Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Language ideology and public discourse
Tommaso M. Milani
The Concise Encyclopedia of Applied Linguistics ed. by Carol Chapelle, Malden, Wiley Blackwell, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The meanings of list constructions: Explicating interactional polysemy
Susanna Karlsson
Ethnopragmatics and Semantic Analysis Vol 1 edited by Kerry Mullan, Bert Peeters, and Lauren Sadow, Singapore, Springer Nature, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The semiotics of spatial turbulence: Re/deterritorializing Israel-Palestine at a South African University
Natalija Cerimaj, Tommaso M. Milani, E. Dimitris Kitis
Reterritorializing Linguistic Landscapes: Questioning Boundaries and Opening Spaces ed. by David Malinowski and Stefania Tufi, London, Bloomsbury, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Youth styles
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

A perfective OV-structure in Estonian Swedish.
Henrik Rosenkvist
ICHL24, International Conference of Historical Linguistics, 1-5 July 2019, Canberra, Australia , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Swedish in Contact - a comparison of linguistic enclaves in Älvdalen and Estonia.
Henrik Rosenkvist
KURS-kolloqium, Friesisches seminar, 13 november 2019, Flensburg, Germany, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Mikrokomparativ syntax i Norden – exempel från älvdalska och estlandssvenska.
Henrik Rosenkvist
Polen–Skandinavia: Vitenskapelige møter på tvers av generasjoner, 11–12 april 2019, Poznan, Polen, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 51 - 100 av 113

Namn Titel Telefon E-post
Christiansson, Lizelotte Ekonomiadministratör 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Universitetslektor 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Milani, Tommaso Professor, Proprefekt 031-786 4418 tommaso.milani@svenska.gu.se
Sköldberg, Emma Universitetslektor 031-786 4429 emma.skoldberg@svenska.gu.se
Wallgren Hemlin, Barbro Universitetslektor 031-786 4438 barbro.wallgren-hemlin@svenska.gu.se
Rydstedt, Rudolf Universitetsadjunkt 031-786 4463 rudolf.rydstedt@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Seniorforskare 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Sjöberg, Robert Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4467 robert.sjoberg@svenska.gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Uppström, Jonatan Forskningsingenjör 031-786 4529 jonatan.uppstrom@svenska.gu.se
Öhrman, Maria Forskningsingenjör 031-786 4529 maria.ohrman@svenska.gu.se
Lindström, Sven Kommunikatör 031-786 4531 sven.lindstrom@svenska.gu.se
Oscarsson, Jessica Kommunikatör 031-786 4531 jessica.oscarsson@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Hansen, Kirsti Universitetslektor 031-786 4538 kirsti.hansen@svenska.gu.se
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Nyberg, Monica Universitetsadjunkt 031-786 4547 monica.nyberg@svenska.gu.se
Yeshalem, Abraham Doktorand 031-786 4547 abraham.yeshalem@svenska.gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Andersson, Kristoffer Forskningsingenjör 031-786 4549 kristoffer.andersson@gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt 031-786 4584 markus.forsberg@svenska.gu.se
Martens, Monica Systemutvecklare 031-786 4598 monica.martens@gu.se
Andersson Lilja, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson.lilja@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
Västerdal, Ida Doktorand 031-786 4757 ida.vasterdal@svenska.gu.se
Lindfors, Maja Universitetslektor 031-786 4838 maja.lindfors@svenska.gu.se
Rogström, Lena Universitetslektor 031-786 4869 lena.rogstroem@svenska.gu.se
Wengelin, Åsa Professor 031-786 4909 asa.wengelin@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Sjöström, Linda Personaladministratör 031-786 5058 linda.sjostrom@svenska.gu.se
Wallin Nyman, Gunilla Universitetsadjunkt 031-786 5063 gunilla.wallin.nyman@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare 031-786 5093 susanne.eklof.brunnander@svenska.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Forskningsingenjör 031-786 5214 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Roxendal, Johan Forskningsingenjör 031-786 5214 johan.roxendal@svenska.gu.se
Larsson Tannerud, Kerstin Universitetsadjunkt 031-786 5225 kerstin.larsson.tannerud@svenska.gu.se
Nord, Andreas Universitetslektor 031-786 5278 andreas.nord@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Professor, Viceprefekt 031-786 5282 stina.ericsson@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Prefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se

Visar 51 - 100 av 113

Visar 71 - 80 av 1787

2019

Time-Out: Temporal Referencing for Robust Modeling of Lexical Semantic Change
Haim Dubossarsky, Simon Hengchen, Nina Tahmasebi, Dominik Schlechtweg
Computational linguistics - Association for Computational Linguistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Still the same?–Self-identity dilemmas when living with post-stroke aphasia in a digitalised society
Helena Taubner, Malin Hallén, Åsa Wengelin
Aphasiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combining keystroke logging with other methods: Towards an experimental environment for writing process research
Åsa Wengelin
Observing writing: Insights from keystroke logging and handwriting / Edited by Eva Lindgren, Kirk Sullivan, Leiden, Brill, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Änder har knarkat längre än vi
Kristian Blensenius, Erik Bäckerud, Emma Sköldberg
Språktidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Institutionella aktörer och terminologiarbete – (om)organisation av terminologiska infrastrukturer i Sverige
Hans Landqvist, Niina Nissilä, Nina Pilke
Poster vid Svenskans beskrivning 37, Åbo Akademi, 8–10 maj 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Kan dagens elever verkligen inte skilja på de och dem?
Lena Lind Palicki, Susanna Karlsson
Svenskans beskrivning 36: Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Redigerad av Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman, Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

”Förslagsvis kunde en ren översättning av de tyska uttrycken användas”. Fackexperter, språkexperter och terminologiska frågor i Sverige 1941–1983
Saga Bendegard, Hans Landqvist, Niina Nissilä, Nina Pilke
Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Red. Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 102, Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

State-of-the-art on monolingual lexicography for Sweden
Emma Sköldberg, Louise Holmer, Elena Volodina, Ildikó Pilán
Slovenščina 2.0: Empirical, Applied and Interdisciplinary Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 1787

Sidansvarig: Jessica Oscarsson|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?