Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

The semiotics of spatial turbulence: Re/deterritorializing Israel-Palestine at a South African University
Natalija Cerimaj, Tommaso M. Milani, E. Dimitris Kitis
Reterritorializing Linguistic Landscapes: Questioning Boundaries and Opening Spaces ed. by David Malinowski and Stefania Tufi, London, Bloomsbury, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Youth styles
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Meeting the Greenlandic people – Mediated intersections of colonial power, race and sexuality
Kristine Køhler Mortensen, Marie Maegaard
Discourse, Context & Media, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mediatizing intersectionality
Marie Maegaard, Tommaso M. Milani, Kristine Køhler Mortensen
Discourse, Context & Media, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Towards a resource grammar for Runyankore and Rukiga
David Bamutura, Peter Ljunglöf
WiNLP 2019, the 3rd Workshop on Widening NLP, Florence, Italy, 28th July 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Ordförståelsens betydelse för en- och flerspråkiga elevers läsförståelse i naturvetenskapliga ämnen
Sofie Johansson, Anna Lyngfelt
Presentation på NordAnd-konferensen, 27-29 maj 2019, København, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

ImageTTR: Grounding Type Theory with Records in Image Classification for Visual Question Answering
Arild Matsson, Simon Dobnik, Staffan Larsson
Proceedings of the IWCS 2019 Workshop on Computing Semantics with Types, Frames and Related Structures, May 24, 2019, Gothenburg, Sweden / Rainer Osswald, Christian Retoré, Peter Sutton (Editors), Stroudsburg, PA , Association for Computational Linguistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Aspect-Based Sentiment Analysis using BERT
M. Hoang, O. A. Bihorac, Jacobo Rouces
Proceedings of the 22nd Nordic Conference on Computational Linguistics, 30 September–2 October, 2019, Turku, Finland / Mareike Hartmann, Barbara Plank (Editors), Sweden, Linköping University Electronic Press, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Improving Dictionaries by Measuring Atypical Relative Word-form Frequencies
Kristian Blensenius, Monica von Martens
Kosem, I., Zingano Kuhn, T., Correia, M., Ferreria, J. P., Jansen, M., Pereira, I., Kallas, J., Jakubíček, M., Krek, S. & Tiberius, C. (eds.). Electronic lexicography in the 21st century. Proceedings of the eLex 2019 conference. 1–3 October 2019, Sintra, Portugal, Brno, Czech Republic, Lexical Computing CZ s.r.o., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Lexical diversity and mild cognitive impairment
Sofie Johansson, Kristina Lundholm Fors, Malin Antonsson, Dimitrios Kokkinakis
Proceedings of the 10th International Conference of Experimental Linguistics, 25-27 September 2019, Lisbon, Portugal / edited by Antonis Botinis, Athens, Greece, ExLing Society, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 112

