Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi, lexikografi och fraseologi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Till doms över dom. Och över dom andra. En språkideologisk analys av en språkvårdsdebatt.
Lena Lind Palicki, Susanna Karlsson
HumaNetten, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

No-go zones in Sweden: The infectious communicability of evil
Tommaso M. Milani
Language, Culture and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Supervised OCR Post-Correction of Historical Swedish Texts: What Role Does the OCR System Play?
Dana Dannélls, Persson Simon
Digital Humanities in the Nordic countries (DHN), CEUR, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Making the threatening other laughable: Ambiguous performances of urban vernaculars in Swedish media
Rickard Jonsson, Anna Gradin Franzén, Tommaso M. Milani
Language and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Language ideology and public discourse
Tommaso M. Milani
The Concise Encyclopedia of Applied Linguistics ed. by Carol Chapelle, Hoboken, Wiley Blackwell, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Tiden ur spel
Kristian Blensenius, Per Klang
Språktidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Standardization as Sociolinguistic Change: A Transversal Study of Three Traditional Dialect Areas
Marie Maegaard, Malene Monka, Kristine Køhler Mortensen, Andreas Candefors Stæhr
New York and London, Routledge, Bok 2020
Bok

Personer

Visar 1 - 50 av 112

Namn Titel Telefon E-post
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Kierkemann, Jenny Administratör 031-786 1074 jenny.kierkemann@gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doktorand 031-786 6411 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Eide, Stian Rødven Doktorand 031-786 1083 stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Horn, Greta Doktorand greta.horn@gu.se
Håkansson, Camilla Doktorand 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
Lindahl, Anna Doktorand 031-786 1083 anna.lindahl@svenska.gu.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Sandberg, Malin Doktorand 031-786 3770 malin.sandberg@svenska.gu.se
Thyberg, Kajsa Doktorand 031-786 5293 kajsa.thyberg@svenska.gu.se
Västerdal, Ida Doktorand 031-786 4757 ida.vasterdal@svenska.gu.se
Yeshalem, Abraham Doktorand 031-786 4547 abraham.yeshalem@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se
Christiansson, Lizelotte Ekonomiadministratör 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare 031-786 3681 aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Carlson, Marie Forskare, Professor emerita vid inst för sociologi och arbetsvetenskap marie.carlson@gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt 031-786 4584 markus.forsberg@svenska.gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Lundholm Fors, Kristina Forskare 031-786 1078 kristina.lundholm@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Tahmasebi, Nina Forskare, Data Science, AI, NLP, lexical semantic change detection, sentiment analysis, digital huma... 031-786 6953 nina.tahmasebi@gu.se
Virk, Shafqat Mumtaz Forskare 031-786 1093 shafqat.virk@svenska.gu.se
Volodina, Elena Forskare 031-786 5431 elena.volodina@svenska.gu.se
Wojahn, Daniel Forskare daniel.wojahn@gu.se
Zechner, Niklas Forskare 031-786 3681 niklas.zechner@gu.se
Andersson, Kristoffer Forskningsingenjör 031-786 4549 kristoffer.andersson@gu.se
Hammarstedt, Martin Forskningsingenjör 031-786 5214 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Olsson, Leif-Jöran Forskningsingenjör 031-786 6415 leif-joran.olsson@svenska.gu.se
Rosén, Dan Forskningsingenjör 031-786 1087 dan.rosen@svenska.gu.se
Roxendal, Johan Forskningsingenjör 031-786 5214 johan.roxendal@svenska.gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 4549 anne.schumacher@svenska.gu.se
Uppström, Jonatan Forskningsingenjör 031-786 4529 jonatan.uppstrom@svenska.gu.se
Öhrman, Maria Forskningsingenjör 031-786 4529 maria.ohrman@svenska.gu.se
Lindström, Sven Kommunikatör 031-786 4531 sven.lindstrom@svenska.gu.se
Sjöström, Linda Personaladministratör 031-786 5058 linda.sjostrom@svenska.gu.se
Køhler Mortensen, Kristine Postdoktor, Doktor kristine.kohler.mortensen@gu.se
Lindahl, Hedvig Filippa Maria Postdoktor 031-786 4128 filippa.lindahl@svenska.gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 112

Visar 31 - 40 av 1825

2019

The Koala Part-of-Speech Tagset
Yvonne Adesam, Gerlof Bouma
Northern European Journal of Language Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Northern Jutland: Local Positioning and Global Orientation
Kristine Køhler Mortensen
Standardization as Sociolinguistic Change: A Transversal Study of Three Traditional Dialect Areas / edited by Marie Maegaard, Malene Monka, Kristine Køhler Mortensen, Andreas Candefors Stæhr, New York , Routledge , Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Language Ideologies: A Key to Understanding Language Standardization
Jann Scheuer, Anne Larsen, Marie Maegaard, Malene Monka, Kristine Køhler Mortensen
Standardization as Sociolinguistic Change: A Transversal Study of Three Traditional Dialect Areas / edited by Marie Maegaard, Malene Monka, Kristine Køhler Mortensen, Andreas Candefors Stæhr, New York , Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Transversal Perspectives on Standardization as Sociolinguistic Change
Marie Maegaard, Malene Monka, Kristine Køhler Mortensen, Andreas Candefors Stæhr
Standardization as Sociolinguistic Change: A Transversal Study of Three Traditional Dialect Areas / edited by Marie Maegaard, Malene Monka, Kristine Køhler Mortensen, Andreas Candefors Stæhr, New York , Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Multilingual prediction of Alzheimer’s disease through domain adaptation and concept-based language modelling
Kathleen Fraser, Nicklas Linz, Kristina Lundholm Fors, Frank Rudzicz, Alexandra König et al.
Proceedings of the 2019 Conference of the North American Chapter of the Association for Computational Linguistics: Human Language Technologies, Volume 1 (Long and Short Papers), June 2 - June 7, 2019, Minneapolis, Minnesota / Jill Burstein, Christy Doran, Thamar Solorio (Editors) , Stroudsburg, PA , Association for Computational Linguistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Reading and mild cognitive impairment
Kristina Lundholm Fors, Malin Antonsson, Dimitrios Kokkinakis, Kathleen Fraser
Proceedings of the 10th International Conference of Experimental Linguistics, 25-27 September 2019, Lisbon, Portugal / edited by Antonis Botinis, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Lexical diversity and mild cognitive impairment
Sofie Johansson, Kristina Lundholm Fors, Malin Antonsson, Dimitrios Kokkinakis
Proceedings of the 10th International Conference of Experimental Linguistics, 25-27 September 2019, Lisbon, Portugal / edited by Antonis Botinis, Athens, Greece, ExLing Society, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Speech and Mild Cognitive Impairment detection
Charalambos Themistocleous, Dimitrios Kokkinakis
Proceedings of the 10th International Conference of Experimental Linguistics, 25-27 September 2019, Lisbon, Portugal / edited by Antonis Botinis, ExLing Society, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Discourse in Mild Cognitive Impairment
Malin Antonsson, Kristina Lundholm Fors, Dimitrios Kokkinakis
Proceedings of the 10th International Conference of Experimental Linguistics, 25-27 September 2019, Lisbon, Portugal / edited by Antonis Botinis, ExLing Society, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 31 - 40 av 1825

Sidansvarig: Jessica Oscarsson|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?