Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Automated Syntactic Analysis of Language Abilities in Persons with Mild and Subjective Cognitive Impairment
Kristina Lundholm Fors, Kathleen Fraser, Dimitrios Kokkinakis
Building continents of knowledge in oceans of data : the future of co-created eHealth: proceedings of MIE2018, 24-26 April 2018, Gothenburg, Sweden / edited by Adrien Ugon, Daniel Karlsson, Gunnar O. Klein and Anne Moen., Amsterdam, IOS Press, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Tel Aviv as a space of affirmation versus transformation: Language, citizenship, and the politics of sexuality in Israel
Tommaso M. Milani, Erez Levon, Roey Gafter, Iair Or
Linguistic Landscape, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Koala Part-of-Speech and Morphological Tagset for Swedish
Yvonne Adesam, Gerlof Bouma, Richard Johansson
Proceedings of the Seventh Swedish Language Technology Conference (SLTC), Stockholm November 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Eukalyptus Treebank of Written Swedish
Yvonne Adesam, Gerlof Bouma, Richard Johansson, Lars Borin, Markus Forsberg
Proceedings of the Seventh Swedish Language Technology Conference (SLTC), Stockholm November 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Exploring the Quality of the Digital Historical Newspaper Archive KubHist
Yvonne Adesam, Dana Dannélls, Nina Tahmasebi
Proceedings of the Seventh Swedish Language Technology Conference (SLTC), Stockholm November 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Senior citizens and the arts: The construction of purpose in an intertextual chain
Malin Sandberg
Nordic Interdisciplinary Conference on Discourse and Interaction (Nordisco) 5, Århus universitet den 21–23 november 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

”Mer än bara text och ord”: Akademiskt skrivande i utbildningar i socialt arbete och sociologi
Maria Eklund Heinonen, Ingrid Lennartson-Hokkanen, Andreas Nord
Uppsala, Institutionen för nordiska språk, Uppsala universitet, Rapport 2018
Rapport

Att synliggöra vokabulär. En kvantitativ studie av gymnasieelevers skrivuppgifter på svenska inom CLISS-projektets ram.
Elisabeth Ohlsson
Göteborg, Institutionen för svenska språket, Göteborgs universitet, Licentiatsavhandling 2018
Licentiatsavhandling

Personer

Visar 1 - 50 av 107

Namn Titel Telefon E-post
Yeshalem, Abraham Forskare, biträdande 031-786 4547 abraham.yeshalem@svenska.gu.se
Rauer, Alma Universitetsadjunkt 031-786 3806 alma.rauer@gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Nord, Andreas Universitetslektor 031-786 5278 andreas.nord@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Malmberg, Anja Universitetslektor 031-786 3820 anja.malmberg@svenska.gu.se
Randahl, Ann-Christin Universitetslektor 031-786 3687 ann-christin.randahl@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Professor 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Lindholm, Anna Doktorand 031-786 3687 anna.lindholm@kau.se
Winlund, Anna Universitetsadjunkt 031-786 3903 anna.winlund@gu.se
Schumacher, Anne Systemutvecklare 031-786 4549 anne.schumacher@svenska.gu.se
Matsson, Arild Systemutvecklare 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Wallgren Hemlin, Barbro Universitetslektor 031-786 4438 barbro.wallgren-hemlin@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Wikhall, Bodil Utbildnings adm 031-786 2520 bodil.wikhall@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 6422 camilla.hakansson@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Doktorand 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Schenström, Carl-Johan Driftansvarig carl-johan.schenstrom@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Themistocleous, Charalambos Forskare 031-786 1078 charalambos.themistocleous@gu.se
Palm, Clara Universitetsadjunkt clara.palm@gu.se
Rosén, Dan Systemutvecklare 031-786 1087 dan.rosen@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Korpus, Einar Universitetsadjunkt 031-786 4539 einar.korpus@svenska.gu.se
Volodina, Elena Forskare 031-786 5431 elena.volodina@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 3806 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Sköldberg, Emma Universitetslektor 031-786 4429 emma.skoldberg@svenska.gu.se
Lander, Eric Postdoktor eric.lander@svenska.gu.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Lindahl, Filippa Postdoktor 031-786 4128 filippa.lindahl@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Horn, Greta Forskningssjuksköterska greta.horn@gu.se
Wallin Nyman, Gunilla Universitetsadjunkt 031-786 5063 gunilla.wallin.nyman@svenska.gu.se
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Adamsson Eryd, Henrietta Doktorand henrietta.adamsson.eryd@svenska.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Västerdal, Ida Doktorand 031-786 5293 ida.vasterdal@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Ivarsson, Ingela Universitetsadjunkt 031-786 4569 ingela.ivarsson@gu.se
Larsson, Isabelle Utbildnings adm 031-786 6393 isabelle.larsson@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Postdoktor 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Kierkemann, Jenny Administratör 031-786 1074 jenny.kierkemann@gu.se

Visar 1 - 50 av 107

Visar 1 - 10 av 1639

2019

2018

Automated Syntactic Analysis of Language Abilities in Persons with Mild and Subjective Cognitive Impairment
Kristina Lundholm Fors, Kathleen Fraser, Dimitrios Kokkinakis
Building continents of knowledge in oceans of data : the future of co-created eHealth: proceedings of MIE2018, 24-26 April 2018, Gothenburg, Sweden / edited by Adrien Ugon, Daniel Karlsson, Gunnar O. Klein and Anne Moen., Amsterdam, IOS Press, Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Tel Aviv as a space of affirmation versus transformation: Language, citizenship, and the politics of sexuality in Israel
Tommaso M. Milani, Erez Levon, Roey Gafter, Iair Or
Linguistic Landscape, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Koala Part-of-Speech and Morphological Tagset for Swedish
Yvonne Adesam, Gerlof Bouma, Richard Johansson
Proceedings of the Seventh Swedish Language Technology Conference (SLTC), Stockholm November 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Eukalyptus Treebank of Written Swedish
Yvonne Adesam, Gerlof Bouma, Richard Johansson, Lars Borin, Markus Forsberg
Proceedings of the Seventh Swedish Language Technology Conference (SLTC), Stockholm November 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Exploring the Quality of the Digital Historical Newspaper Archive KubHist
Yvonne Adesam, Dana Dannélls, Nina Tahmasebi
Proceedings of the Seventh Swedish Language Technology Conference (SLTC), Stockholm November 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Senior citizens and the arts: The construction of purpose in an intertextual chain
Malin Sandberg
Nordic Interdisciplinary Conference on Discourse and Interaction (Nordisco) 5, Århus universitet den 21–23 november 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

”Mer än bara text och ord”: Akademiskt skrivande i utbildningar i socialt arbete och sociologi
Maria Eklund Heinonen, Ingrid Lennartson-Hokkanen, Andreas Nord
Uppsala, Institutionen för nordiska språk, Uppsala universitet, Rapport 2018
Rapport

Att synliggöra vokabulär. En kvantitativ studie av gymnasieelevers skrivuppgifter på svenska inom CLISS-projektets ram.
Elisabeth Ohlsson
Göteborg, Institutionen för svenska språket, Göteborgs universitet, Licentiatsavhandling 2018
Licentiatsavhandling

Visar 1 - 10 av 1639

Sidansvarig: Webbredaktionen|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?