Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Lundgrensgatan 1B, 412 56 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi och lexikografi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

The meanings of list constructions: Explicating interactional polysemy
Susanna Karlsson
Ethnopragmatics and Semantic Analysis Vol 1 edited by Kerry Mullan, Bert Peeters, and Lauren Sadow, Singapore, Springer Nature, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The semiotics of spatial turbulence: Re/deterritorializing Israel-Palestine at a South African University
Natalija Cerimaj, Tommaso M. Milani, E. Dimitris Kitis
Reterritorializing Linguistic Landscapes: Questioning Boundaries and Opening Spaces ed. by David Malinowski and Stefania Tufi, London, Bloomsbury, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Youth styles
Rickard Jonsson, Henning Årman, Tommaso M. Milani
Routledge handbook of linguistic ethnography ed. by Karin Tusting, London, Routledge, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

From river to bank: The importance of sense-based graded word lists
David Alfter, Elena Volodina
EUROCALL 2019 - CALL and Complexity, Book of Abstracts, Louvain-la-Neuve, Belgium, 28-31 August 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

LEGATO: A flexible lexicographic annotation tool.
David Alfter, Therese Lindström Tiedemann, Elena Volodina
Linköping Electronic Conference Proceedings, No. 167, NEAL Proceedings of the 22nd Nordic Conference on Computational Linguistics (NoDaLiDa), September 30-October 2, Turku, Finland Editor(s): Mareike Hartman and Barbara Plank, Linköping university, Linköping University Electronic Press, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Interconnecting lexical resources and word alignment: How do learners get on with particle verbs?
David Alfter, Johannes Graën
Linköping Electronic Conference Proceeding, No. 167, NEAL Proceedings of the 22nd Nordic Conference on Computational Linguistics (NoDaLiDa), September 30-October 2, Turku, Finland / Editor(s): Mareike Hartman and Barbara Plank, Linköping university, Linköping University Electronic Press, Linköpings universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Issue Salience on Twitter During Swedish Party Leaders’ Debates
Linn Sandberg, Ulf Bjereld, Karina Bunyik, Markus Forsberg, Richard Johansson
Nordicom Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Questionnaire Instrumentation for Strategic Vocabulary Learning in the Swedish as a Second Language Learning Context
Richard LaBontee
Studies in Second Language Learning and Teaching, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Working together towards an ideal infrastructure for language learner corpora
Egon Stemle, Adriane Boyd, Maarten Janssen, Nives Mikelić Preradović, Alexandr Rosen et al.
Widening the Scope of Learner Corpus Research. Selected papers from the fourth Learner Corpus Research Conference. Corpora and Language in Use – Proceedings 5, Louvain-la-Neuve: Presses universitaires de Louvain, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 112

