Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

The meanings of list constructions: Explicating interactional polysemy
Susanna Karlsson
Ethnopragmatics and Semantic Analysis Vol 1 edited by Kerry Mullan, Bert Peeters, and Lauren Sadow, Singapore, Springer Nature, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The semiotics of spatial turbulence: Re/deterritorializing Israel-Palestine at a South African University
Natalija Cerimaj, Tommaso M. Milani, E. Dimitris Kitis
Reterritorializing Linguistic Landscapes: Questioning Boundaries and Opening Spaces ed. by David Malinowski and Stefania Tufi, London, Bloomsbury, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Youth styles
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Revision av konstruktionsuppgifter i Svensk ordbok utgiven av Svenska Akademien
Kristian Blensenius
LexicoNordica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Framing Constructicography
H C Boas, Benjamin Lyngfelt, T T Torrent
Lexicographica : Internationales Jahrbuch für Lexikographie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish in Contact - a comparison of linguistic enclaves in Älvdalen and Estonia.
Henrik Rosenkvist
KURS-kolloqium, Friesisches seminar, Flensburg , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

A perfective OV-structure in Estonian Swedish.
Henrik Rosenkvist
International Conference of Historical Linguistics (ICHL) 24, Canberra, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Mikrokomparativ syntax i Norden – exempel från älvdalska och estlandssvenska.
Henrik Rosenkvist
Polen–Skandinavia: Vitenskapelige møter på tvers av generasjoner, Poznan, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 51 - 100 av 112

Namn Titel Telefon E-post
Sjöström, Linda Personaladministratör 031-786 5058 linda.sjostrom@svenska.gu.se
Blensenius, Kristian Postdoktor 031-786 2937 kristian.blensenius@gu.se
Køhler Mortensen, Kristine Postdoktor, Doktor kristine.kohler.mortensen@gu.se
Lindahl, Hedvig Filippa Maria Postdoktor 031-786 4128 filippa.lindahl@svenska.gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Professor, Viceprefekt 031-786 5282 stina.ericsson@svenska.gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Milani, Tommaso Professor, Proprefekt 031-786 4418 tommaso.milani@svenska.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Wengelin, Åsa Professor 031-786 4909 asa.wengelin@svenska.gu.se
Rudebeck, Lisa Projektassistent lisa.rudebeck@gu.se
Hannesdóttir, Anna Seniorforskare 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare 031-786 5093 susanne.eklof.brunnander@svenska.gu.se
Mohammed, Yousuf Ali Systemutvecklare yousuf.ali.mohammed@svenska.gu.se
Warmenius, Karin Systemutvecklare karin.warmenius@svenska.gu.se
Almroth, Klas Universitetsadjunkt klas.almroth@svenska.gu.se
Andersson, Sören Universitetsadjunkt 031-786 4156 soren.andersson@svenska.gu.se
Bodelson, Ulla Universitetsadjunkt 031-786 3818 ulla.bodelson@svenska.gu.se
Byrman, Ylva Universitetsadjunkt 031-786 5298 ylva.byrman@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 3806 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 6422 camilla.hakansson@svenska.gu.se
Jonsson, Annkatrin Universitetsadjunkt annkatrin.jonsson@svenska.gu.se
Larsson, Lina Universitetsadjunkt lina.larsson@gu.se
Larsson Tannerud, Kerstin Universitetsadjunkt 031-786 5225 kerstin.larsson.tannerud@svenska.gu.se
Nilsson, Sara Universitetsadjunkt sara.nilsson@svenska.gu.se
Nyberg, Monica Universitetsadjunkt 031-786 4547 monica.nyberg@svenska.gu.se
Palm, Clara Universitetsadjunkt clara.palm@gu.se
Petersson, Stellan Universitetsadjunkt 031-786 2958 stellan.petersson@svenska.gu.se
Rauer, Alma Universitetsadjunkt 031-786 3806 alma.rauer@gu.se
Rydstedt, Rudolf Universitetsadjunkt 031-786 4463 rudolf.rydstedt@svenska.gu.se
Sjöberg, Robert Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4467 robert.sjoberg@svenska.gu.se
Wallin Nyman, Gunilla Universitetsadjunkt 031-786 5063 gunilla.wallin.nyman@svenska.gu.se
Wideberg Blix, Malin Universitetsadjunkt malin.wideberg.blix@svenska.gu.se
Winlund, Anna Universitetsadjunkt 031-786 3903 anna.winlund@gu.se
Andersson Lilja, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson.lilja@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Universitetslektor 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Hansen, Kirsti Universitetslektor 031-786 4538 kirsti.hansen@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Prefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Karlsson, Susanna Universitetslektor, Studierektor 031-786 3051 susanna.karlsson@svenska.gu.se
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Lindfors, Maja Universitetslektor 031-786 4838 maja.lindfors@svenska.gu.se
Malmberg, Anja Universitetslektor 031-786 3820 anja.malmberg@svenska.gu.se

Visar 51 - 100 av 112

Visar 121 - 130 av 1783

2018

Nanosyntax: The basics
Lena Baunaz, Eric Lander
Exploring Nanosyntax / Lena Baunaz, Karen De Clercq, Liliane Haegeman, Eric Lander (eds), New York, Oxford University Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Syncretism and containment in spatial deixis
Eric Lander, Liliane Haegeman
Exploring Nanosyntax / Lena Baunaz, Karen De Clercq, Liliane Haegeman, Eric Lander (eds), New York, Oxford University Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Improving the Sensitivity and Specificity of MCI Screening with Linguistic Information.
Kathleen Fraser, Kristina Lundholm Fors, Marie Eckerström, Charalambos Themistocleous, Dimitrios Kokkinakis
Proceedings of the LREC workshop: Resources and ProcessIng of linguistic, para-linguistic and extra-linguistic Data from people with various forms of cognitive/psychiatric impairments (RaPID-2). 8th of May 2018, Miyazaki, Japan / Dimitrios Kokkinakis (ed.), Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Presentational sentences in Icelandic and Swedish: Roles and positions
Elisabet Engdahl, Joan Maling, Halldór Ármann Sigurdsson, Annie Zaenen
Working Papers in Scandinavian Syntax, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

The Poet in the Pulpit. On the Publication of the Ecclesiastical Orations of Esaias Tegnér
Barbro Wallgren Hemlin
7th Annual International Conference on Language, Literature and Linguistics (L3 2018). Singapore, June 25-26, 2018., Singapore, Global Science and Technology Forum (GSTF), Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Akademisk chef - hur fungerar det?
Kerstin Norén, Margareta Wallin
Lund, Studentlitteratur, Bok 2018
Bok

Visar 121 - 130 av 1783

Sidansvarig: Jessica Oscarsson|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?