Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

För anslagstavlan i tiden: Vad händer på svenska anslagstavlor?
Andreas Nord, Johan Järlehed, Christopher Kullenberg
Bianchi, Marco, Håkansson, David, Melander, Björn, Pfister, Linda, Westman, Maria & Östman, Carin (red.), Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017., Uppsala, Institutionen för nordiska språk, Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

A Convergence of Methodologies: Notes on Data-Intensive Humanities Research
Nina Tahmasebi, Niclas Hagen, Daniel Brodén, Mats Malm
Proceedings of the 4th Conference on Digital Humanities in the Nordic Countries , CEUR workshop proceedings, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Exploring the Quality of the Digital Historical Newspaper Archive KubHist
Yvonne Adesam, Dana Dannélls, Nina Tahmasebi
Proceedings of the 4th Conference of The Association Digital Humanities in the Nordic Countries (DHN), Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Colonial intertexts: Discourses, bodies and stranger fetishism in the Brazilian media
Rodrigo Borba, Tommaso M. Milani
Discourse, Context & Media, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Änder har knarkat längre än vi
Kristian Blensenius, Erik Bäckerud, Emma Sköldberg
Språktidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Klippt och skuret. Rekontextualisering i en statlig satsning på kultur för äldre
Malin Sandberg
Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Red. Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 102., Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Typfall och mönsterigenkänning. Konstruktionsbaserad andraspråksundervisning i praktiken
Camilla Håkansson, Benjamin Lyngfelt, Matilda Brasch
Svenskans beskrivning 36, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Institutionella aktörer och terminologiarbete – (om)organisation av terminologiska infrastrukturer i Sverige
Hans Landqvist, Niina Nissilä, Nina Pilke
Poster vid Svenskans beskrivning 37, Åbo Akademi, 8–10 maj 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Kan dagens elever verkligen inte skilja på de och dem?
Lena Lind Palicki, Susanna Karlsson
Svenskans beskrivning 36: Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Redigerad av Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman, Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

”Förslagsvis kunde en ren översättning av de tyska uttrycken användas”. Fackexperter, språkexperter och terminologiska frågor i Sverige 1941–1983
Saga Bendegard, Hans Landqvist, Niina Nissilä, Nina Pilke
Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Red. Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 102, Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 109

Namn Titel Telefon E-post
Yeshalem, Abraham Doktorand 031-786 4547 abraham.yeshalem@svenska.gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Rauer, Alma Universitetsadjunkt 031-786 3806 alma.rauer@gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Nord, Andreas Universitetslektor 031-786 5278 andreas.nord@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Malmberg, Anja Universitetslektor 031-786 3820 anja.malmberg@svenska.gu.se
Randahl, Ann-Christin Universitetslektor 031-786 3687 ann-christin.randahl@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Professor 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Lindahl, Anna Doktorand anna.lindahl@svenska.gu.se
Lindholm, Anna Doktorand 031-786 3687 anna.lindholm@kau.se
Winlund, Anna Universitetsadjunkt 031-786 3903 anna.winlund@gu.se
Schumacher, Anne Systemutvecklare 031-786 4549 anne.schumacher@svenska.gu.se
Matsson, Arild Systemutvecklare 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Wengelin, Åsa Professor 031-786 4909 asa.wengelin@svenska.gu.se
Wallgren Hemlin, Barbro Universitetslektor 031-786 4438 barbro.wallgren-hemlin@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Wikhall, Bodil Utbildningsadministratör 031-786 2520 bodil.wikhall@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 6422 camilla.hakansson@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Doktorand 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Schenström, Carl-Johan Driftansvarig carl-johan.schenstrom@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Themistocleous, Charalambos Forskare 031-786 1078 charalambos.themistocleous@gu.se
Palm, Clara Universitetsadjunkt clara.palm@gu.se
Rosén, Dan Systemutvecklare 031-786 1087 dan.rosen@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Wojahn, Daniel Forskare daniel.wojahn@gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Volodina, Elena Forskare 031-786 5431 elena.volodina@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 3806 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Sköldberg, Emma Universitetslektor 031-786 4429 emma.skoldberg@svenska.gu.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Lindahl, Hedvig Filippa Maria Postdoktor 031-786 4128 filippa.lindahl@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Horn, Greta Projektassistent greta.horn@gu.se
Wallin Nyman, Gunilla Universitetsadjunkt 031-786 5063 gunilla.wallin.nyman@svenska.gu.se
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Västerdal, Ida Doktorand 031-786 5293 ida.vasterdal@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Ivarsson, Ingela Universitetsadjunkt 031-786 4569 ingela.ivarsson@gu.se
Larsson, Isabelle Utbildningsadministratör 031-786 6393 isabelle.larsson@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 109

Visar 1 - 10 av 1722

2019

För anslagstavlan i tiden: Vad händer på svenska anslagstavlor?
Andreas Nord, Johan Järlehed, Christopher Kullenberg
Bianchi, Marco, Håkansson, David, Melander, Björn, Pfister, Linda, Westman, Maria & Östman, Carin (red.), Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017., Uppsala, Institutionen för nordiska språk, Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

A Convergence of Methodologies: Notes on Data-Intensive Humanities Research
Nina Tahmasebi, Niclas Hagen, Daniel Brodén, Mats Malm
Proceedings of the 4th Conference on Digital Humanities in the Nordic Countries , CEUR workshop proceedings, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Exploring the Quality of the Digital Historical Newspaper Archive KubHist
Yvonne Adesam, Dana Dannélls, Nina Tahmasebi
Proceedings of the 4th Conference of The Association Digital Humanities in the Nordic Countries (DHN), Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Colonial intertexts: Discourses, bodies and stranger fetishism in the Brazilian media
Rodrigo Borba, Tommaso M. Milani
Discourse, Context & Media, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Änder har knarkat längre än vi
Kristian Blensenius, Erik Bäckerud, Emma Sköldberg
Språktidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Klippt och skuret. Rekontextualisering i en statlig satsning på kultur för äldre
Malin Sandberg
Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Red. Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 102., Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Typfall och mönsterigenkänning. Konstruktionsbaserad andraspråksundervisning i praktiken
Camilla Håkansson, Benjamin Lyngfelt, Matilda Brasch
Svenskans beskrivning 36, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Institutionella aktörer och terminologiarbete – (om)organisation av terminologiska infrastrukturer i Sverige
Hans Landqvist, Niina Nissilä, Nina Pilke
Poster vid Svenskans beskrivning 37, Åbo Akademi, 8–10 maj 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Kan dagens elever verkligen inte skilja på de och dem?
Lena Lind Palicki, Susanna Karlsson
Svenskans beskrivning 36: Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Redigerad av Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman, Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

”Förslagsvis kunde en ren översättning av de tyska uttrycken användas”. Fackexperter, språkexperter och terminologiska frågor i Sverige 1941–1983
Saga Bendegard, Hans Landqvist, Niina Nissilä, Nina Pilke
Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Red. Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 102, Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 1 - 10 av 1722

Sidansvarig: Webbredaktionen|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?