Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi, lexikografi och fraseologi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Till doms över dom. Och över dom andra. En språkideologisk analys av en språkvårdsdebatt.
Lena Lind Palicki, Susanna Karlsson
HumaNetten, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

No-go zones in Sweden: The infectious communicability of evil
Tommaso M. Milani
Language, Culture and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Supervised OCR Post-Correction of Historical Swedish Texts: What Role Does the OCR System Play?
Dana Dannélls, Persson Simon
Digital Humanities in the Nordic countries (DHN), CEUR, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Making the threatening other laughable: Ambiguous performances of urban vernaculars in Swedish media
Rickard Jonsson, Anna Gradin Franzén, Tommaso M. Milani
Language and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Language ideology and public discourse
Tommaso M. Milani
The Concise Encyclopedia of Applied Linguistics ed. by Carol Chapelle, Hoboken, Wiley Blackwell, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Tiden ur spel
Kristian Blensenius, Per Klang
Språktidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Standardization as Sociolinguistic Change: A Transversal Study of Three Traditional Dialect Areas
Marie Maegaard, Malene Monka, Kristine Køhler Mortensen, Andreas Candefors Stæhr
New York and London, Routledge, Bok 2020
Bok

Personer

Visar 51 - 100 av 112

Namn Titel Telefon E-post
Christiansson, Lizelotte Ekonomiadministratör 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Universitetslektor 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Milani, Tommaso Professor, Proprefekt 031-786 4418 tommaso.milani@svenska.gu.se
Sköldberg, Emma Universitetslektor 031-786 4429 emma.skoldberg@svenska.gu.se
Wallgren Hemlin, Barbro Universitetslektor 031-786 4438 barbro.wallgren-hemlin@svenska.gu.se
Rydstedt, Rudolf Universitetsadjunkt 031-786 4463 rudolf.rydstedt@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Seniorforskare 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Sjöberg, Robert Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4467 robert.sjoberg@svenska.gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Uppström, Jonatan Forskningsingenjör 031-786 4529 jonatan.uppstrom@svenska.gu.se
Öhrman, Maria Forskningsingenjör 031-786 4529 maria.ohrman@svenska.gu.se
Lindström, Sven Kommunikatör 031-786 4531 sven.lindstrom@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Nyberg, Monica Universitetsadjunkt 031-786 4547 monica.nyberg@svenska.gu.se
Yeshalem, Abraham Doktorand 031-786 4547 abraham.yeshalem@svenska.gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 4549 anne.schumacher@svenska.gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Andersson, Kristoffer Forskningsingenjör 031-786 4549 kristoffer.andersson@gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt 031-786 4584 markus.forsberg@svenska.gu.se
Martens, Monica Systemutvecklare 031-786 4598 monica.martens@gu.se
Andersson Lilja, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson.lilja@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
Västerdal, Ida Doktorand 031-786 4757 ida.vasterdal@svenska.gu.se
Ketelsen, Stefan Universitetsadjunkt 031-786 4838 stefan.ketelsen@gu.se
Rogström, Lena Universitetslektor 031-786 4869 lena.rogstroem@svenska.gu.se
Wengelin, Åsa Professor 031-786 4909 asa.wengelin@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Sjöström, Linda Personaladministratör 031-786 5058 linda.sjostrom@svenska.gu.se
Wallin Nyman, Gunilla Universitetsadjunkt 031-786 5063 gunilla.wallin.nyman@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare 031-786 5093 susanne.brunnander@conservation.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Forskningsingenjör 031-786 5214 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Roxendal, Johan Forskningsingenjör 031-786 5214 johan.roxendal@svenska.gu.se
Larsson Tannerud, Kerstin Universitetsadjunkt 031-786 5225 kerstin.larsson.tannerud@svenska.gu.se
Nord, Andreas Universitetslektor 031-786 5278 andreas.nord@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Professor, Viceprefekt 031-786 5282 stina.ericsson@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Prefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Thyberg, Kajsa Doktorand 031-786 5293 kajsa.thyberg@svenska.gu.se

Visar 51 - 100 av 112

Visar 51 - 60 av 1825

2019

Mikrokomparativ syntax i Norden – exempel från älvdalska och estlandssvenska.
Henrik Rosenkvist
Polen–Skandinavia: Vitenskapelige møter på tvers av generasjoner, 11–12 april 2019, Poznan, Polen, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Revision av konstruktionsuppgifter i Svensk ordbok utgiven av Svenska Akademien
Kristian Blensenius
LexicoNordica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Framing Constructicography
H C Boas, Benjamin Lyngfelt, T T Torrent
Lexicographica : Internationales Jahrbuch für Lexikographie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Grammatik i funktionellt perspektiv
Per Holmberg
Att bli lärare i svenska / Caroline Liberg, Jon Smidt (red.)., Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Temporal Analysis of Semantic Verbal Fluency Tasks in Persons with Subjective and Mild Cognitive Impairment.
Nicklas Linz, Kristina Lundholm Fors, Hali Lindsay, Marie Eckerström, Jan Alexandersson et al.
Sixth Workshop on Computational Linguistics and Clinical Psychology: Reconciling Outcomes. Minneapolis, Minnesota, USA, June 6, 2019 / Kate Niederhoffer, Kristy Hollingshead, Philip Resnik, Rebecca Resnik, Kate Loveys (Editors), Stroudsburg, PA , Association for Computational Linguistics , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Towards Assessing Argumentation Annotation - A First Step
Anna Lindahl, Lars Borin, Jacobo Rouces
Proceedings of the 6th Workshop on Argument Mining, August 1, 2019, Florence, Italy / Benno Stein, Henning Wachsmuth (Editors), Stroudsburg, PA, Association for Computational Linguistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 51 - 60 av 1825

Sidansvarig: Jessica Oscarsson|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?