Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi, lexikografi och fraseologi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Making the threatening other laughable: Ambiguous performances of urban vernaculars in Swedish media
Rickard Jonsson, Anna Gradin Franzén, Tommaso M. Milani
Language and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Language ideology and public discourse
Tommaso M. Milani
The Concise Encyclopedia of Applied Linguistics ed. by Carol Chapelle, Hoboken, Wiley Blackwell, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Tiden ur spel
Kristian Blensenius, Per Klang
Språktidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Standardization as Sociolinguistic Change: A Transversal Study of Three Traditional Dialect Areas
Marie Maegaard, Malene Monka, Kristine Køhler Mortensen, Andreas Candefors Stæhr
New York and London, Routledge, Bok 2020
Bok

The meanings of list constructions: Explicating interactional polysemy
Susanna Karlsson
Ethnopragmatics and Semantic Analysis Vol 1 edited by Kerry Mullan, Bert Peeters, and Lauren Sadow, Singapore, Springer Nature, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The semiotics of spatial turbulence: Re/deterritorializing Israel-Palestine at a South African University
Natalija Cerimaj, Tommaso M. Milani, E. Dimitris Kitis
Reterritorializing Linguistic Landscapes: Questioning Boundaries and Opening Spaces ed. by David Malinowski and Stefania Tufi, London, Bloomsbury, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Youth styles
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Building a Diachronic and Contrastive Parallel Corpus – and an Intended Application in the Form of a Study of Germanic Complex Verb Constructions
Gerlof Bouma, Evie Coussé, Dirk-Jan de Kooter, Nicoline van der Sijs
Digital Humanities 2019, 9 -12 July 2019, Utrecht, the Netherlands, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Introduction: New perspectives on diachronic syntax in North Germanic
David Håkansson, Erik Magnusson Petzell, Elisabet Engdahl
Nordic Journal of Linguistics, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

THE READING DEVELOPMENT OF SWEDISH L2 MIDDLE SCHOOL STUDENTS AND ITS RELATION TO READING STRATEGY USE
Anna Lindholm, M. Tengberg
Reading Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 116

Namn Titel Telefon E-post
Warmenius, Karin Systemutvecklare karin.warmenius@svenska.gu.se
Schenström, Carl-Johan Forskningsingenjör carl-johan.schenstrom@svenska.gu.se
Almroth, Klas Universitetsadjunkt klas.almroth@svenska.gu.se
Palm, Clara Universitetsadjunkt clara.palm@gu.se
Nilsson, Sara Universitetsadjunkt sara.nilsson@svenska.gu.se
Larsson, Lina Universitetsadjunkt lina.larsson@gu.se
Wojahn, Daniel Forskare daniel.wojahn@gu.se
Carlson, Marie Forskare, Professor emerita vid inst för sociologi och arbetsvetenskap marie.carlson@gu.se
Rudebeck, Lisa Projektassistent lisa.rudebeck@gu.se
Mohammed, Yousuf Ali Systemutvecklare yousuf.ali.mohammed@svenska.gu.se
Wideberg Blix, Malin Universitetsadjunkt malin.wideberg.blix@svenska.gu.se
Jonsson, Annkatrin Universitetsadjunkt annkatrin.jonsson@svenska.gu.se
Horn, Greta Doktorand greta.horn@gu.se
Ketelsen, Stefan Universitetsadjunkt stefan.ketelsen@gu.se
Bobeck, Gabriel Universitetsadjunkt gabriel.bobeck@gu.se
Steen, Victoria Universitetsadjunkt victoria.steen@gu.se
Ivarsson, Ingela Universitetsadjunkt ingela.ivarsson@gu.se
Ibrahim, Samah Projektassistent samahm0urhaf@gmail.com
Nyman, Cecilia Projektassistent cecilia.nyman@gu.se
Bauer, Simon Projektassistent simon.bauer@gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Køhler Mortensen, Kristine Postdoktor, Doktor kristine.kohler.mortensen@gu.se
Kierkemann, Jenny Administratör 031-786 1074 jenny.kierkemann@gu.se
Lundholm Fors, Kristina Forskare 031-786 1078 kristina.lundholm@svenska.gu.se
Eide, Stian Rødven Doktorand 031-786 1083 stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Lindahl, Anna Doktorand 031-786 1083 anna.lindahl@svenska.gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 1087 anne.schumacher@svenska.gu.se
Rosén, Dan Forskningsingenjör 031-786 1087 dan.rosen@svenska.gu.se
Virk, Shafqat Mumtaz Forskare 031-786 1093 shafqat.virk@svenska.gu.se
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Wikhall, Bodil Utbildningsadministratör 031-786 2520 bodil.wikhall@bioenv.gu.se
Petersson, Anne-Charlotte Utbildningsadministratör 031-786 2520 anne-charlotte.petersson@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Prentice, Julia Universitetslektor 031-786 2592 julia.prentice@svenska.gu.se
Rydenvald, Marie Universitetslektor, Studierektor 031-786 2680 marie.rydenvald@svenska.gu.se
Blensenius, Kristian Postdoktor 031-786 2937 kristian.blensenius@gu.se
Petersson, Stellan Universitetsadjunkt 031-786 2958 stellan.petersson@svenska.gu.se
Karlsson, Susanna Universitetslektor, Studierektor 031-786 3051 susanna.karlsson@svenska.gu.se
Zechner, Niklas Forskare 031-786 3681 niklas.zechner@gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare 031-786 3681 aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Randahl, Ann-Christin Universitetslektor 031-786 3687 ann-christin.randahl@svenska.gu.se
Sandberg, Malin Doktorand 031-786 3770 malin.sandberg@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 3806 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Rauer, Alma Universitetsadjunkt 031-786 3806 alma.rauer@gu.se
Bodelson, Ulla Universitetsadjunkt 031-786 3818 ulla.bodelson@svenska.gu.se
Malmberg, Anja Universitetslektor 031-786 3820 anja.malmberg@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 116

