Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi, lexikografi och fraseologi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Folkmun.se: A Study of a User-Generated Dictionary of Swedish
Emma Sköldberg, Lena Wenner
International Journal of Lexicography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Material Philology Meets Digital Onomastic Lexicography: The NordiCon Database of Medieval Nordic Personal Names in Continental Sources
Michelle Waldispühl, Dana Dannélls, Lars Borin
Proceedings of The 12th Language Resources and Evaluation Conference, Marseille, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Språkkrav som migrationspolitiskt verktyg
Maria Rydell, Tommaso M. Milani
Perspektiv på skolans problem Vad säger forskningen?, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Training a Swedish Constituency Parser on Six Incompatible Treebanks
Richard Johansson, Yvonne Adesam
Proceedings of the 12th International Conference on Language Resources and Evaluation (LREC 2020), European Language Resources Association (ELRA), Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Making the threatening other laughable: Ambiguous performances of urban vernaculars in Swedish media
Rickard Jonsson, Anna Gradin Franzén, Tommaso M. Milani
Language & Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Diachronic Treebank of Russian Spanning More Than a Thousand Years
Aleksandrs Berdicevskis, Hanne Eckhoff
Proceedings of the 12th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC 2020), pp. 5253–5258, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Profession, praktikfält och pengar
Anna Nordenstam, Per Holmberg
Litteraturdidaktik : Språkämnen i samverkan / Ylva Lindberg och Anette Svensson (red.)., Stockholm, Natur och kultur, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Om sexuell läggning och könsidentitet i en enspråkig svensk ordbok
Stellan Petersson, Emma Sköldberg
Kontroversielle ord i nordiske ordbøker. Symposium, Lysebu, 20–22 februari 2020. Nordisk forening for leksikografi. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Faarlund, Jan Terje: The Syntax of Mainland Scandinavian
Elisabet Engdahl
Norsk lingvistisk tidsskrift, Recension 2020
Recension

Personer

Visar 51 - 100 av 112

Namn Titel Telefon E-post
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
Køhler Mortensen, Kristine Postdoktor, Doktor kristine.kohler.mortensen@gu.se
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Larsson, Isabelle Utbildningsadministratör 031-786 6393 isabelle.larsson@svenska.gu.se
Larsson, Lina Universitetsadjunkt lina.larsson@gu.se
Larsson Tannerud, Kerstin Universitetsadjunkt 031-786 5225 kerstin.larsson.tannerud@svenska.gu.se
Lindahl, Anna Doktorand 031-786 1083 anna.lindahl@svenska.gu.se
Lindahl, Filippa Postdoktor 031-786 4128 filippa.lindahl@svenska.gu.se
Lindfors, Maja Universitetslektor maja.lindfors@svenska.gu.se
Lindström, Sven Kommunikatör 031-786 4531 sven.lindstrom@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Malmberg, Anja Universitetslektor 031-786 3820 anja.malmberg@svenska.gu.se
Martens, Monica Systemutvecklare 031-786 4598 monica.martens@gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Milani, Tommaso Professor, Proprefekt 031-786 4418 tommaso.milani@svenska.gu.se
Mohammed, Yousuf Ali Systemutvecklare yousuf.ali.mohammed@svenska.gu.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Nilsson, Sara Universitetsadjunkt sara.nilsson@svenska.gu.se
Nord, Andreas Universitetslektor 031-786 5278 andreas.nord@svenska.gu.se
Nordenfors, Mikael Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 6421 mikael.nordenfors@svenska.gu.se
Nyberg, Monica Universitetsadjunkt 031-786 4547 monica.nyberg@svenska.gu.se
Nyman, Cecilia Projektassistent cecilia.nyman@gu.se
Olsson, Leif-Jöran Forskningsingenjör 031-786 6415 leif-joran.olsson@svenska.gu.se
Olvegård, Charlotta Universitetslektor 031-786 6412 lotta.olvegard@svenska.gu.se
Palm, Clara Universitetsadjunkt clara.palm@gu.se
Petersson, Anne-Charlotte Utbildningsadministratör 031-786 2520 anne-charlotte.petersson@svenska.gu.se
Petersson, Stellan Universitetsadjunkt 031-786 2958 stellan.petersson@svenska.gu.se
Prentice, Julia Universitetslektor 031-786 2592 julia.prentice@svenska.gu.se
Randahl, Ann-Christin Universitetslektor 031-786 3687 ann-christin.randahl@svenska.gu.se
Rauer, Alma Universitetsadjunkt 031-786 3806 alma.rauer@gu.se
Rogström, Lena Universitetslektor 031-786 4869 lena.rogstroem@svenska.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Rosén, Dan Forskningsingenjör 031-786 1087 dan.rosen@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Roxendal, Johan Forskningsingenjör 031-786 5214 johan.roxendal@svenska.gu.se
Rudebeck, Lisa Projektassistent lisa.rudebeck@gu.se
Rydenvald, Marie Universitetslektor, Studierektor 031-786 2680 marie.rydenvald@svenska.gu.se
Rydstedt, Rudolf Universitetsadjunkt 031-786 4463 rudolf.rydstedt@svenska.gu.se
Sandberg, Malin Doktorand 031-786 3770 malin.sandberg@svenska.gu.se
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 4549 anne.schumacher@svenska.gu.se
Sjöberg, Robert Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 4467 robert.sjoberg@svenska.gu.se
Sjöström, Linda Personaladministratör 031-786 5058 linda.sjostrom@svenska.gu.se
Sköldberg, Emma Universitetslektor 031-786 4429 emma.skoldberg@svenska.gu.se
Steen, Victoria Universitetsadjunkt victoria.steen@gu.se
Tahmasebi, Nina Forskare, Data Science, AI, NLP, lexical semantic change detection, sentiment analysis, digital huma... 031-786 6953 nina.tahmasebi@gu.se
Thyberg, Kajsa Doktorand 031-786 5293 kajsa.thyberg@svenska.gu.se
Uppström, Jonatan Forskningsingenjör 031-786 4529 jonatan.uppstrom@svenska.gu.se
Virk, Shafqat Mumtaz Forskare 031-786 1093 shafqat.virk@svenska.gu.se
Volodina, Elena Forskare 031-786 5431 elena.volodina@svenska.gu.se

