Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi, lexikografi och fraseologi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Making the threatening other laughable: Ambiguous performances of urban vernaculars in Swedish media
Rickard Jonsson, Anna Gradin Franzén, Tommaso M. Milani
Language and Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Language ideology and public discourse
Tommaso M. Milani
The Concise Encyclopedia of Applied Linguistics ed. by Carol Chapelle, Hoboken, Wiley Blackwell, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Tiden ur spel
Kristian Blensenius, Per Klang
Språktidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Standardization as Sociolinguistic Change: A Transversal Study of Three Traditional Dialect Areas
Marie Maegaard, Malene Monka, Kristine Køhler Mortensen, Andreas Candefors Stæhr
New York and London, Routledge, Bok 2020
Bok

The meanings of list constructions: Explicating interactional polysemy
Susanna Karlsson
Ethnopragmatics and Semantic Analysis Vol 1 edited by Kerry Mullan, Bert Peeters, and Lauren Sadow, Singapore, Springer Nature, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The semiotics of spatial turbulence: Re/deterritorializing Israel-Palestine at a South African University
Natalija Cerimaj, Tommaso M. Milani, E. Dimitris Kitis
Reterritorializing Linguistic Landscapes: Questioning Boundaries and Opening Spaces ed. by David Malinowski and Stefania Tufi, London, Bloomsbury, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Youth styles
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Building a Diachronic and Contrastive Parallel Corpus – and an Intended Application in the Form of a Study of Germanic Complex Verb Constructions
Gerlof Bouma, Evie Coussé, Dirk-Jan de Kooter, Nicoline van der Sijs
Digital Humanities 2019, 9 -12 July 2019, Utrecht, the Netherlands, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Introduction: New perspectives on diachronic syntax in North Germanic
David Håkansson, Erik Magnusson Petzell, Elisabet Engdahl
Nordic Journal of Linguistics, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

THE READING DEVELOPMENT OF SWEDISH L2 MIDDLE SCHOOL STUDENTS AND ITS RELATION TO READING STRATEGY USE
Anna Lindholm, M. Tengberg
Reading Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 116

Namn Titel Telefon E-post
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Kierkemann, Jenny Administratör 031-786 1074 jenny.kierkemann@gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doktorand 031-786 6411 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Eide, Stian Rødven Doktorand 031-786 1083 stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Horn, Greta Doktorand greta.horn@gu.se
Håkansson, Camilla Doktorand 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
Lindahl, Anna Doktorand 031-786 1083 anna.lindahl@svenska.gu.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Sandberg, Malin Doktorand 031-786 3770 malin.sandberg@svenska.gu.se
Thyberg, Kajsa Doktorand 031-786 5293 kajsa.thyberg@svenska.gu.se
Västerdal, Ida Doktorand 031-786 4757 ida.vasterdal@svenska.gu.se
Yeshalem, Abraham Doktorand 031-786 4547 abraham.yeshalem@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se
Christiansson, Lizelotte Ekonomiadministratör 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare 031-786 3681 aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Carlson, Marie Forskare, Professor emerita vid inst för sociologi och arbetsvetenskap marie.carlson@gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt 031-786 4584 markus.forsberg@svenska.gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Lundholm Fors, Kristina Forskare 031-786 1078 kristina.lundholm@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Tahmasebi, Nina Forskare 031-786 6953 nina.tahmasebi@gu.se
Virk, Shafqat Mumtaz Forskare 031-786 1093 shafqat.virk@svenska.gu.se
Volodina, Elena Forskare 031-786 5431 elena.volodina@svenska.gu.se
Wojahn, Daniel Forskare daniel.wojahn@gu.se
Zechner, Niklas Forskare 031-786 3681 niklas.zechner@gu.se
Andersson, Kristoffer Forskningsingenjör 031-786 4549 kristoffer.andersson@gu.se
Hammarstedt, Martin Forskningsingenjör 031-786 5214 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Olsson, Leif-Jöran Forskningsingenjör 031-786 6415 leif-joran.olsson@svenska.gu.se
Rosén, Dan Forskningsingenjör 031-786 1087 dan.rosen@svenska.gu.se
Roxendal, Johan Forskningsingenjör 031-786 5214 johan.roxendal@svenska.gu.se
Schenström, Carl-Johan Forskningsingenjör carl-johan.schenstrom@svenska.gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 1087 anne.schumacher@svenska.gu.se
Uppström, Jonatan Forskningsingenjör 031-786 4529 jonatan.uppstrom@svenska.gu.se
Öhrman, Maria Forskningsingenjör 031-786 4529 maria.ohrman@svenska.gu.se
Lindström, Sven Kommunikatör 031-786 4531 sven.lindstrom@svenska.gu.se
Sjöström, Linda Personaladministratör 031-786 5058 linda.sjostrom@svenska.gu.se
Blensenius, Kristian Postdoktor 031-786 2937 kristian.blensenius@gu.se
Køhler Mortensen, Kristine Postdoktor, Doktor kristine.kohler.mortensen@gu.se
Lindahl, Hedvig Filippa Maria Postdoktor 031-786 4128 filippa.lindahl@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 116

