Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi, lexikografi och fraseologi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Kvantitet i kvalitetens tjänst: verktyg för filologiska studier baserade på Språkbankens historiska material
Klas Hjortstam, Joakim Lilljegren, Anna Helga Hannesdottir
Språkmöte och språkhistoria / Daniel Sävborg, Eva Liina Asu & Anu Laanemets (red.), Tartu, University of Tartu Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Queer counterpoints: Making ‘mistakes’ in loveLife’s ‘Make Your Move’
Tommaso M. Milani, Scott Burnett
Sexualities, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Youth language
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Emergent literacy instruction: 'continua of biliteracy' among newly immigrated adolescents
Anna Winlund
Language and Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

No-go zones in Sweden: The infectious communicability of evil
Tommaso M. Milani
Language, Culture and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Till doms över dom. Och över dom andra. En språkideologisk analys av en språkvårdsdebatt.
Lena Lind Palicki, Susanna Karlsson
HumaNetten, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Creating an Annotated Corpus for Aspect-Based Sentiment Analysis in Swedish
Jacobo Rouces, Lars Borin, Nina Tahmasebi
Proceedings of the 5th conference in Digital Humanities in the Nordic Countries, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Older English Words Are More Polysemous
Aleksandrs Berdicevskis
The Evolution of Language: Proceedings of the 13th International Conference (EvoLang13), Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Personer

Visar 1 - 50 av 111

Namn Titel Telefon E-post
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Kierkemann, Jenny Administratör 031-786 1074 jenny.kierkemann@gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doktorand 031-786 6411 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Eide, Stian Rødven Doktorand 031-786 1083 stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Horn, Greta Doktorand greta.horn@gu.se
Håkansson, Camilla Doktorand 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
Lindahl, Anna Doktorand 031-786 1083 anna.lindahl@svenska.gu.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Sandberg, Malin Doktorand 031-786 3770 malin.sandberg@svenska.gu.se
Thyberg, Kajsa Doktorand 031-786 5293 kajsa.thyberg@svenska.gu.se
Västerdal, Ida Doktorand 031-786 4757 ida.vasterdal@svenska.gu.se
Yeshalem, Abraham Doktorand 031-786 4547 abraham.yeshalem@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se
Christiansson, Lizelotte Ekonomiadministratör 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare 031-786 3681 aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Carlson, Marie Forskare, Professor emerita vid inst för sociologi och arbetsvetenskap marie.carlson@gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt 031-786 4584 markus.forsberg@svenska.gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Tahmasebi, Nina Forskare, Data Science, AI, NLP, lexical semantic change detection, sentiment analysis, digital huma... 031-786 6953 nina.tahmasebi@gu.se
Virk, Shafqat Mumtaz Forskare 031-786 1093 shafqat.virk@svenska.gu.se
Volodina, Elena Forskare 031-786 5431 elena.volodina@svenska.gu.se
Wojahn, Daniel Forskare daniel.wojahn@gu.se
Zechner, Niklas Forskare 031-786 3681 niklas.zechner@gu.se
Andersson, Kristoffer Forskningsingenjör 031-786 4549 kristoffer.andersson@gu.se
Hammarstedt, Martin Forskningsingenjör 031-786 5214 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Olsson, Leif-Jöran Forskningsingenjör 031-786 6415 leif-joran.olsson@svenska.gu.se
Rosén, Dan Forskningsingenjör 031-786 1087 dan.rosen@svenska.gu.se
Roxendal, Johan Forskningsingenjör 031-786 5214 johan.roxendal@svenska.gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 4549 anne.schumacher@svenska.gu.se
Uppström, Jonatan Forskningsingenjör 031-786 4529 jonatan.uppstrom@svenska.gu.se
Öhrman, Maria Forskningsingenjör 031-786 4529 maria.ohrman@svenska.gu.se
Lindström, Sven Kommunikatör 031-786 4531 sven.lindstrom@svenska.gu.se
Sjöström, Linda Personaladministratör 031-786 5058 linda.sjostrom@svenska.gu.se
Køhler Mortensen, Kristine Postdoktor, Doktor kristine.kohler.mortensen@gu.se
Lindahl, Filippa Postdoktor 031-786 4128 filippa.lindahl@svenska.gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor elisabet.engdahl@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 111

