Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för svenska språket

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för svenska språket
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.svenska.gu.se
Epost: svenska.exp@svenska.gu.se

Prefekt: Karin Helgesson

Om enheten

På institutionen för svenska språket kan du läsa svenska och svenska som andraspråk. Du kan också välja att fördjupa dig i någon del, till exempel skriva eller retorik. Om du är nyfiken på våra grannspråk kan du dessutom läsa danska. Vi ger kurser i svenska och i svenska som andraspråk inom lärarprogrammet. Vi har även ett stort utbud av uppdragskurser som kompetensutveckling.

Vid institutionen bedriver vi utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå. Det finns tre forskarutbildningsämnen som leder till doktorsexamen:

  • Nordiska språk
  • Språkvetenskaplig databehandling
  • Svenska som andraspråk


Vid institutionen forskar vi också inom många områden. För närvarande utmärker sig fem profilområden:

  • Grammatik
  • Lexikologi, lexikografi och fraseologi
  • Språkteknologi
  • Svenska som andraspråk
  • Text och kontext

 

Senaste publikationer

Explicit and Implicit Knowledge of Article Semantics in Belarusian Learners of English: Implications for Teaching
Anders Agebjörn
Formal Linguistics and Language Education. New Empirical Perspectives / edited by Trotzke, A. & Kupisch, T. , Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Hur många djur du kommer på kan avslöja hur din hjärna mår
Dimitrios Kokkinakis, Kristina Lundholm Fors
Språkbruk, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Emergent literacy instruction: 'continua of biliteracy' among newly immigrated adolescents
Anna Winlund
Language and Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intersectionality, affect and discourse
Kristine Køhler Mortensen, Tommaso M. Milani
The Cambridge Handbook of Discourse Studies ed. by Anna De Fina and Alexandra Georgakopoulou, Cambridge ; New York , Cambridge University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Queer counterpoints: Making ‘mistakes’ in loveLife’s ‘Make Your Move’
Tommaso M. Milani, Scott Burnett
Sexualities, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Higher Education Marketization: a Case of Language and Colliding Interests
Tom Karlsson, Susanna Karlsson
Public Organization Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dataset for Temporal Analysis of English-French Cognates
Esteban Frossard, Mickael Coustaty, Antoine Doucet, Adam Jatowt, Simon Hengchen
Proceedings of The 12th Language Resources and Evaluation Conference, Marseille, France, European Language Resources Association, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Supervised OCR Post-Correction of Historical Swedish Texts: What Role Does the OCR System Play?
Dana Dannélls, Persson Simon
Digital Humanities in the Nordic countries (DHN), CEUR, Paper i proceeding 2020
Paper i proceeding

Folkmun.se: A Study of a User-Generated Dictionary of Swedish
Emma Sköldberg, Lena Wenner
International Journal of Lexicography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 108

Namn Titel Telefon E-post
Sandström, Helén Administrativ chef, inst 031-786 1774 helen.sandstrom@svenska.gu.se
Kierkemann, Jenny Administratör 031-786 1074 jenny.kierkemann@gu.se
Agebjörn, Anders Doktorand 031-786 4217 anders.agebjorn@svenska.gu.se
Alfter, David Doktorand 031-786 4543 david.alfter@svenska.gu.se
Allwood, Anja Doktorand 031-786 4568 anja.allwood@svenska.gu.se
Bäckström, Linnéa Doktorand 031-786 6411 linnea.backstrom@svenska.gu.se
Grönvall, Camilla Doktorand camilla.gronvall@svenska.gu.se
Holmer, Louise Doktorand 031-786 4662 louise.holmer@svenska.gu.se
Horn, Greta Doktorand greta.horn@gu.se
Håkansson, Camilla Doktorand 031-786 6422 camilla.hakansson@gu.se
Kraft, Sanna Doktorand 031-786 4757 sanna.kraft@svenska.gu.se
Lindahl, Anna Doktorand 031-786 1083 anna.lindahl@svenska.gu.se
Morger, Felix Doktorand 031-786 1083 felix.morger@gu.se
Rødven-Eide, Stian Doktorand 031-786 1083 stian.rodven.eide@svenska.gu.se
Sandberg, Malin Doktorand 031-786 3770 malin.sandberg@svenska.gu.se
Thyberg, Kajsa Doktorand 031-786 5293 kajsa.thyberg@svenska.gu.se
Västerdal, Ida Doktorand 031-786 4757 ida.vasterdal@svenska.gu.se
Yeshalem, Abraham Doktorand 031-786 4547 abraham.yeshalem@svenska.gu.se
Andersson, Karin Ekonom 031-786 6957 karin.andersson@svenska.gu.se
Christiansson, Lizelotte Ekonomiadministratör 031-786 4178 lizelotte.christiansson@svenska.gu.se
Adesam, Yvonne Forskare 031-786 4540 yvonne.adesam@svenska.gu.se
Berdicevskis, Aleksandrs Forskare 031-786 3681 aleksandrs.berdicevskis@gu.se
Bouma, Gerlof Forskare 031-786 2535 gerlof.bouma@svenska.gu.se
Carlson, Marie Forskare, Professor emerita vid inst för sociologi och arbetsvetenskap marie.carlson@gu.se
Dannélls, Dana Forskare 031-786 5054 dana.dannells@svenska.gu.se
Forsberg, Markus Forskare, Viceprefekt 031-786 4584 markus.forsberg@svenska.gu.se
Hengchen, Simon Forskare simon.hengchen@gu.se
Johansson, Sofie Forskare 031-786 4203 sofie.johansson@svenska.gu.se
Kokkinakis, Dimitrios Forskare 031-786 5281 dimitrios.kokkinakis@svenska.gu.se
Rouces Gonzalez, Jacobo Forskare 031-786 4533 jacobo.rouces@svenska.gu.se
Tahmasebi, Nina Forskare, Data Science, AI, NLP, lexical semantic change detection, sentiment analysis, digital huma... 031-786 6953 nina.tahmasebi@gu.se
Virk, Shafqat Mumtaz Forskare 031-786 1093 shafqat.virk@svenska.gu.se
Volodina, Elena Forskare 031-786 5431 elena.volodina@svenska.gu.se
Wojahn, Daniel Forskare daniel.wojahn@gu.se
Zechner, Niklas Forskare 031-786 3681 niklas.zechner@gu.se
Andersson, Kristoffer Forskningsingenjör 031-786 4549 kristoffer.andersson@gu.se
Hammarstedt, Martin Forskningsingenjör 031-786 5214 martin.hammarstedt@svenska.gu.se
Matsson, Arild Forskningsingenjör 031-786 4549 arild.matsson@gu.se
Olsson, Leif-Jöran Forskningsingenjör 031-786 6415 leif-joran.olsson@svenska.gu.se
Roxendal, Johan Forskningsingenjör 031-786 5214 johan.roxendal@svenska.gu.se
Schumacher, Anne Forskningsingenjör 031-786 4549 anne.schumacher@svenska.gu.se
Uppström, Jonatan Forskningsingenjör 031-786 4529 jonatan.uppstrom@svenska.gu.se
Öhrman, Maria Forskningsingenjör 031-786 4529 maria.ohrman@svenska.gu.se
Lindström, Sven Kommunikatör 031-786 4531 sven.lindstrom@svenska.gu.se
Sjöström, Linda Personaladministratör 031-786 5058 linda.sjostrom@svenska.gu.se
Køhler Mortensen, Kristine Postdoktor, Doktor kristine.kohler.mortensen@gu.se
Lindahl, Filippa Postdoktor 031-786 4128 filippa.lindahl@svenska.gu.se
Andersson, Lars-Gunnar Professor lars-gunnar.andersson@svenska.gu.se
Borin, Lars Professor 031-786 4544 lars.borin@svenska.gu.se
Engdahl, Elisabet Professor elisabet.engdahl@svenska.gu.se

