding 1998
Paper i proceeding

"Finlandssvenska" - omläsning av en klassiker. Om Hugo Bergroths språksyn utifrån sociolingvistiska perspektiv
Hans Landqvist
Folkmålsstudier. Meddelanden från Föreningen för nordisk filologi, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1998
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fika, fotboll och frikyrkor. Om ungdomskultur och dialektförändringar i Alingsås
Anna Gunnarsdotter Grönberg
Kris och förnyelse. Humanistdag-boken nr 11, Artikel i övriga tidskrifter 1998
Artikel i övriga tidskrifter

1997

Modersmål och smutsiga ungar
Anna Helga Hannesdottir
Svenska som andraspråk och andra språk. Festskrift till Gunnar Tingbjörn, Göteborg, Kapitel i bok 1997
Kapitel i bok

Dina ögon såg mig. En kärlekssaga
Sjón, Anna Gunnarsdotter Grönberg
Göteborg, Anamma Bokförlag, Övrigt 1997
Övrigt

Svenskt författningsspråk i Sverige och Finland. En licentiatuppsats och några kommentarer
Hans Landqvist, Marianne Nordman
Språkbruk. Tidskrift utgiven av Svenska språkbyrån, Artikel i övriga tidskrifter 1997
Artikel i övriga tidskrifter

Alfabetisering - på vems villkor?
Qarin Franker
Andersson, A-B, Enström, I, Källström, R &Nauclér, K (red.), Svenska som andraspråk och andra språk. Festskrift till Gunnar Tingbjörn. , Göteborg, Institutionen för svenska språket, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 1997
Kapitel i bok

Visar 1731 - 1740 av 1772

Sidansvarig: Jessica Oscarsson|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://svenska.gu.se/om-oss/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fsvenska.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FsortBy%3DphoneNumber%26selectedTab%3D2%26publicationPageNumber%3D174%26feedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fsvenska.gu.se%252Fenglish%252Fabout-us%252F%253FlanguageId%253D100001%26recipientName%3DWebbredaktionen%26encodedEmail%3Dd2ViYnJlZGFrdGlvbmVuQHN2ZW5za2EuZ3Uuc2U%26languageId%3D100001&sortBy=phoneNumber&selectedTab=2&publicationPageNumber=174&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fsvenska.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FlanguageId%3D100001&recipientName=Webbredaktionen&encodedEmail=d2ViYnJlZGFrdGlvbmVuQHN2ZW5za2EuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2019-11-15