Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Lena Rogström

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Finlandssvensk ordbok - nu också på nätet
Hans Landqvist
LexicoNordica, Recension 2017
Recension

Subject properties in presentational sentences in Icelandic and Swedish
Annie Zaenen, Elisabet Engdahl, Joan Maling
The very model of a modern linguist : in honor of Helge Dyvik / edited by Victoria Rosén and Koenrad De Smedt, Bergen, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Navne i nordiske ordbøger
Henrik Lorentzen, Emma Sköldberg, Christian Becker-Christensen, Sturla Berg-Olsen, Annika Karlholm et al.
Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Space/place matters
Tommaso M. Milani, Quentin E. Williams, Christopher Stroud
Multilingual Margins, Inledande text i tidskrift 2017
Inledande text i tidskrift

Intertextualitet och rekontextualisering i en statlig satsning på kultur för äldre
Malin Sandberg
Föredrag vid Svenskans beskrivning 36, Uppsala universitet den 25–27 oktober 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Queering critique: Discourse, body, affect
Tommaso M. Milani
Ceci n'est pas une festschrift. Texte zur Angewandten und Romanistischen Sprachwissenschaft für Martin Stegu / Peter Handler, Klaus Kaindl, Holger Wochele (Hrsg.) , Berlin, Logos, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Innehållet i Svensk ordbok utgiven av Svenska Akademien – eller kampen mellan norm och bruk
Emma Sköldberg
Språk och norm. Rapport från ASLA:s symposium Uppsala universitet 21–22 april 2016. Red. av S. Bendegard, U. Melander Marttala & M. Westman, Uppsala, ASLA: Svenska föreningen för tillämpad språkvetenskap , Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Fatal masculinities: A queer look at green violence
Scott Burnett, Tommaso M. Milani
ACME: An International E-Journal for Critical Geographies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Critical geographical queer semiotics
Martin Zebracki, Tommaso M. Milani
ACME: An International E-Journal for Critical Geographies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Finding Individual Word Sense Changes and their Delay in Appearance
Nina Tahmasebi, Thomas Risse
Proceedings of Recent Advances in Natural Language Processing 2017, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 105

Namn Titel Telefon E-post
Yeshalem, Abraham Forskningsassistent abraham.yeshalem@svenska.gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Nord, Andreas Universitetslektor 031-786 5278 andreas.nord@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand anja.allwood@svenska.gu.se
Malmberg, Anja Universitetslektor 031-786 3820 anja.malmberg@svenska.gu.se
Randahl, Ann-Christin Universitetslektor 031-786 3687 ann-christin.randahl@svenska.gu.se
Grönberg, Anna Ulrika Gunnarsdotter Universitetslektor 031-786 6417 anna.gronberg@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Professor, Proprefekt 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Lindholm, Anna Doktorand 031-786 3687 anna.lindholm@kau.se
Winlund, Anna Universitetsadjunkt 031-786 6411 anna.winlund@gu.se
Lööf, Anne-Lee Studievägledare anne-lee.loof@gu.se
Schumacher, Anne Systemutvecklare 031-786 4549 anne.schumacher@svenska.gu.se
Wengelin, Åsa Universitetslektor 031-786 4909 asa.wengelin@svenska.gu.se
Wallgren Hemlin, Barbro Universitetslektor 031-786 4438 barbro.wallgren-hemlin@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Wikhall, Bodil Utbildnings adm 031-786 2520 bodil.wikhall@svenska.gu.se
Klintenberg, Britt Universitetsadjunkt britt.klintenberg@gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 6422 camilla.hakansson@svenska.gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Schenström, Carl-Johan Driftansvarig 0709-116769 carl-johan.schenstrom@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Palm, Clara Universitetsadjunkt 031-786 3806 clara.palm@svenska.gu.se
Rosén, Dan Systemutvecklare 031-786 5054 dan.rosen@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Korpus, Einar Universitetsadj 031-786 4539 einar.korpus@svenska.gu.se
Volodina, Elena Forskare 031-786 4129 elena.volodina@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor 031-786 5214 elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 5225 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Sköldberg, Emma Universitetslektor 031-786 4429 emma.skoldberg@svenska.gu.se
Lander, Eric Postdoktor eric.lander@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Wallin Nyman, Gunilla Universitetsadjunkt 031-786 5063 gunilla.wallin.nyman@svenska.gu.se
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Pettersson, Helena Ekonomiadministratör 031-786 4584 helena.pettersson@svenska.gu.se
Adamsson Eryd, Henrietta Doktorand 031-786 5293 henrietta.adamsson.eryd@svenska.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor, Viceprefekt 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Pilán, Ildikó Doktorand 031-786 4129 ildiko.pilan@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Larsson, Isabelle Utbildnings adm 031-786 6393 isabelle.larsson@svenska.gu.se
Rouces, Jacobo Postdoktor 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Olofsson, Joel Timlärare 031-786 5298 joel.olofsson@svenska.gu.se
Roxendal, Johan Systemutvecklare 031-786 4529 johan.roxendal@svenska.gu.se
Uppström, Jonatan Systemutvecklare 031-786 4529 jonatan.uppstrom@svenska.gu.se
Prentice, Julia Universitetslektor 031-786 2592 julia.prentice@svenska.gu.se
Thyberg, Kajsa Doktorand 031-786 5293 kajsa.thyberg@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 105

Visar 1 - 10 av 1495

2017

Finlandssvensk ordbok - nu också på nätet
Hans Landqvist
LexicoNordica, Recension 2017
Recension

Subject properties in presentational sentences in Icelandic and Swedish
Annie Zaenen, Elisabet Engdahl, Joan Maling
The very model of a modern linguist : in honor of Helge Dyvik / edited by Victoria Rosén and Koenrad De Smedt, Bergen, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Navne i nordiske ordbøger
Henrik Lorentzen, Emma Sköldberg, Christian Becker-Christensen, Sturla Berg-Olsen, Annika Karlholm et al.
Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Space/place matters
Tommaso M. Milani, Quentin E. Williams, Christopher Stroud
Multilingual Margins, Inledande text i tidskrift 2017
Inledande text i tidskrift

Intertextualitet och rekontextualisering i en statlig satsning på kultur för äldre
Malin Sandberg
Föredrag vid Svenskans beskrivning 36, Uppsala universitet den 25–27 oktober 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Queering critique: Discourse, body, affect
Tommaso M. Milani
Ceci n'est pas une festschrift. Texte zur Angewandten und Romanistischen Sprachwissenschaft für Martin Stegu / Peter Handler, Klaus Kaindl, Holger Wochele (Hrsg.) , Berlin, Logos, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Innehållet i Svensk ordbok utgiven av Svenska Akademien – eller kampen mellan norm och bruk
Emma Sköldberg
Språk och norm. Rapport från ASLA:s symposium Uppsala universitet 21–22 april 2016. Red. av S. Bendegard, U. Melander Marttala & M. Westman, Uppsala, ASLA: Svenska föreningen för tillämpad språkvetenskap , Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Fatal masculinities: A queer look at green violence
Scott Burnett, Tommaso M. Milani
ACME: An International E-Journal for Critical Geographies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Critical geographical queer semiotics
Martin Zebracki, Tommaso M. Milani
ACME: An International E-Journal for Critical Geographies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Finding Individual Word Sense Changes and their Delay in Appearance
Nina Tahmasebi, Thomas Risse
Proceedings of Recent Advances in Natural Language Processing 2017, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Visar 1 - 10 av 1495

Sidansvarig: Webbredaktionen|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?