Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi, lexikografi och fraseologi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Hur många djur du kommer på kan avslöja hur din hjärna mår
Dimitrios Kokkinakis, Kristina Lundholm Fors
Språkbruk, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Emergent literacy instruction: 'continua of biliteracy' among newly immigrated adolescents
Anna Winlund
Language and Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intersectionality, affect and discourse
Kristine Køhler Mortensen, Tommaso M. Milani
The Cambridge Handbook of Discourse Studies ed. by Anna De Fina and Alexandra Georgakopoulou, Cambridge ; New York , Cambridge University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Queer counterpoints: Making ‘mistakes’ in loveLife’s ‘Make Your Move’
Tommaso M. Milani, Scott Burnett
Sexualities, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Higher Education Marketization: a Case of Language and Colliding Interests
Tom Karlsson, Susanna Karlsson
Public Organization Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dataset for Temporal Analysis of English-French Cognates
Esteban Frossard, Mickael Coustaty, Antoine Doucet, Adam Jatowt, Simon Hengchen
Proceedings of The 12th Language Resources and Evaluation Conference, Marseille, France, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Supervised OCR Post-Correction of Historical Swedish Texts: What Role Does the OCR System Play?
Dana Dannélls, Persson Simon
Digital Humanities in the Nordic countries (DHN), CEUR, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Folkmun.se: A Study of a User-Generated Dictionary of Swedish
Emma Sköldberg, Lena Wenner
International Journal of Lexicography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Material Philology Meets Digital Onomastic Lexicography: The NordiCon Database of Medieval Nordic Personal Names in Continental Sources
Michelle Waldispühl, Dana Dannélls, Lars Borin
Proceedings of The 12th Language Resources and Evaluation Conference, Marseille, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 108

Namn Titel Telefon E-post
Yeshalem, Abraham Doktorand 031-786 4547 abraham.yeshalem@svenska.gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare 031-786 3681 aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Rauer, Alma Universitetsadjunkt 031-786 3806 alma.rauer@gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Nord, Andreas Universitetslektor 031-786 5278 andreas.nord@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Malmberg, Anja Universitetslektor 031-786 3820 anja.malmberg@svenska.gu.se
Randahl, Ann-Christin Universitetslektor 031-786 3687 ann-christin.randahl@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Seniorforskare 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Lindahl, Anna Doktorand 031-786 1083 anna.lindahl@svenska.gu.se
Winlund, Anna Universitetsadjunkt 031-786 3903 anna.winlund@gu.se
Petersson, Anne-Charlotte Utbildningsadministratör 031-786 2520 anne-charlotte.petersson@svenska.gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 4549 anne.schumacher@svenska.gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Wengelin, Åsa Professor 031-786 4909 asa.wengelin@svenska.gu.se
Wallgren Hemlin, Barbro Universitetslektor 031-786 4438 barbro.wallgren-hemlin@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Wikhall, Bodil Utbildningsadministratör 031-786 2520 bodil.wikhall@bioenv.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 6422 camilla.hakansson@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Doktorand 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Palm, Clara Universitetsadjunkt clara.palm@gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Wojahn, Daniel Forskare daniel.wojahn@gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Volodina, Elena Forskare 031-786 5431 elena.volodina@svenska.gu.se
Katsogiannos, Eléni Studievägledare 031-786 5093 eleni.katsogiannos@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 3806 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Sköldberg, Emma Universitetslektor 031-786 4429 emma.skoldberg@svenska.gu.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Lindahl, Filippa Postdoktor 031-786 4128 filippa.lindahl@svenska.gu.se
Bobeck, Gabriel Universitetsadjunkt gabriel.bobeck@gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Horn, Greta Doktorand greta.horn@gu.se
Wallin Nyman, Gunilla Universitetsadjunkt 031-786 5063 gunilla.wallin.nyman@svenska.gu.se
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Västerdal, Ida Doktorand 031-786 4757 ida.vasterdal@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Ivarsson, Ingela Universitetsadjunkt ingela.ivarsson@gu.se
Larsson, Isabelle Utbildningsadministratör 031-786 6393 isabelle.larsson@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Kierkemann, Jenny Administratör 031-786 1074 jenny.kierkemann@gu.se

Visar 1 - 50 av 108

Visar 1841 - 1850 av 1858

1996

On gender assignment in Swedish
Roger Källström
The Nordic Languages and Modern Linguistics 9. Eds. Kjartan G Ottósson et al., Artikel i vetenskaplig tidskrift 1996
Artikel i vetenskaplig tidskrift

1995

"Betalningsprogram", "utmätningsmän" och "betalningsrörelser". Något om finlandismer i skuldsaneringslagstiftningen
Hans Landqvist
Språkbruk. Tidskrift utgiven av Svenska språkbyrån, Artikel i övriga tidskrifter 1995
Artikel i övriga tidskrifter

Stýft og hvatt – beteckningar för öronmärkning på får och deras lexikografiska relevans
Anna Helga Hannesdottir
Nordiske studier i leksikografi III, REykjavik och Oslo, Kapitel i bok 1995
Kapitel i bok

Skandinavíska - hvað er nú það?
Anna Helga Hannesdottir
Tímaritið Málfríður, Artikel i övriga tidskrifter 1995
Artikel i övriga tidskrifter

"Eyes, flowers and handbags. Some sociolinguistic reflections on word meaning and lexical creativity in a semantic field"
Maja Lindfors Viklund
Language and Gender. Case Studies from a Swedish Seminar, Artikel i övriga tidskrifter 1995
Artikel i övriga tidskrifter

It's not your father's Swedish anymore…"
Roger Källström
Sweden & America, Artikel i övriga tidskrifter 1995
Artikel i övriga tidskrifter

Three kinds of Swenglish. oN syntactic influence from English on L1 and L2 Swedish.
Roger Källström
Studies in Anglistics. Eds. G. Melchers & B. Warren, Artikel i övriga tidskrifter 1995
Artikel i övriga tidskrifter

language universals, linguistic typology, and Nordic agreement
Roger Källström
Joint conference of the Nordic Languages and Modern Linguistics & the Scandinavian Conference of Linguistics Conference of Linguistics, Artikel i övriga tidskrifter 1995
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 1841 - 1850 av 1858

Sidansvarig: Sven Lindström|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://svenska.gu.se/om-oss/?publicationPageNumber=185&selectedTab=3&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fsvenska.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3Fprint%3Dtrue%26publicationPageNumber%3D6%26selectedTab%3D3%26sortBy%3Demail%26languageId%3D100001&sortBy=email
Utskriftsdatum: 2020-07-07