Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

The meanings of list constructions: Explicating interactional polysemy
Susanna Karlsson
Ethnopragmatics and Semantic Analysis Vol 1 edited by Kerry Mullan, Bert Peeters, and Lauren Sadow, Singapore, Springer Nature, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The semiotics of spatial turbulence: Re/deterritorializing Israel-Palestine at a South African University
Natalija Cerimaj, Tommaso M. Milani, E. Dimitris Kitis
Reterritorializing Linguistic Landscapes: Questioning Boundaries and Opening Spaces ed. by David Malinowski and Stefania Tufi, London, Bloomsbury, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Youth styles
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

A perfective OV-structure in Estonian Swedish.
Henrik Rosenkvist
ICHL24, International Conference of Historical Linguistics, 1-5 July 2019, Canberra, Australia , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Swedish in Contact - a comparison of linguistic enclaves in Älvdalen and Estonia.
Henrik Rosenkvist
KURS-kolloqium, Friesisches seminar, 13 november 2019, Flensburg, Germany, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Mikrokomparativ syntax i Norden – exempel från älvdalska och estlandssvenska.
Henrik Rosenkvist
Polen–Skandinavia: Vitenskapelige møter på tvers av generasjoner, 11–12 april 2019, Poznan, Polen, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Revision av konstruktionsuppgifter i Svensk ordbok utgiven av Svenska Akademien
Kristian Blensenius
LexicoNordica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 51 - 100 av 113

Namn Titel Telefon E-post
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Larsson, Isabelle Utbildningsadministratör 031-786 6393 isabelle.larsson@svenska.gu.se
Larsson, Lina Universitetsadjunkt lina.larsson@gu.se
Larsson Tannerud, Kerstin Universitetsadjunkt 031-786 5225 kerstin.larsson.tannerud@svenska.gu.se
Lindahl, Anna Doktorand 031-786 1083 anna.lindahl@svenska.gu.se
Lindahl, Hedvig Filippa Maria Postdoktor 031-786 4128 filippa.lindahl@svenska.gu.se
Lindfors, Maja Universitetslektor 031-786 4838 maja.lindfors@svenska.gu.se
Lindholm, Anna Doktorand 031-786 3687 anna.lindholm@kau.se
Lindström, Sven Kommunikatör 031-786 4531 sven.lindstrom@svenska.gu.se
Lundholm Fors, Kristina Forskare 031-786 1078 kristina.lundholm@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Malmberg, Anja Universitetslektor 031-786 3820 anja.malmberg@svenska.gu.se
Martens, Monica Systemutvecklare 031-786 4598 monica.martens@gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Milani, Tommaso Professor, Proprefekt 031-786 4418 tommaso.milani@svenska.gu.se
Mohammed, Yousuf Ali Systemutvecklare yousuf.ali.mohammed@svenska.gu.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Nilsson, Sara Universitetsadjunkt sara.nilsson@svenska.gu.se
Nord, Andreas Universitetslektor 031-786 5278 andreas.nord@svenska.gu.se
Nordenfors, Mikael Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 6421 mikael.nordenfors@svenska.gu.se
Nyberg, Monica Universitetsadjunkt 031-786 4547 monica.nyberg@svenska.gu.se
Olsson, Leif-Jöran Forskningsingenjör 031-786 6415 leif-joran.olsson@svenska.gu.se
Olvegård, Charlotta Universitetslektor 031-786 6412 lotta.olvegard@svenska.gu.se
Oscarsson, Jessica Kommunikatör 031-786 4531 jessica.oscarsson@svenska.gu.se
Palm, Clara Universitetsadjunkt clara.palm@gu.se
Petersson, Anne-Charlotte Utbildningsadministratör 031-786 2520 anne-charlotte.petersson@svenska.gu.se
Petersson, Stellan Universitetsadjunkt 031-786 2958 stellan.petersson@svenska.gu.se
Prentice, Julia Universitetslektor 031-786 2592 julia.prentice@svenska.gu.se
Randahl, Ann-Christin Universitetslektor 031-786 3687 ann-christin.randahl@svenska.gu.se
Rauer, Alma Universitetsadjunkt 031-786 3806 alma.rauer@gu.se
Rogström, Lena Universitetslektor 031-786 4869 lena.rogstroem@svenska.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Rosén, Dan Forskningsingenjör 031-786 1087 dan.rosen@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Roxendal, Johan Forskningsingenjör 031-786 5214 johan.roxendal@svenska.gu.se
Rudebeck, Lisa Projektassistent lisa.rudebeck@gu.se
Rydenvald, Marie Universitetslektor, Studierektor 031-786 2680 marie.rydenvald@svenska.gu.se
Rydstedt, Rudolf Universitetsadjunkt 031-786 4463 rudolf.rydstedt@svenska.gu.se
Sandberg, Malin Doktorand 031-786 3770 malin.sandberg@svenska.gu.se
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Schenström, Carl-Johan Forskningsingenjör carl-johan.schenstrom@svenska.gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 1087 anne.schumacher@svenska.gu.se
Sjöberg, Robert Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4467 robert.sjoberg@svenska.gu.se
Sjöström, Linda Personaladministratör 031-786 5058 linda.sjostrom@svenska.gu.se
Sköldberg, Emma Universitetslektor 031-786 4429 emma.skoldberg@svenska.gu.se
Tahmasebi, Nina Forskare 031-786 6953 nina.tahmasebi@gu.se
Themistocleous, Charalambos Forskare charalambos.themistocleous@gu.se
Thyberg, Kajsa Doktorand 031-786 5293 kajsa.thyberg@svenska.gu.se
Uppström, Jonatan Forskningsingenjör 031-786 4529 jonatan.uppstrom@svenska.gu.se
Virk, Shafqat Mumtaz Forskare 031-786 1093 shafqat.virk@svenska.gu.se