Namn Titel Telefon E-post
Yeshalem, Abraham Doktorand 031-786 4547 abraham.yeshalem@svenska.gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare 031-786 3681 aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Rauer, Alma Universitetsadjunkt 031-786 3806 alma.rauer@gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Nord, Andreas Universitetslektor 031-786 5278 andreas.nord@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Malmberg, Anja Universitetslektor 031-786 3820 anja.malmberg@svenska.gu.se
Randahl, Ann-Christin Universitetslektor 031-786 3687 ann-christin.randahl@svenska.gu.se
Gunnarsdotter Grönberg, Anna Universitetslektor 031-786 4536 anna.gronberg@svenska.gu.se
Hannesdóttir, Anna Professor 031-786 4466 anna.hannesdottir@svenska.gu.se
Lindahl, Anna Doktorand 031-786 1083 anna.lindahl@svenska.gu.se
Lindholm, Anna Doktorand 031-786 3687 anna.lindholm@kau.se
Winlund, Anna Universitetsadjunkt 031-786 3903 anna.winlund@gu.se
Petersson, Anne-Charlotte Utbildningsadministratör 031-786 2520 anne-charlotte.petersson@gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 1087 anne.schumacher@svenska.gu.se
Jonsson, Annkatrin Universitetsadjunkt annkatrin.jonsson@svenska.gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Wengelin, Åsa Professor 031-786 4909 asa.wengelin@svenska.gu.se
Wallgren Hemlin, Barbro Universitetslektor 031-786 4438 barbro.wallgren-hemlin@svenska.gu.se
Lyngfelt, Benjamin Professor 031-786 4472 benjamin.lyngfelt@svenska.gu.se
Wikhall, Bodil Utbildningsadministratör 031-786 2520 bodil.wikhall@bioenv.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Universitetsadjunkt 031-786 6422 camilla.hakansson@svenska.gu.se
Håkansson, Camilla Doktorand 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Carlund, Carina Universitetsadjunkt 031-786 2559 carina.carlund@svenska.gu.se
Schenström, Carl-Johan Forskningsingenjör carl-johan.schenstrom@svenska.gu.se
Engwall, Carl Universitetsadjunkt 031-786 3866 carl.engwall@svenska.gu.se
Themistocleous, Charalambos Forskare charalambos.themistocleous@gu.se
Palm, Clara Universitetsadjunkt clara.palm@gu.se
Rosén, Dan Forskningsingenjör 031-786 1087 dan.rosen@svenska.gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Wojahn, Daniel Forskare daniel.wojahn@gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Volodina, Elena Forskare 031-786 5431 elena.volodina@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor elisabet.engdahl@svenska.gu.se
Andersson, Elisabeth Studievägledare 031-786 4469 elisabeth.andersson@svenska.gu.se
Carlfjord, Emma Universitetsadjunkt 031-786 3806 emma.carlfjord@svenska.gu.se
Sköldberg, Emma Universitetslektor 031-786 4429 emma.skoldberg@svenska.gu.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Lindahl, Hedvig Filippa Maria Postdoktor 031-786 4128 filippa.lindahl@svenska.gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Horn, Greta Doktorand greta.horn@gu.se
Wallin Nyman, Gunilla Universitetsadjunkt 031-786 5063 gunilla.wallin.nyman@svenska.gu.se
Landqvist, Hans Universitetslektor 031-786 4546 hans.landqvist@svenska.gu.se
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Rosenkvist, Henrik Professor 031-786 5156 henrik.rosenkvist@svenska.gu.se
Västerdal, Ida Doktorand 031-786 4757 ida.vasterdal@svenska.gu.se
Grahn, Inga-Lill Universitetslektor 031-786 5917 inga-lill.grahn@svenska.gu.se
Larsson, Isabelle Utbildningsadministratör 031-786 6393 isabelle.larsson@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 112

Visar 1741 - 1750 av 1773

1997

Alfabetisering - på vems villkor?
Qarin Franker
Andersson, A-B, Enström, I, Källström, R &Nauclér, K (red.), Svenska som andraspråk och andra språk. Festskrift till Gunnar Tingbjörn. , Göteborg, Institutionen för svenska språket, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 1997
Kapitel i bok

Textlingvistisk analys av författningstexter - en pilotstudie
Hans Landqvist
Wilske, D. (red.), Fackspråk och översättningsteori. VAKKI-symposium XVII. (Publikationer av forskargruppen för översättningsteori och fackspråk vid Vasa universitet 22.), Paper i proceeding 1997
Paper i proceeding

"Memma", "semlor" och "örfilar". Är finlandssvenska ett eget språk?
Hans Landqvist
Vad menar de egentligen? (Humanistdag-boken 10), Artikel i övriga tidskrifter 1997
Artikel i övriga tidskrifter

"Straff" och "påföljd". Om pressens användning av två termer under tre decennier
Hans Landqvist
Språk och stil, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1997
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Språk, identitet och livsstil bland ungdomar i en svensk småstad
Anna Gunnarsdotter Grönberg
Ungdom, språk og identitet. Rapport från et nettverksmøte, Paper i proceeding 1997
Paper i proceeding

"Att prata är sexigt!" Konferens om språk och kön i Norden
Anna Gunnarsdotter Grönberg
Feministiskt perspektiv, Forskningsöversiktsartikel 1997
Forskningsöversiktsartikel

1996

Om facktermer utanför fackspråket – exemplet "straff" och "påföljd"
Hans Landqvist
Tyst, nu talar jag! Tradition, information och humanister. Humanistdag-boken nr 9, Göteborg, Humanistiska fakultetsnämnden, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 1996
Kapitel i bok

"Dôna, svina tjötta" Om ungdomsspråket i göteborgsregionen
Anna Gunnarsdotter Grönberg
Tradition, information och humanister. Humanistdag-boken nr 9, Artikel i övriga tidskrifter 1996
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 1741 - 1750 av 1773

Sidansvarig: Jessica Oscarsson|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?