Namn Titel Telefon E-post
Warmenius, Karin Systemutvecklare karin.warmenius@svenska.gu.se
Schenström, Carl-Johan Forskningsingenjör carl-johan.schenstrom@svenska.gu.se
Almroth, Klas Universitetsadjunkt klas.almroth@svenska.gu.se
Palm, Clara Universitetsadjunkt clara.palm@gu.se
Themistocleous, Charalambos Forskare charalambos.themistocleous@gu.se
Nilsson, Sara Universitetsadjunkt sara.nilsson@svenska.gu.se
Larsson, Lina Universitetsadjunkt lina.larsson@gu.se
Wojahn, Daniel Forskare daniel.wojahn@gu.se
Carlson, Marie Forskare, Professor emerita vid inst för sociologi och arbetsvetenskap marie.carlson@gu.se
Rudebeck, Lisa Projektassistent lisa.rudebeck@gu.se
Mohammed, Yousuf Ali Systemutvecklare yousuf.ali.mohammed@gu.se
Wideberg Blix, Malin Universitetsadjunkt malin.wideberg.blix@svenska.gu.se
Jonsson, Annkatrin Universitetsadjunkt annkatrin.jonsson@svenska.gu.se
Horn, Greta Doktorand greta.horn@gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Køhler Mortensen, Kristine Postdoktor, Doktor kristine.kohler.mortensen@gu.se
Kierkemann, Jenny Administratör 031-786 1074 jenny.kierkemann@gu.se
Lundholm Fors, Kristina Forskare 031-786 1078 kristina.lundholm@svenska.gu.se
Antonsson, Malin Forskare 031-786 1078 malin.antonsson@neuro.gu.se
Eide, Stian Rødven Doktorand 031-786 1083 stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Lindahl, Anna Doktorand 031-786 1083 anna.lindahl@svenska.gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 1087 anne.schumacher@svenska.gu.se
Rosén, Dan Forskningsingenjör 031-786 1087 dan.rosen@svenska.gu.se
Virk, Shafqat Mumtaz Forskare 031-786 1093 shafqat.virk@svenska.gu.se
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Wikhall, Bodil Utbildningsadministratör 031-786 2520 bodil.wikhall@bioenv.gu.se
Petersson, Anne-Charlotte Utbildningsadministratör 031-786 2520 anne-charlotte.petersson@gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Prentice, Julia Universitetslektor 031-786 2592 julia.prentice@svenska.gu.se
Rydenvald, Marie Universitetslektor, Studierektor 031-786 2680 marie.rydenvald@svenska.gu.se
Blensenius, Kristian Postdoktor 031-786 2937 kristian.blensenius@gu.se
Petersson, Stellan Universitetsadjunkt 031-786 2958 stellan.petersson@svenska.gu.se
Karlsson, Susanna Universitetslektor, Studierektor 031-786 3051 susanna.karlsson@svenska.gu.se
Zechner, Niklas Forskare 031-786 3681 niklas.zechner@gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare 031-786 3681 aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Randahl, Ann-Christin Universitetslektor 031-786 3687 ann-christin.randahl@svenska.gu.se
Lindholm, Anna Doktorand 031-786 3687 anna.lindholm@kau.se
Sandberg, Malin Doktorand 031-786 3770 malin.sandberg@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 3806 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Rauer, Alma Universitetsadjunkt 031-786 3806 alma.rauer@gu.se
Bodelson, Ulla Universitetsadjunkt 031-786 3818 ulla.bodelson@svenska.gu.se
Malmberg, Anja Universitetslektor 031-786 3820 anja.malmberg@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Winlund, Anna Universitetsadjunkt 031-786 3903 anna.winlund@gu.se
Lindahl, Hedvig Filippa Maria Postdoktor 031-786 4128 filippa.lindahl@svenska.gu.se
Andersson, Sören Universitetsadjunkt 031-786 4156 soren.andersson@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 112

Visar 91 - 100 av 1762

2018

Bland hoittgaltar, hlippar och håhlelearer. Om att transkribera och översätta estlandssvenska.
Ida Västerdal
Estlandssvenskans språkstruktur / redigerad av Henrik Rosenkvist., Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Ingan kast sto tomor. Attributiv och predikativ kongruens i nuckömålet.
Ida Västerdal
Estlandssvenskans språkstruktur / redigerad av Henrik Rosenkvist., Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

A terminologia Latina till swenska ord. En studie av latinska och svenska lexikala enheter i två juridiska handböcker från 1670-talet
Lena Rogström, Hans Landqvist
Harry Lönnroth, Bodil Haagensen, Maria Kvist & Kim Sandvad West (red.) Studier i svensk språkhistoria 14, Vaasa, Vaasan yliopisto - University of Vaasa, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Who speaks what language to whom and when - Rethinking language use in the context of European Schools
Marie Rydenvald
International Journal of the Sociology of Language, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Error Coding of Second-Language Learner Texts Based on Mostly Automatic Alignment of Parallel Corpora.
Dan Rosén, Mats Wirén, Elena Volodina
Proceedings of CLARIN-2018 conference, 8-10 October 2018, Pisa, Italy, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Annotation of learner corpora: first SweLL insights.
Elena Volodina, Lena Granstedt, Beáta Megyesi, Julia Prentice, Dan Rosén et al.
Proceedings of SLTC 2018, Stockholm, October 7-9, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Is the whole greater than the sum of its parts? A corpus-based pilot study of the lexical complexity in multi-word expressions.
David Alfter, Elena Volodina
Proceedings of SLTC 2018, Stockholm, October 7-9, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Meeting the Greenlandic people: Mediated intersections of colonial power, race and sexuality
Marie Maegaard, Kristine Køhler Mortensen
Tilburg, Tilburg Papers in Culture Studies, Babylon, Center for the Study of Superdiversity , Working paper 2018
Working paper

Nanosyntax: The basics
Lena Baunaz, Eric Lander
Exploring Nanosyntax / Lena Baunaz, Karen De Clercq, Liliane Haegeman, Eric Lander (eds), New York, Oxford University Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Visar 91 - 100 av 1762

Sidansvarig: Jessica Oscarsson|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?