Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

The meanings of list constructions: Explicating interactional polysemy
Susanna Karlsson
Ethnopragmatics and Semantic Analysis Vol 1 edited by Kerry Mullan, Bert Peeters, and Lauren Sadow, Singapore, Springer Nature, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The semiotics of spatial turbulence: Re/deterritorializing Israel-Palestine at a South African University
Natalija Cerimaj, Tommaso M. Milani, E. Dimitris Kitis
Reterritorializing Linguistic Landscapes: Questioning Boundaries and Opening Spaces ed. by David Malinowski and Stefania Tufi, London, Bloomsbury, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Youth styles
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Framing Constructicography
H C Boas, Benjamin Lyngfelt, T T Torrent
Lexicographica : Internationales Jahrbuch für Lexikographie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish in Contact - a comparison of linguistic enclaves in Älvdalen and Estonia.
Henrik Rosenkvist
KURS-kolloqium, Friesisches seminar, Flensburg , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

A perfective OV-structure in Estonian Swedish.
Henrik Rosenkvist
International Conference of Historical Linguistics (ICHL) 24, Canberra, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Mikrokomparativ syntax i Norden – exempel från älvdalska och estlandssvenska.
Henrik Rosenkvist
Polen–Skandinavia: Vitenskapelige møter på tvers av generasjoner, Poznan, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Grammatik i funktionellt perspektiv
Per Holmberg
Att bli lärare i svenska / Caroline Liberg, Jon Smidt (red.)., Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 51 - 100 av 112

Namn Titel Telefon E-post
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Larsson, Isabelle Utbildningsadministratör 031-786 6393 isabelle.larsson@svenska.gu.se
Larsson, Lina Universitetsadjunkt lina.larsson@gu.se
Larsson Tannerud, Kerstin Universitetsadjunkt 031-786 5225 kerstin.larsson.tannerud@svenska.gu.se
Lindahl, Anna Doktorand 031-786 1083 anna.lindahl@svenska.gu.se
Lindahl, Hedvig Filippa Maria Postdoktor 031-786 4128 filippa.lindahl@svenska.gu.se
Lindfors, Maja Universitetslektor 031-786 4838 maja.lindfors@svenska.gu.se
Lindholm, Anna Doktorand 031-786 3687 anna.lindholm@kau.se
Lindström, Sven Kommunikatör 031-786 4531 sven.lindstrom@svenska.gu.se
Lundholm Fors, Kristina Forskare 031-786 1078 kristina.lundholm@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Malmberg, Anja Universitetslektor 031-786 3820 anja.malmberg@svenska.gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Milani, Tommaso Professor, Proprefekt 031-786 4418 tommaso.milani@svenska.gu.se
Mohammed, Yousuf Ali Systemutvecklare yousuf.ali.mohammed@svenska.gu.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Nilsson, Sara Universitetsadjunkt sara.nilsson@svenska.gu.se
Nord, Andreas Universitetslektor 031-786 5278 andreas.nord@svenska.gu.se
Nordenfors, Mikael Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 6421 mikael.nordenfors@svenska.gu.se
Nyberg, Monica Universitetsadjunkt 031-786 4547 monica.nyberg@svenska.gu.se
Olsson, Leif-Jöran Forskningsingenjör 031-786 6415 leif-joran.olsson@svenska.gu.se
Olvegård, Charlotta Universitetslektor 031-786 6412 lotta.olvegard@svenska.gu.se
Oscarsson, Jessica Kommunikatör 031-786 4531 jessica.oscarsson@svenska.gu.se
Palm, Clara Universitetsadjunkt clara.palm@gu.se
Petersson, Anne-Charlotte Utbildningsadministratör 031-786 2520 anne-charlotte.petersson@svenska.gu.se
Petersson, Stellan Universitetsadjunkt 031-786 2958 stellan.petersson@svenska.gu.se
Prentice, Julia Universitetslektor 031-786 2592 julia.prentice@svenska.gu.se
Randahl, Ann-Christin Universitetslektor 031-786 3687 ann-christin.randahl@svenska.gu.se
Rauer, Alma Universitetsadjunkt 031-786 3806 alma.rauer@gu.se
Rogström, Lena Universitetslektor 031-786 4869 lena.rogstroem@svenska.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Rosén, Dan Forskningsingenjör 031-786 1087 dan.rosen@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Roxendal, Johan Forskningsingenjör 031-786 5214 johan.roxendal@svenska.gu.se
Rudebeck, Lisa Projektassistent lisa.rudebeck@gu.se
Rydenvald, Marie Universitetslektor, Studierektor 031-786 2680 marie.rydenvald@svenska.gu.se
Rydstedt, Rudolf Universitetsadjunkt 031-786 4463 rudolf.rydstedt@svenska.gu.se
Sandberg, Malin Doktorand 031-786 3770 malin.sandberg@svenska.gu.se
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Schenström, Carl-Johan Forskningsingenjör carl-johan.schenstrom@svenska.gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 1087 anne.schumacher@svenska.gu.se
Sjöberg, Robert Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4467 robert.sjoberg@svenska.gu.se
Sjöström, Linda Personaladministratör 031-786 5058 linda.sjostrom@svenska.gu.se
Sköldberg, Emma Universitetslektor 031-786 4429 emma.skoldberg@svenska.gu.se
Tahmasebi, Nina Forskare 031-786 6953 nina.tahmasebi@gu.se
Themistocleous, Charalambos Forskare charalambos.themistocleous@gu.se
Thyberg, Kajsa Doktorand 031-786 5293 kajsa.thyberg@svenska.gu.se
Uppström, Jonatan Forskningsingenjör 031-786 4529 jonatan.uppstrom@svenska.gu.se
Virk, Shafqat Mumtaz Forskare 031-786 1093 shafqat.virk@svenska.gu.se
Volodina, Elena Forskare 031-786 5431 elena.volodina@svenska.gu.se