Visar 81 - 90 av 1817

2019

Vilka är det som bidrar med ordboksartiklar till Folkmun.se?
Emma Sköldberg, Lena Wenner
Språk i Norden, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Det i svenskan – referentiellt eller icke-referentiellt? Att klassificera mindre tydliga fall av referentialitet
Kajsa Thyberg
Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Red. Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 102., Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Folkmun.se: A Study of a User-Generated Dictionary of Swedish
Emma Sköldberg, Lena Wenner
International Journal of Lexicography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Crossing boundaries: Visceral landscapes of Israeli nationalism
Tommaso M. Milani, E. Levon, R. Glocer
Sociolinguistic Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Klippt och skuret. Rekontextualisering i en statlig satsning på kultur för äldre
Malin Sandberg
Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Red. Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 102., Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Evaluation and refinement of an enhanced OCR process for mass digitisation.
Dana Dannélls, Torsten Johansson, Lars Björk
Proceedings of the Digital Humanities in the Nordic Countries 4th Conference (DHN 2019), Copenhagen, Denmark, March 5-8, 2019. Edited by: Costanza Navarretta, Manex Agirrezabal, Bente Maegaard, Copenhagen, University of Copenhagen, Faculty of Humanities, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

För anslagstavlan i tiden: Vad händer på svenska anslagstavlor?
Andreas Nord, Johan Järlehed, Christopher Kullenberg
Bianchi, Marco, Håkansson, David, Melander, Björn, Pfister, Linda, Westman, Maria & Östman, Carin (red.), Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017., Uppsala, Institutionen för nordiska språk, Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Lärka: From Language Learning Platform to Infrastructure for Research on Language Learning
David Alfter, Lars Borin, Ildikó Pilán, Therese Lindström Tiedemann, Elena Volodina
Linköping Electronic Conference Proceedings, Linköping, Linköping University Press, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 81 - 90 av 1817

Sidansvarig: Jessica Oscarsson|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://svenska.gu.se/om-oss/?publicationPageNumber=9&selectedTab=3&pageNumber=1&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fsvenska.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FsortBy%3DphoneNumber%26selectedTab%3D2%26languageId%3D100001&sortBy=phoneNumber
Utskriftsdatum: 2020-01-22