Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Lena Rogström

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Finlandssvensk ordbok - nu också på nätet
Hans Landqvist
LexicoNordica, Recension 2017
Recension

Subject properties in presentational sentences in Icelandic and Swedish
Annie Zaenen, Elisabet Engdahl, Joan Maling
The very model of a modern linguist : in honor of Helge Dyvik / edited by Victoria Rosén and Koenrad De Smedt, Bergen, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Navne i nordiske ordbøger
Henrik Lorentzen, Emma Sköldberg, Christian Becker-Christensen, Sturla Berg-Olsen, Annika Karlholm et al.
Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Space/place matters
Tommaso M. Milani, Quentin E. Williams, Christopher Stroud
Multilingual Margins, Inledande text i tidskrift 2017
Inledande text i tidskrift

Intertextualitet och rekontextualisering i en statlig satsning på kultur för äldre
Malin Sandberg
Föredrag vid Svenskans beskrivning 36, Uppsala universitet den 25–27 oktober 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Queering critique: Discourse, body, affect
Tommaso M. Milani
Ceci n'est pas une festschrift. Texte zur Angewandten und Romanistischen Sprachwissenschaft für Martin Stegu / Peter Handler, Klaus Kaindl, Holger Wochele (Hrsg.) , Berlin, Logos, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Innehållet i Svensk ordbok utgiven av Svenska Akademien – eller kampen mellan norm och bruk
Emma Sköldberg
Språk och norm. Rapport från ASLA:s symposium Uppsala universitet 21–22 april 2016. Red. av S. Bendegard, U. Melander Marttala & M. Westman, Uppsala, ASLA: Svenska föreningen för tillämpad språkvetenskap , Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Fatal masculinities: A queer look at green violence
Scott Burnett, Tommaso M. Milani
ACME: An International E-Journal for Critical Geographies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Critical geographical queer semiotics
Martin Zebracki, Tommaso M. Milani
ACME: An International E-Journal for Critical Geographies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Finding Individual Word Sense Changes and their Delay in Appearance
Nina Tahmasebi, Thomas Risse
Proceedings of Recent Advances in Natural Language Processing 2017, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 105

Namn Titel Telefon E-post
Adamsson Eryd, Henrietta Doktorand 031-786 5293 henrietta.adamsson.eryd@svenska.gu.se
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Ahlberg, Malin Systemutvecklare 031-786 5054 malin.ahlberg@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand anja.allwood@svenska.gu.se
Almroth, Klas Universitetsadjunkt 031-786 3808 klas.almroth@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Sören Universitetsadjunkt 031-786 4156 soren.andersson@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Universitetslektor 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Blensenius, Kristian Postdoktor 031-786 2937 kristian.blensenius@gu.se
Bodelson, Ulla Universitetsadjunkt 031-786 3818 ulla.bodelson@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Byrman, Ylva Doktorand 031-786 5298 ylva.byrman@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doktorand 031-786 4537 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 5225 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Christiansson, Lizelotte "lotta" Utbildnings adm 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Eide, Stian Rødven Doktorand stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare 031-786 5093 susanne.eklof.brunnander@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor 031-786 5214 elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Universitetslektor 031-786 5282 stina.ericsson@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt markus.forsberg@svenska.gu.se
Franker, Qarin Universitetslektor 031-786 4464 qarin.franker@svenska.gu.se
Fraser, Kathleen Postdoktor 031-786 4533 kathleen.fraser@svenska.gu.se
Gistedt, Maud Universitetsadjunkt 031-786 4569 maud.gistedt@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Grönberg, Anna Ulrika Gunnarsdotter Universitetslektor 031-786 6417 anna.gronberg@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Systemutvecklare 031-786 4529 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Professor, Proprefekt 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Hansen, Kirsti Universitetslektor 031-786 4538 kirsti.hansen@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 6422 camilla.hakansson@svenska.gu.se
Jakobson, Liivi Doktorand 031-786 3903 liivi.jakobson@svenska.gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Karlsson, Susanna Universitetslektor 031-786 3051 susanna.karlsson@svenska.gu.se
Klintenberg, Britt Universitetsadjunkt britt.klintenberg@gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Korpus, Einar Universitetsadj 031-786 4539 einar.korpus@svenska.gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
La Bontee, Richard Doktorand 031-786 4757 richard.la.bontee@svenska.gu.se
Lander, Eric Postdoktor eric.lander@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 105

Visar 21 - 30 av 1495

2017

Finland + juridik + svenska = SANT!!!
Hans Landqvist
Föredrag vid Bok & Bibliotek 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Ordböcker som språkhistoriska källor
Emma Sköldberg, Louise Holmer
Svenskläraren. Tidskrift för svenskundervisning, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Korp 6 - Technical Report
Martin Hammarstedt, Johan Roxendal, Maria Öhrman, Lars Borin, Markus Forsberg et al.
Institutionen för svenska språket, Göteborgs universitet, Rapport 2017
Rapport

Korp 6 - Användarmanual
Martin Hammarstedt, Lars Borin, Markus Forsberg, Johan Roxendal, Anne Schumacher et al.
Institutionen för svenska språket, Göteborgs universitet, Rapport 2017
Rapport

Data Collection from Persons with Mild Forms of Cognitive Impairment and Healthy Controls - Infrastructure for Classification and Prediction of Dementia
Dimitrios Kokkinakis, Kristina Lundholm Fors, Eva Björkner, Arto Nordlund
Proceedings of the 21st Nordic Conference on Computational Linguistics, NoDaLiDa, 22-24 May 2017, Gothenburg, Sweden, Linköping, Linköping University Electronic Press, Linköpings universitet, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Voice acoustic parameters for detecting signs of early cognitive impairment
Eva Björkner, Kristina Lundholm Fors, Dimitrios Kokkinakis, Arto Nordlund
PEVOC (PanEuropean Voice Conference) 12, August 30th - September 1st 2017, Ghent, Belgium, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Med vardagens eller myndighetens ord? Ordval och kategoriseringar i offentliga e-servicemöten mellan enskilda och myndigheter
Andreas Nord, Marie Sörlin
Svenskans beskrivning 35, Förhandlingar vid trettiofemte sammankomsten, Göteborg 11–13 maj 2016 / Redigerad av Emma Sköldberg, Maia Andréasson, Henrietta Adamsson Eryd, Filippa Lindahl, Sven Lindström, Julia Prentice & Malin Sandberg, Göteborg, Institutionen för svenska språket, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Språkvetenskap och utbildningsvetenskap
Per Holmberg
Varför språkvetenskap? Kunskapsintressen, studieobjekt och drivkrafter, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

FrameBase: Enabling integration of heterogeneous knowledge
Jacobo Rouces, G. de Melo, K. Hose
Semantic Web, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 21 - 30 av 1495

Sidansvarig: Webbredaktionen|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?