Visar 51 - 100 av 112

Visar 101 - 110 av 1780

2018

Kontrastiv konstruktionsgrammatik och tvåspråkig lexikografi. Konstruktioner och konstruktionsekvivalenser i Islex.se
Anna Helga Hannesdottir, Benjamin Lyngfelt
Nordiske studier i leksikografi. Den 14 Konference om Leksikografi i Norden, Reykjavík, Iceland, May 30-June 2, 2017. Ásta Svavarsdóttir, Halldóra Jónsdóttir, Helga Hilmisdóttir, Thórdís Úlfarsdóttir (eds.), Reykjavik, Nordisk forening for leksikografi, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Nyanländas språkinlärning : Fem delstudier om nyanländas lärande i olika kontexter
Sofie Johansson
Rapporter om svenska som andraspråk (ROSA), Special / temanummer av tidskrift 2018
Special / temanummer av tidskrift

Feedback i skrivundervisningen: Systematisk översikt 2018:01
Åsa Hirsh, Per Holmberg, Johan Samuelsson, Johan Wallin
Solna, Skolforskningsinstitutets systematiska översikter, Rapport 2018
Rapport

Teacher written feedback on adult beginners' writing in a second language : Research gaps and theoretical perspectives
Liivi Jakobson
ITL - International Journal of Applied Linguistics (Belgium), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Students’ Perception of A Science Text: A Study On The Interrelation Of Vocabulary and Text Comprehension.
Anna Lyngfelt, Sofie Johansson
Paper presented at ECER, Bolzano Italy, 4-7 Sept 2018., Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Morphosyntactic production in agrammatic aphasia: A cross-linguistic machine learning approach.
Valantis Fyndanis, Charalambos Themistocleous
Frontiers in Human Neuroscience. Academy of Aphasia 56th Annual Meeting, Montreal, Canada, 21 Oct - 23 Oct, 2018. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Bland hoittgaltar, hlippar och håhlelearer. Om att transkribera och översätta estlandssvenska.
Ida Västerdal
Estlandssvenskans språkstruktur / redigerad av Henrik Rosenkvist., Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Ingan kast sto tomor. Attributiv och predikativ kongruens i nuckömålet.
Ida Västerdal
Estlandssvenskans språkstruktur / redigerad av Henrik Rosenkvist., Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Visar 101 - 110 av 1780

Sidansvarig: Jessica Oscarsson|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?