Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi, lexikografi och fraseologi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Making the threatening other laughable: Ambiguous performances of urban vernaculars in Swedish media
Rickard Jonsson, Anna Gradin Franzén, Tommaso M. Milani
Language and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Language ideology and public discourse
Tommaso M. Milani
The Concise Encyclopedia of Applied Linguistics ed. by Carol Chapelle, Hoboken, Wiley Blackwell, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Tiden ur spel
Kristian Blensenius, Per Klang
Språktidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Standardization as Sociolinguistic Change: A Transversal Study of Three Traditional Dialect Areas
Marie Maegaard, Malene Monka, Kristine Køhler Mortensen, Andreas Candefors Stæhr
New York and London, Routledge, Bok 2020
Bok

The meanings of list constructions: Explicating interactional polysemy
Susanna Karlsson
Ethnopragmatics and Semantic Analysis Vol 1 edited by Kerry Mullan, Bert Peeters, and Lauren Sadow, Singapore, Springer Nature, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The semiotics of spatial turbulence: Re/deterritorializing Israel-Palestine at a South African University
Natalija Cerimaj, Tommaso M. Milani, E. Dimitris Kitis
Reterritorializing Linguistic Landscapes: Questioning Boundaries and Opening Spaces ed. by David Malinowski and Stefania Tufi, London, Bloomsbury, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Youth styles
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

THE READING DEVELOPMENT OF SWEDISH L2 MIDDLE SCHOOL STUDENTS AND ITS RELATION TO READING STRATEGY USE
Anna Lindholm, M. Tengberg
Reading Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Swedish PoliGraph
Stian Rødven Eide
Proceedings of the 6th Workshop on Argument Mining, August 1, 2019 Florence, Italy / Benno Stein, Henning Wachsmuth (Editors), Stroudsburg, PA, Association for Computational Linguistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Exploring Combining Training Datasets for the CLIN 2019 Shared Task on Cross-genre Gender Detection in Dutch
Gerlof Bouma
CEUR Workshop Proceedings, vol 2453. Proceedings of the Shared Task on Cross-Genre Gender Prediction in Dutch at CLIN29 (GxG-CLIN29) co-located with the 29th Conference on Computational Linguistics in The Netherlands (CLIN29). Groningen, The Netherlands, January 31, 2019. Edited by Hessel Haagsma, Tim Kreutz, Masha Medvedeva, Walter Daelemans and Malvina Nissim, Aachen , CEUR-WS.org, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 116

Namn Titel Telefon E-post
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Almroth, Klas Universitetsadjunkt klas.almroth@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Kristoffer Forskningsingenjör 031-786 4549 kristoffer.andersson@gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Sören Universitetsadjunkt 031-786 4156 soren.andersson@svenska.gu.se
Andersson Lilja, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson.lilja@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Universitetslektor 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Bauer, Simon Projektassistent simon.bauer@gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare 031-786 3681 aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Blensenius, Kristian Postdoktor 031-786 2937 kristian.blensenius@gu.se
Bobeck, Gabriel Universitetsadjunkt gabriel.bobeck@gu.se
Bodelson, Ulla Universitetsadjunkt 031-786 3818 ulla.bodelson@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Byrman, Ylva Universitetsadjunkt 031-786 5298 ylva.byrman@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doktorand 031-786 6411 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 3806 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Carlson, Marie Forskare, Professor emerita vid inst för sociologi och arbetsvetenskap marie.carlson@gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Christiansson, Lizelotte Ekonomiadministratör 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Eide, Stian Rødven Doktorand 031-786 1083 stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare 031-786 5093 susanne.eklof.brunnander@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Professor, Viceprefekt 031-786 5282 stina.ericsson@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt 031-786 4584 markus.forsberg@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Forskningsingenjör 031-786 5214 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Seniorforskare 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Hansen, Kirsti Universitetslektor 031-786 4538 kirsti.hansen@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Prefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Horn, Greta Doktorand greta.horn@gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 6422 camilla.hakansson@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Doktorand 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Ibrahim, Samah Projektassistent samahm0urhaf@gmail.com
Ivarsson, Ingela Universitetsadjunkt ingela.ivarsson@gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Jonsson, Annkatrin Universitetsadjunkt annkatrin.jonsson@svenska.gu.se
Karlsson, Susanna Universitetslektor, Studierektor 031-786 3051 susanna.karlsson@svenska.gu.se
Ketelsen, Stefan Universitetsadjunkt stefan.ketelsen@gu.se

Visar 1 - 50 av 116

Visar 1781 - 1790 av 1817

1998

Fika, fotboll och frikyrkor. Om ungdomskultur och dialektförändringar i Alingsås
Anna Gunnarsdotter Grönberg
Kris och förnyelse. Humanistdag-boken nr 11, Artikel i övriga tidskrifter 1998
Artikel i övriga tidskrifter

1997

Modersmål och smutsiga ungar
Anna Helga Hannesdottir
Svenska som andraspråk och andra språk. Festskrift till Gunnar Tingbjörn, Göteborg, Kapitel i bok 1997
Kapitel i bok

Dina ögon såg mig. En kärlekssaga
Sjón, Anna Gunnarsdotter Grönberg
Göteborg, Anamma Bokförlag, Övrigt 1997
Övrigt

Svenskt författningsspråk i Sverige och Finland. En licentiatuppsats och några kommentarer
Hans Landqvist, Marianne Nordman
Språkbruk. Tidskrift utgiven av Svenska språkbyrån, Artikel i övriga tidskrifter 1997
Artikel i övriga tidskrifter

Alfabetisering - på vems villkor?
Qarin Franker
Andersson, A-B, Enström, I, Källström, R &Nauclér, K (red.), Svenska som andraspråk och andra språk. Festskrift till Gunnar Tingbjörn. , Göteborg, Institutionen för svenska språket, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 1997
Kapitel i bok

Textlingvistisk analys av författningstexter - en pilotstudie
Hans Landqvist
Wilske, D. (red.), Fackspråk och översättningsteori. VAKKI-symposium XVII. (Publikationer av forskargruppen för översättningsteori och fackspråk vid Vasa universitet 22.), Paper i proceeding 1997
Paper i proceeding

"Memma", "semlor" och "örfilar". Är finlandssvenska ett eget språk?
Hans Landqvist
Vad menar de egentligen? (Humanistdag-boken 10), Artikel i övriga tidskrifter 1997
Artikel i övriga tidskrifter

"Straff" och "påföljd". Om pressens användning av två termer under tre decennier
Hans Landqvist
Språk och stil, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1997
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Språk, identitet och livsstil bland ungdomar i en svensk småstad
Anna Gunnarsdotter Grönberg
Ungdom, språk og identitet. Rapport från et nettverksmøte, Paper i proceeding 1997
Paper i proceeding

Visar 1781 - 1790 av 1817

Sidansvarig: Jessica Oscarsson|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?