Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi, lexikografi och fraseologi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Kvantitet i kvalitetens tjänst: verktyg för filologiska studier baserade på Språkbankens historiska material
Klas Hjortstam, Joakim Lilljegren, Anna Helga Hannesdottir
Språkmöte och språkhistoria / Daniel Sävborg, Eva Liina Asu & Anu Laanemets (red.), Tartu, University of Tartu Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Queer counterpoints: Making ‘mistakes’ in loveLife’s ‘Make Your Move’
Tommaso M. Milani, Scott Burnett
Sexualities, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Youth language
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Emergent literacy instruction: 'continua of biliteracy' among newly immigrated adolescents
Anna Winlund
Language and Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

No-go zones in Sweden: The infectious communicability of evil
Tommaso M. Milani
Language, Culture and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Till doms över dom. Och över dom andra. En språkideologisk analys av en språkvårdsdebatt.
Lena Lind Palicki, Susanna Karlsson
HumaNetten, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Creating an Annotated Corpus for Aspect-Based Sentiment Analysis in Swedish
Jacobo Rouces, Lars Borin, Nina Tahmasebi
Proceedings of the 5th conference in Digital Humanities in the Nordic Countries, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Older English Words Are More Polysemous
Aleksandrs Berdicevskis
The Evolution of Language: Proceedings of the 13th International Conference (EvoLang13), Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Personer

Visar 51 - 100 av 111

Namn Titel Telefon E-post
Andreasson, Maia Universitetslektor 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Milani, Tommaso Professor, Proprefekt 031-786 4418 tommaso.milani@svenska.gu.se
Sköldberg, Emma Universitetslektor 031-786 4429 emma.skoldberg@svenska.gu.se
Wallgren Hemlin, Barbro Universitetslektor 031-786 4438 barbro.wallgren-hemlin@svenska.gu.se
Rydstedt, Rudolf Universitetsadjunkt 031-786 4463 rudolf.rydstedt@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Seniorforskare 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Sjöberg, Robert Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4467 robert.sjoberg@svenska.gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Uppström, Jonatan Forskningsingenjör 031-786 4529 jonatan.uppstrom@svenska.gu.se
Öhrman, Maria Forskningsingenjör 031-786 4529 maria.ohrman@svenska.gu.se
Lindström, Sven Kommunikatör 031-786 4531 sven.lindstrom@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Nyberg, Monica Universitetsadjunkt 031-786 4547 monica.nyberg@svenska.gu.se
Yeshalem, Abraham Doktorand 031-786 4547 abraham.yeshalem@svenska.gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 4549 anne.schumacher@svenska.gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Andersson, Kristoffer Forskningsingenjör 031-786 4549 kristoffer.andersson@gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt 031-786 4584 markus.forsberg@svenska.gu.se
Martens, Monica Systemutvecklare 031-786 4598 monica.martens@gu.se
Andersson Lilja, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson.lilja@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
Västerdal, Ida Doktorand 031-786 4757 ida.vasterdal@svenska.gu.se
Ketelsen, Stefan Universitetsadjunkt 031-786 4838 stefan.ketelsen@gu.se
Rogström, Lena Universitetslektor 031-786 4869 lena.rogstroem@svenska.gu.se
Wengelin, Åsa Professor 031-786 4909 asa.wengelin@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Sjöström, Linda Personaladministratör 031-786 5058 linda.sjostrom@svenska.gu.se
Wallin Nyman, Gunilla Universitetsadjunkt 031-786 5063 gunilla.wallin.nyman@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare 031-786 5093 susanne.brunnander@conservation.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Forskningsingenjör 031-786 5214 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Roxendal, Johan Forskningsingenjör 031-786 5214 johan.roxendal@svenska.gu.se
Larsson Tannerud, Kerstin Universitetsadjunkt 031-786 5225 kerstin.larsson.tannerud@svenska.gu.se
Nord, Andreas Universitetslektor 031-786 5278 andreas.nord@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Professor, Viceprefekt 031-786 5282 stina.ericsson@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Prefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Thyberg, Kajsa Doktorand 031-786 5293 kajsa.thyberg@svenska.gu.se
Byrman, Ylva Universitetsadjunkt 031-786 5298 ylva.byrman@svenska.gu.se

Visar 51 - 100 av 111

Visar 101 - 110 av 1833

2019

Klippt och skuret. Rekontextualisering i en statlig satsning på kultur för äldre
Malin Sandberg
Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Red. Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 102., Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Evaluation and refinement of an enhanced OCR process for mass digitisation.
Dana Dannélls, Torsten Johansson, Lars Björk
Proceedings of the Digital Humanities in the Nordic Countries 4th Conference (DHN 2019), Copenhagen, Denmark, March 5-8, 2019. Edited by: Costanza Navarretta, Manex Agirrezabal, Bente Maegaard, Copenhagen, University of Copenhagen, Faculty of Humanities, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

För anslagstavlan i tiden: Vad händer på svenska anslagstavlor?
Andreas Nord, Johan Järlehed, Christopher Kullenberg
Bianchi, Marco, Håkansson, David, Melander, Björn, Pfister, Linda, Westman, Maria & Östman, Carin (red.), Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017., Uppsala, Institutionen för nordiska språk, Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Lärka: From Language Learning Platform to Infrastructure for Research on Language Learning
David Alfter, Lars Borin, Ildikó Pilán, Therese Lindström Tiedemann, Elena Volodina
Linköping Electronic Conference Proceedings, Linköping, Linköping University Press, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Sista striden för de, dem, dom
Lena Lind Palicki, Susanna Karlsson
Språktidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

A Convergence of Methodologies: Notes on Data-Intensive Humanities Research
Nina Tahmasebi, Niclas Hagen, Daniel Brodén, Mats Malm
CEUR workshop proceedings ; 2364. Proceedings of the 4th Conference on Digital Humanities in the Nordic Countries , CEUR workshop proceedings, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Amatörlexikografer – vilka, hur och varför? Om insatser på den användargenererade sajten Folkmun.se
Emma Sköldberg, Lena Wenner
Svenskans beskrivning 36: Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Redigerad av Bianchi, Marco, Håkansson, David, Melander, Björn & Linda Pfister, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 101 - 110 av 1833

Sidansvarig: Sven Lindström|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?