Visar 81 - 90 av 1817

2019

Vilka är det som bidrar med ordboksartiklar till Folkmun.se?
Emma Sköldberg, Lena Wenner
Språk i Norden, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Det i svenskan – referentiellt eller icke-referentiellt? Att klassificera mindre tydliga fall av referentialitet
Kajsa Thyberg
Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Red. Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 102., Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Folkmun.se: A Study of a User-Generated Dictionary of Swedish
Emma Sköldberg, Lena Wenner
International Journal of Lexicography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Crossing boundaries: Visceral landscapes of Israeli nationalism
Tommaso M. Milani, E. Levon, R. Glocer
Sociolinguistic Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Klippt och skuret. Rekontextualisering i en statlig satsning på kultur för äldre
Malin Sandberg
Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Red. Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 102., Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet , Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Evaluation and refinement of an enhanced OCR process for mass digitisation.
Dana Dannélls, Torsten Johansson, Lars Björk
Proceedings of the Digital Humanities in the Nordic Countries 4th Conference (DHN 2019), Copenhagen, Denmark, March 5-8, 2019. Edited by: Costanza Navarretta, Manex Agirrezabal, Bente Maegaard, Copenhagen, University of Copenhagen, Faculty of Humanities, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

För anslagstavlan i tiden: Vad händer på svenska anslagstavlor?
Andreas Nord, Johan Järlehed, Christopher Kullenberg
Bianchi, Marco, Håkansson, David, Melander, Björn, Pfister, Linda, Westman, Maria & Östman, Carin (red.), Svenskans beskrivning 36. Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017., Uppsala, Institutionen för nordiska språk, Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Lärka: From Language Learning Platform to Infrastructure for Research on Language Learning
David Alfter, Lars Borin, Ildikó Pilán, Therese Lindström Tiedemann, Elena Volodina
Linköping Electronic Conference Proceedings, Linköping, Linköping University Press, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 81 - 90 av 1817

Sidansvarig: Jessica Oscarsson|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://svenska.gu.se/om-oss/?sortBy=employmentPosition,lastName,firstName&selectedTab=2&publicationPageNumber=9&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fsvenska.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3FfeedbackForm%3Dtrue%26returnAddress%3Dhttp%253A%252F%252Fsvenska.gu.se%252Fenglish%252Fabout-us%252F%253Fprint%253Dtrue%2526sortBy%253DlastName%252CfirstName%2526selectedTab%253D2%2526publicationPageNumber%253D8%2526languageId%253D100001%26recipientName%3DWebbredaktionen%26encodedEmail%3Dd2ViYnJlZGFrdGlvbmVuQHN2ZW5za2EuZ3Uuc2U%26print%3Dtrue%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26selectedTab%3D2%26publicationPageNumber%3D8%26languageId%3D100001&feedbackForm=true&returnAddress=http%3A%2F%2Fsvenska.gu.se%2Fenglish%2Fabout-us%2F%3Fprint%3Dtrue%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26selectedTab%3D2%26publicationPageNumber%3D8%26languageId%3D100001&recipientName=Webbredaktionen&encodedEmail=d2ViYnJlZGFrdGlvbmVuQHN2ZW5za2EuZ3Uuc2U
Utskriftsdatum: 2020-01-22