Visar 51 - 100 av 112

Visar 1 - 10 av 1849

2020

Folkmun.se: A Study of a User-Generated Dictionary of Swedish
Emma Sköldberg, Lena Wenner
International Journal of Lexicography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Material Philology Meets Digital Onomastic Lexicography: The NordiCon Database of Medieval Nordic Personal Names in Continental Sources
Michelle Waldispühl, Dana Dannélls, Lars Borin
Proceedings of The 12th Language Resources and Evaluation Conference, Marseille, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Språkkrav som migrationspolitiskt verktyg
Maria Rydell, Tommaso M. Milani
Perspektiv på skolans problem Vad säger forskningen?, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Training a Swedish Constituency Parser on Six Incompatible Treebanks
Richard Johansson, Yvonne Adesam
Proceedings of the 12th International Conference on Language Resources and Evaluation (LREC 2020), European Language Resources Association (ELRA), Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Making the threatening other laughable: Ambiguous performances of urban vernaculars in Swedish media
Rickard Jonsson, Anna Gradin Franzén, Tommaso M. Milani
Language & Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Diachronic Treebank of Russian Spanning More Than a Thousand Years
Aleksandrs Berdicevskis, Hanne Eckhoff
Proceedings of the 12th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC 2020), pp. 5253–5258, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Profession, praktikfält och pengar
Anna Nordenstam, Per Holmberg
Litteraturdidaktik : Språkämnen i samverkan / Ylva Lindberg och Anette Svensson (red.)., Stockholm, Natur och kultur, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Om sexuell läggning och könsidentitet i en enspråkig svensk ordbok
Stellan Petersson, Emma Sköldberg
Kontroversielle ord i nordiske ordbøker. Symposium, Lysebu, 20–22 februari 2020. Nordisk forening for leksikografi. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Faarlund, Jan Terje: The Syntax of Mainland Scandinavian
Elisabet Engdahl
Norsk lingvistisk tidsskrift, Recension 2020
Recension

Visar 1 - 10 av 1849

Sidansvarig: Sven Lindström|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?