Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi, lexikografi och fraseologi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Kvantitet i kvalitetens tjänst: verktyg för filologiska studier baserade på Språkbankens historiska material
Klas Hjortstam, Joakim Lilljegren, Anna Helga Hannesdottir
Språkmöte och språkhistoria / Daniel Sävborg, Eva Liina Asu & Anu Laanemets (red.), Tartu, University of Tartu Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Queer counterpoints: Making ‘mistakes’ in loveLife’s ‘Make Your Move’
Tommaso M. Milani, Scott Burnett
Sexualities, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Youth language
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Emergent literacy instruction: 'continua of biliteracy' among newly immigrated adolescents
Anna Winlund
Language and Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

No-go zones in Sweden: The infectious communicability of evil
Tommaso M. Milani
Language, Culture and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Till doms över dom. Och över dom andra. En språkideologisk analys av en språkvårdsdebatt.
Lena Lind Palicki, Susanna Karlsson
HumaNetten, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Creating an Annotated Corpus for Aspect-Based Sentiment Analysis in Swedish
Jacobo Rouces, Lars Borin, Nina Tahmasebi
Proceedings of the 5th conference in Digital Humanities in the Nordic Countries, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Older English Words Are More Polysemous
Aleksandrs Berdicevskis
The Evolution of Language: Proceedings of the 13th International Conference (EvoLang13), Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Personer

Visar 51 - 100 av 111

Namn Titel Telefon E-post
Ericsson, Stina Professor, Viceprefekt 031-786 5282 stina.ericsson@svenska.gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Milani, Tommaso Professor, Proprefekt 031-786 4418 tommaso.milani@svenska.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Wengelin, Åsa Professor 031-786 4909 asa.wengelin@svenska.gu.se
Bauer, Simon Projektassistent simon.bauer@gu.se
Ibrahim, Samah Projektassistent samah.ibrahim@gu.se
Nyman, Cecilia Projektassistent cecilia.nyman@gu.se
Rudebeck, Lisa Projektassistent lisa.rudebeck@gu.se
Hannesdóttir, Anna Seniorforskare 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare 031-786 5093 susanne.brunnander@conservation.gu.se
Martens, Monica Systemutvecklare 031-786 4598 monica.martens@gu.se
Mohammed, Yousuf Ali Systemutvecklare yousuf.ali.mohammed@svenska.gu.se
Warmenius, Karin Systemutvecklare karin.warmenius@svenska.gu.se
Almroth, Klas Universitetsadjunkt klas.almroth@svenska.gu.se
Andersson, Sören Universitetsadjunkt 031-786 4156 soren.andersson@svenska.gu.se
Bobeck, Gabriel Universitetsadjunkt gabriel.bobeck@gu.se
Bodelson, Ulla Universitetsadjunkt 031-786 3818 ulla.bodelson@svenska.gu.se
Byrman, Ylva Universitetsadjunkt 031-786 5298 ylva.byrman@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 3806 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 6422 camilla.hakansson@svenska.gu.se
Ivarsson, Ingela Universitetsadjunkt ingela.ivarsson@gu.se
Ketelsen, Stefan Universitetsadjunkt 031-786 4838 stefan.ketelsen@gu.se
Larsson, Lina Universitetsadjunkt lina.larsson@gu.se
Larsson Tannerud, Kerstin Universitetsadjunkt 031-786 5225 kerstin.larsson.tannerud@svenska.gu.se
Nilsson, Sara Universitetsadjunkt sara.nilsson@svenska.gu.se
Nyberg, Monica Universitetsadjunkt 031-786 4547 monica.nyberg@svenska.gu.se
Palm, Clara Universitetsadjunkt clara.palm@gu.se
Petersson, Stellan Universitetsadjunkt 031-786 2958 stellan.petersson@svenska.gu.se
Rauer, Alma Universitetsadjunkt 031-786 3806 alma.rauer@gu.se
Rydstedt, Rudolf Universitetsadjunkt 031-786 4463 rudolf.rydstedt@svenska.gu.se
Sjöberg, Robert Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4467 robert.sjoberg@svenska.gu.se
Steen, Victoria Universitetsadjunkt victoria.steen@gu.se
Wallin Nyman, Gunilla Universitetsadjunkt 031-786 5063 gunilla.wallin.nyman@svenska.gu.se
Wideberg Blix, Malin Universitetsadjunkt malin.wideberg.blix@svenska.gu.se
Winlund, Anna Universitetsadjunkt 031-786 3903 anna.winlund@gu.se
Andersson Lilja, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson.lilja@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Universitetslektor 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Prefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Karlsson, Susanna Universitetslektor, Studierektor 031-786 3051 susanna.karlsson@svenska.gu.se
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Lindfors, Maja Universitetslektor maja.lindfors@svenska.gu.se
Malmberg, Anja Universitetslektor 031-786 3820 anja.malmberg@svenska.gu.se
Nord, Andreas Universitetslektor 031-786 5278 andreas.nord@svenska.gu.se

Visar 51 - 100 av 111

Visar 1821 - 1830 av 1833

1995

Skandinavíska - hvað er nú það?
Anna Helga Hannesdottir
Tímaritið Málfríður, Artikel i övriga tidskrifter 1995
Artikel i övriga tidskrifter

"Eyes, flowers and handbags. Some sociolinguistic reflections on word meaning and lexical creativity in a semantic field"
Maja Lindfors Viklund
Language and Gender. Case Studies from a Swedish Seminar, Artikel i övriga tidskrifter 1995
Artikel i övriga tidskrifter

It's not your father's Swedish anymore…"
Roger Källström
Sweden & America, Artikel i övriga tidskrifter 1995
Artikel i övriga tidskrifter

Three kinds of Swenglish. oN syntactic influence from English on L1 and L2 Swedish.
Roger Källström
Studies in Anglistics. Eds. G. Melchers & B. Warren, Artikel i övriga tidskrifter 1995
Artikel i övriga tidskrifter

language universals, linguistic typology, and Nordic agreement
Roger Källström
Joint conference of the Nordic Languages and Modern Linguistics & the Scandinavian Conference of Linguistics Conference of Linguistics, Artikel i övriga tidskrifter 1995
Artikel i övriga tidskrifter

1994

Tala svenska. Del II: Muntliga övningar för juris studerande och andra
Hans Landqvist
Jyväskylä, Korkeakoulujen kielikeskus, Jyväskylä, Bok 1994
Bok

Alfabetisering, analfabeters läs- och skrivinlärning
Qarin Franker
Skolverket. Referensmaterial i svenska som andraspråk för grundläggande vuxenutbildning, Stockholm, Liber, Övrigt 1994
Övrigt

1993

Tala svenska. Del I: Muntliga övningar för kommunikation i arbetslivet
Hans Landqvist
Jyväskylä, Korkeakoulujen kielikeskus, Jyväskylä, Bok 1993
Bok

1991

Relationer mellan Dalins olika ordböcker
Anna Helga Hannesdottir
Studier i svensk språkhistoria 2, Göteborg, University of Gothenburg, Kapitel i bok 1991
Kapitel i bok

Språkprovens funktion i äldre svenska ordböcker
Anna Helga Hannesdottir
Svenskans beskrivning 18, Lund, Lund university press, Kapitel i bok 1991
Kapitel i bok

Visar 1821 - 1830 av 1833

Sidansvarig: Sven Lindström|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?