Visar 1 - 50 av 108

Visar 41 - 50 av 1859

2019

Time-Out: Temporal Referencing for Robust Modeling of Lexical Semantic Change
Haim Dubossarsky, Simon Hengchen, Nina Tahmasebi, Dominik Schlechtweg
Proceedings of the 57th Annual Meeting of the Association for Computational Linguistics, Florence, Italy, July 28 - August 2, 2019, pp. 457–470, Association for Computational Linguistics, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

The Strengths and Pitfalls of Large-Scale Text Mining for Literary Studies
Nina Tahmasebi, Simon Hengchen
Samlaren : tidskrift för svensk litteraturvetenskaplig forskning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the emergence of the L1 research field. A comparative study of PhD abstracts in the Nordic countries 2000–2017
Per Holmberg, Ellen Krogh, Anna Nordenstam, Sylvi Penne, Dag Skarstein et al.
L1-Educational Studies in Language and Literature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The image of the monolingual dictionary across Europe. Results of the European survey of dictionary use and culture
Iztok Kosem, Robert Lew, Carolin Müller-Spitzer, Maria Ribeiro Silveira, Sascha Wolfer et al.
International Journal of Lexicography, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Konstruktioner i den förklarande textaktiviteten
Camilla Håkansson
Constructions in the Nordics 1, 23 - 25 oktober, Christian-Albrechts-Universität, Kiel, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Konstruktioner i en genrepedagogisk kontext
Camilla Håkansson
Nordand 14, 27-29 maj 2019, Köpenhamns universitet, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Working together towards an ideal infrastructure for language learner corpora
Egon Stemle, Adriane Boyd, Maarten Janssen, Nives Mikelić Preradović, Alexandr Rosen et al.
Widening the Scope of Learner Corpus Research. Selected papers from the fourth Learner Corpus Research Conference. Corpora and Language in Use – Proceedings 5, Louvain-la-Neuve: Presses universitaires de Louvain, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Nordiske ordbøker med to eller flere språk
Sturla Berg-Olsen, Emma Sköldberg, Anna Braasch, Kjetil Gundersen, Annika Karlholm et al.
LexicoNordica, Special / temanummer av tidskrift 2019
Special / temanummer av tidskrift

Inlärningsfokus i det svenska konstruktikonet
Julia Prentice, Sofia Tingsell
Svenskans beskrivning, Uppsala, Institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Exploiting frame semantics and frame-semantic parsing for automatic extraction of typological information from descriptive grammars of natural languages
Shafqat Virk, Azam Sheikh Muhammad, Lars Borin, Muhammad Irfan Aslam, Saania Iqbal et al.
12th International Conference on Recent Advances in Natural Language Processing, RANLP 2019, Varna, Bulgaria, 2-4 September 2019, Shoumen, Bulgaria, INCOMA Ltd., Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Visar 41 - 50 av 1859

Sidansvarig: Sven Lindström|Sidan uppdaterades: 2017-04-12
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?