Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi, lexikografi och fraseologi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Hur många djur du kommer på kan avslöja hur din hjärna mår
Dimitrios Kokkinakis, Kristina Lundholm Fors
Språkbruk, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Emergent literacy instruction: 'continua of biliteracy' among newly immigrated adolescents
Anna Winlund
Language and Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intersectionality, affect and discourse
Kristine Køhler Mortensen, Tommaso M. Milani
The Cambridge Handbook of Discourse Studies ed. by Anna De Fina and Alexandra Georgakopoulou, Cambridge ; New York , Cambridge University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Queer counterpoints: Making ‘mistakes’ in loveLife’s ‘Make Your Move’
Tommaso M. Milani, Scott Burnett
Sexualities, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Higher Education Marketization: a Case of Language and Colliding Interests
Tom Karlsson, Susanna Karlsson
Public Organization Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dataset for Temporal Analysis of English-French Cognates
Esteban Frossard, Mickael Coustaty, Antoine Doucet, Adam Jatowt, Simon Hengchen
Proceedings of The 12th Language Resources and Evaluation Conference, Marseille, France, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Supervised OCR Post-Correction of Historical Swedish Texts: What Role Does the OCR System Play?
Dana Dannélls, Persson Simon
Digital Humanities in the Nordic countries (DHN), CEUR, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Folkmun.se: A Study of a User-Generated Dictionary of Swedish
Emma Sköldberg, Lena Wenner
International Journal of Lexicography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Material Philology Meets Digital Onomastic Lexicography: The NordiCon Database of Medieval Nordic Personal Names in Continental Sources
Michelle Waldispühl, Dana Dannélls, Lars Borin
Proceedings of The 12th Language Resources and Evaluation Conference, Marseille, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 108

Namn Titel Telefon E-post
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Almroth, Klas Universitetsadjunkt klas.almroth@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Kristoffer Forskningsingenjör 031-786 4549 kristoffer.andersson@gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Sören Universitetsadjunkt 031-786 4156 soren.andersson@svenska.gu.se
Andersson Lilja, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson.lilja@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Universitetslektor 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare 031-786 3681 aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Bobeck, Gabriel Universitetsadjunkt gabriel.bobeck@gu.se
Bodelson, Ulla Universitetsadjunkt 031-786 3818 ulla.bodelson@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Byrman, Ylva Universitetsadjunkt 031-786 5298 ylva.byrman@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doktorand 031-786 6411 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 3806 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Carlson, Marie Forskare, Professor emerita vid inst för sociologi och arbetsvetenskap marie.carlson@gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Christiansson, Lizelotte Ekonomiadministratör 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare susanne.brunnander@conservation.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Professor, Viceprefekt 031-786 5282 stina.ericsson@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt 031-786 4584 markus.forsberg@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Forskningsingenjör 031-786 5214 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Seniorforskare 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Prefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Hengchen, Simon Forskare simon.hengchen@gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Horn, Greta Doktorand greta.horn@gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 6422 camilla.hakansson@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Doktorand 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Ivarsson, Ingela Universitetsadjunkt ingela.ivarsson@gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Karlsson, Susanna Universitetslektor, Studierektor 031-786 3051 susanna.karlsson@svenska.gu.se
Katsogiannos, Eléni Studievägledare 031-786 5093 eleni.katsogiannos@svenska.gu.se
Ketelsen, Stefan Universitetsadjunkt 031-786 4838 stefan.ketelsen@gu.se
Kierkemann, Jenny Administratör 031-786 1074 jenny.kierkemann@gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
Køhler Mortensen, Kristine Postdoktor, Doktor kristine.kohler.mortensen@gu.se

Visar 1 - 50 av 108

Visar 111 - 120 av 1858

2019

Colonial intertexts: Discourses, bodies and stranger fetishism in the Brazilian media
Rodrigo Borba, Tommaso M. Milani
Discourse, Context & Media, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Modelling large parallel corpora: The Zurich Parallel Corpus Collection
Johannes Graën, Tannon Kew, Anastassia Shaitarova, Martin Volk
Proceedings of the Workshop on Challenges in the Management of Large Corpora (CMLC-7) 2019. Cardiff, 22nd July 2019 / Piotr Bański, Adrien Barbaresi, Hanno Biber, Evelyn Breiteneder, Simon Clematide, Marc Kupietz, Harald Lüngen, Caroline Iliadi (eds.), Mannheim, Leibniz-Institut für Deutsche Sprache, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Ålderism i dagens mediala Sverige
Dimitrios Kokkinakis, Maria Edström
Språkbruk, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Israel as homotopia: Language, space, and vicious belonging
Tommaso M. Milani, Erez Levon
Language in society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Navigating normativities: Gender and sexuality in text and talk
Kira Hall, Erez Levon, Tommaso M. Milani
Language in society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Grammatical accuracy and complexity in a speaking proficiency test
Anders Agebjörn
Teachability and Learnability Across Languages / edited by Ragnar Arntzen, Gisela Håkansson, Arnstein Hjelde, Jörg-U. Keßler, Amsterdam, John Benjamins Publishing Company, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Brev, chatt eller lite av varje? Språk- och textnormer i ett digitalt kommunforum för medborgarservice
Andreas Nord
Språk i Norden 2019 – Tema: Språket i sociala medier / Gabriella Sandström (red.) , Nätverket för språknämnderna i Norden, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Vilka är det som bidrar med ordboksartiklar till Folkmun.se?
Emma Sköldberg, Lena Wenner
Språk i Norden, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 111 - 120 av 1858

Sidansvarig: Sven Lindström|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://svenska.gu.se/om-oss/?publicationPageNumber=12&selectedTab=3&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fsvenska.gu.se%2Fom-oss%2F%3FpublicationPageNumber%3D9%26selectedTab%3D3%26languageId%3D100000%26disableRedirect%3Dtrue%26returnUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fsvenska.gu.se%252Fenglish%252Fabout-us%252F%253Fprint%253Dtrue%2526publicationPageNumber%253D8%2526selectedTab%253D3%2526languageId%253D100001%26print%3Dtrue&recipientName=Jessica+Oscarsson&encodedEmail=amVzc2ljYS5vc2NhcnNzb25Ac3ZlbnNrYS5ndS5zZQ&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fsvenska.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3Fprint%3Dtrue%26publicationPageNumber%3D8%26selectedTab%3D3%26languageId%3D100001
Utskriftsdatum: 2020-07-07