Visar 11 - 20 av 1833

2020

Supervised OCR Post-Correction of Historical Swedish Texts: What Role Does the OCR System Play?
Dana Dannélls, Persson Simon
Digital Humanities in the Nordic countries (DHN), CEUR, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Making the threatening other laughable: Ambiguous performances of urban vernaculars in Swedish media
Rickard Jonsson, Anna Gradin Franzén, Tommaso M. Milani
Language and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Language ideology and public discourse
Tommaso M. Milani
The Concise Encyclopedia of Applied Linguistics ed. by Carol Chapelle, Hoboken, Wiley Blackwell, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Tiden ur spel
Kristian Blensenius, Per Klang
Språktidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Standardization as Sociolinguistic Change: A Transversal Study of Three Traditional Dialect Areas
Marie Maegaard, Malene Monka, Kristine Køhler Mortensen, Andreas Candefors Stæhr
New York and London, Routledge, Bok 2020
Bok

The meanings of list constructions: Explicating interactional polysemy
Susanna Karlsson
Ethnopragmatics and Semantic Analysis Vol 1 edited by Kerry Mullan, Bert Peeters, and Lauren Sadow, Singapore, Springer Nature, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The semiotics of spatial turbulence: Re/deterritorializing Israel-Palestine at a South African University
Natalija Cerimaj, Tommaso M. Milani, E. Dimitris Kitis
Reterritorializing Linguistic Landscapes: Questioning Boundaries and Opening Spaces ed. by David Malinowski and Stefania Tufi, London, Bloomsbury, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

2019

Working together towards an ideal infrastructure for language learner corpora
Egon Stemle, Adriane Boyd, Maarten Janssen, Nives Mikelić Preradović, Alexandr Rosen et al.
Widening the Scope of Learner Corpus Research. Selected papers from the fourth Learner Corpus Research Conference. Corpora and Language in Use – Proceedings 5, Louvain-la-Neuve: Presses universitaires de Louvain, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 11 - 20 av 1833

Sidansvarig: Sven Lindström|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://svenska.gu.se/om-oss/?sortBy=employmentPosition,lastName,firstName&selectedTab=2&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fsvenska.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FpublicationPageNumber%3D2%26selectedTab%3D3%26sortBy%3DemploymentPosition%2ClastName%2CfirstName%26tipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fsvenska.gu.se%252Fenglish%252Fabout-us%252F%253Fprint%253Dtrue%2526feedbackForm%253Dtrue%2526returnAddress%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fsvenska.gu.se%25252Fenglish%25252Fabout-us%25252F%25253FlanguageId%25253D100001%2526recipientName%253DWebbredaktionen%2526encodedEmail%253Dd2ViYnJlZGFrdGlvbmVuQHN2ZW5za2EuZ3Uuc2U%2526languageId%253D100001%26print%3Dtrue%26feedbackForm%3Dtrue%26encodedEmail%3Dd2ViYnJlZGFrdGlvbmVuQHN2ZW5za2EuZ3Uuc2U%26languageId%3D100001&publicationPageNumber=2&tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fsvenska.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3Fprint%3Dtrue%26feedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fsvenska.gu.se%252Fenglish%252Fabout-us%252F%253FlanguageId%253D100001%26recipientName%3DWebbredaktionen%26encodedEmail%3Dd2ViYnJlZGFrdGlvbmVuQHN2ZW5za2EuZ3Uuc2U%26languageId%3D100001&feedbackForm=true&encodedEmail=d2ViYnJlZGFrdGlvbmVuQHN2ZW5za2EuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-04-03