Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

The semiotics of spatial turbulence: Re/deterritorializing Israel-Palestine at a South African University
Natalija Cerimaj, Tommaso M. Milani, E. Dimitris Kitis
Reterritorializing Linguistic Landscapes: Questioning Boundaries and Opening Spaces ed. by David Malinowski and Stefania Tufi, London, Bloomsbury, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Youth styles
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

LEGATO: A flexible lexicographic annotation tool.
David Alfter, Therese Lindström Tiedemann, Elena Volodina
Linköping Electronic Conference Proceedings, Linköping university, Linköping University Electronic Press, Linköpings universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

SVALA: Annotation of Second-Language Learner Text Based on Mostly Automatic Alignment of Parallel Corpora
Mats Wirén, Arild Matsson, Dan Rosén, Elena Volodina
CLARIN-2018 post-conference volume, Linköpings universitet, Linköping University Electronic Press, Linköpings universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Working together towards an ideal infrastructure for language learner corpora
Egon Stemle, Adriane Boyd, Maarten Janssen, Nives Mikelić Preradović, Alexandr Rosen et al.
Widening the Scope of Learner Corpus Research. Selected papers from the fourth Learner Corpus Research Conference. Corpora and Language in Use – Proceedings 5, Louvain-la-Neuve: Presses universitaires de Louvain, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

SVALA: an Annotation Tool for Learner Corpora generating parallel texts
Elena Volodina, Arild Matsson, Dan Rosén, Mats Wirén
Proceedings of Learner Corpus Research conference (LCR-2019), Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Issue Salience on Twitter During Swedish Party Leaders’ Debates
Linn Sandberg, Ulf Bjereld, Karina Bunyik, Markus Forsberg, Richard Johansson
Nordicom Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The SweLL Language Learner Corpus: From Design to Annotation
Elena Volodina, Lena Granstedt, Arild Matsson, Beáta Megyesi, Ildikó Pilán et al.
Northern European Journal of Language Technology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Meeting the Greenlandic people – Mediated intersections of colonial power, race and sexuality
Kristine Køhler Mortensen, Marie Maegaard
Discourse, Context & Media, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 112

Namn Titel Telefon E-post
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Almroth, Klas Universitetsadjunkt klas.almroth@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Kristoffer Forskningsingenjör 031-786 4549 kristoffer.andersson@gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Andersson, Sören Universitetsadjunkt 031-786 4156 soren.andersson@svenska.gu.se
Andersson Lilja, Peter Universitetslektor 031-786 4647 peter.andersson.lilja@svenska.gu.se
Andreasson, Maia Universitetslektor 031-786 4202 maia.andreasson@svenska.gu.se
Antonsson, Malin Forskare 031-786 1078 malin.antonsson@neuro.gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare 031-786 3681 aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Blensenius, Kristian Postdoktor 031-786 2937 kristian.blensenius@gu.se
Bodelson, Ulla Universitetsadjunkt 031-786 3818 ulla.bodelson@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Byrman, Ylva Universitetsadjunkt 031-786 5298 ylva.byrman@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doktorand 031-786 6411 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 3806 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Carlson, Marie Forskare, Professor emerita vid inst för sociologi och arbetsvetenskap marie.carlson@gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Christiansson, Lizelotte Ekonomiadministratör 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Eide, Stian Rødven Doktorand 031-786 1083 stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Eklöf Brunnander, Susanne Studievägledare 031-786 5093 susanne.eklof.brunnander@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Ericsson, Stina Professor, Viceprefekt 031-786 5282 stina.ericsson@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt 031-786 4584 markus.forsberg@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Hammarstedt, Martin Forskningsingenjör 031-786 5214 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Professor 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Hansen, Kirsti Universitetslektor 031-786 4538 kirsti.hansen@svenska.gu.se
Helgesson, Karin Universitetslektor, Prefekt 031-786 5283 karin.helgesson@svenska.gu.se
Holmberg, Per Professor 031-786 4468 per.holmberg@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Horn, Greta Doktorand greta.horn@gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 6422 camilla.hakansson@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Doktorand 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Jonsson, Annkatrin Universitetsadjunkt annkatrin.jonsson@svenska.gu.se
Karlsson, Susanna Universitetslektor, Studierektor 031-786 3051 susanna.karlsson@svenska.gu.se
Kierkemann, Jenny Administratör 031-786 1074 jenny.kierkemann@gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
Køhler Mortensen, Kristine Postdoktor, Doktor kristine.kohler.mortensen@gu.se

Visar 1 - 50 av 112

Visar 51 - 60 av 1769

2019

Multilingual prediction of Alzheimer’s disease through domain adaptation and concept-based language modelling
Kathleen Fraser, Nicklas Linz, Kristina Lundholm Fors, Frank Rudzicz, Alexandra König et al.
Proceedings of the Annual Conference of the North American Chapter of the Association for Computational Linguistics., Minneapolis, Minnesota. United States., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Temporal Analysis of Semantic Verbal Fluency Tasks in Persons with Subjective and Mild Cognitive Impairment.
Nicklas Linz, Kristina Lundholm Fors, Hali Lindsay, Marie Eckerström, Jan Alexandersson et al.
Sixth Workshop on Computational Linguistics and Clinical Psychology: Reconciling Outcomes. Minneapolis, USA, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Still the same?–Self-identity dilemmas when living with post-stroke aphasia in a digitalised society
Helena Taubner, Malin Hallén, Åsa Wengelin
Aphasiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combining keystroke logging with other methods: Towards an experimental environment for writing process research
Åsa Wengelin
Observing writing: Insights from keystroke logging and handwriting / Edited by Eva Lindgren, Kirk Sullivan, Leiden, Brill, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Exploring the Quality of the Digital Historical Newspaper Archive KubHist
Yvonne Adesam, Dana Dannélls, Nina Tahmasebi
Proceedings of the 4th Conference of The Association Digital Humanities in the Nordic Countries (DHN), Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Änder har knarkat längre än vi
Kristian Blensenius, Erik Bäckerud, Emma Sköldberg
Språktidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2019
Artikel i övriga tidskrifter

Typfall och mönsterigenkänning. Konstruktionsbaserad andraspråksundervisning i praktiken
Camilla Håkansson, Benjamin Lyngfelt, Matilda Brasch
Svenskans beskrivning 36, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Institutionella aktörer och terminologiarbete – (om)organisation av terminologiska infrastrukturer i Sverige
Hans Landqvist, Niina Nissilä, Nina Pilke
Poster vid Svenskans beskrivning 37, Åbo Akademi, 8–10 maj 2019, Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Kan dagens elever verkligen inte skilja på de och dem?
Lena Lind Palicki, Susanna Karlsson
Svenskans beskrivning 36: Förhandlingar vid trettiosjätte sammankomsten. Uppsala 25–27 oktober 2017. Redigerad av Marco Bianchi, David Håkansson, Björn Melander, Linda Pfister, Maria Westman & Carin Östman, Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 51 - 60 av 1769

Sidansvarig: Jessica Oscarsson|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?