Visar 51 - 100 av 113

Visar 51 - 60 av 1783

2019

Det i svenskan – referentiellt eller icke-referentiellt? Att klassificera mindre tydliga fall av referentialitet
Kajsa Thyberg
Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Red. Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 102., Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Folkmun.se: A Study of a User-Generated Dictionary of Swedish
Emma Sköldberg, Lena Wenner
International Journal of Lexicography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Crossing boundaries: Visceral landscapes of Israeli nationalism
Tommaso M. Milani, E. Levon, R. Glocer
Sociolinguistic Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Klippt och skuret. Rekontextualisering i en statlig satsning på kultur för äldre
Malin Sandberg
Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Red. Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 102., Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Evaluation and refinement of an enhanced OCR process for mass digitisation.
Dana Dannélls, Torsten Johansson, Lars Björk
Proceedings of the Digital Humanities in the Nordic Countries 4th Conference (DHN 2019), Copenhagen, Denmark, March 5-8, 2019. Edited by: Costanza Navarretta, Manex Agirrezabal, Bente Maegaard, Copenhagen, University of Copenhagen, Faculty of Humanities, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

För anslagstavlan i tiden: Vad händer på svenska anslagstavlor?
Andreas Nord, Johan Järlehed, Christopher Kullenberg
Bianchi, Marco, Håkansson, David, Melander, Björn, Pfister, Linda, Westman, Maria & Östman, Carin (red.), Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017., Uppsala, Institutionen för nordiska språk, Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Lärka: From Language Learning Platform to Infrastructure for Research on Language Learning
David Alfter, Lars Borin, Ildikó Pilán, Therese Lindström Tiedemann, Elena Volodina
Linköping Electronic Conference Proceedings, Linköping, Linköping University Press, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Sista striden för de, dem, dom
Lena Lind Palicki, Susanna Karlsson
Språktidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 51 - 60 av 1783

Sidansvarig: Jessica Oscarsson|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://svenska.gu.se/om-oss/?pageNumber=2&selectedTab=2&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fsvenska.gu.se%2Fom-oss%2F%3FpublicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26languageId%3D100000%26disableRedirect%3Dtrue%26returnUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fsvenska.gu.se%252Fenglish%252Fabout-us%252F%253FtipFriend%253Dtrue%2526tipUrl%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fsvenska.gu.se%25252Fenglish%25252Fabout-us%25252F%25253FlanguageId%25253D100001%2526languageId%253D100001%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fsvenska.gu.se%252Fenglish%252Fabout-us%252F%253FlanguageId%253D100001&publicationPageNumber=6&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fsvenska.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FtipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fsvenska.gu.se%252Fenglish%252Fabout-us%252F%253FlanguageId%253D100001%26languageId%3D100001
Utskriftsdatum: 2019-12-12